Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спорните въпроси около бъдещ китайски университет в Будапеща

Анализатори наричат Виктор Орбан „троянския кон“ на Изтока в Европейския съюз
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Още един широкодискутиран аспект на китайското влияние в Европа са отношенията на Пекин с Унгария. Анализатори наричат Виктор Орбан „троянския кон“ на Изтока в Европейския съюз, което определение щеше да звучи по-сполучливо, ако унгарският премиер по някакъв начин прикриваше топлите си отношения с Русия и с Китай.

Поредна демонстрация са плановете на правителството му да изгради филиал в Будапеща на престижния китайски университет Фудан. В рамките на унгарската столица недоволство предизвикаха както мащабите на проекта и нужното финансиране, така и фактът, че ново чуждестранно висше училище ще бъде изградено, след като Орбан изгони основания от Джордж Сорос Централноевропейски университет.

По-трудно видим отвън е друг спорен момент около филиала на Фудан в Будапеща. Според социолога Александра Ковалски това е част от порочен модел на частична или пълна приватизация на висшето образование в Унгария.

Вие работите във висшето образование. Смятате ли, че отварянето на филиал на университета Фудан в Будапеща е образователна възможност за Унгария?

Това е възможност за унгарския елит, но по мое мнение не е точно образователна възможност. Със сигурност не е възможност за унгарските студенти. Заради този проект правителството прекрати плановете за строеж на студентски жилища. Това е една от причините обществото да се противопоставя на проекта. Не става въпрос толкова за образование, колкото за дял на бъдещия образователния пазар. С цялостната си политика на приватизация на образованието и одобрението на този китайски проект правителството на Орбан променя образователната инфраструктура в страната. Това се случи при частичната приватизация на университета Корвинус, който сега се управлява от фондация. Моделът позволява на Орбан да прехвърли държавната издръжка на университета към частни субекти.

Тук не говорим само за образователния, а и за строителния пазар. Чрез работните места и поръчките Орбан го използва, за да облагодетелства близки до него компании. Този университет ще е една огромна строителна площадка за между 1 милиард и 2 милиарда евро. И унгарската държава до голяма степен ще плати тези пари, защото Китай не финансира проекта, а дава заем за него при съвсем неизгодни лихви.

Отвъд икономическите измерения Виктор Орбан със сигурност изпраща и геополитическо послание. 

Политическият сигнал е, че Орбан гледа към съюзи на Изток - към Русия и към Китай - в контекста и на трудните му отношения с Европейския съюз. Реорганизирането на общественото образование по модела на тези фондации позволява на правителството да постави висшите училища отвъд правомощията на европейските институции, тъй като университетите на практика спират да бъдат отговорност на държавните органи.

Можем ли да кажем, че това е още един начин, по който правителството заменя либералните ценности с авторитарни? Казвам го предвид факта, че Централноевропейският университет, основан от Джордж Сорос, в който и вие работите, беше прогонен от Будапеща. 

Това е едната интерпретация и нейният основен въпрос е каква ще бъде академичната свобода в такъв университет. Вратата със сигурност остава отворена за авторитарен контрол. В същото време, поне според мен, историята засяга основно пазара на висшето образование и бъдещето му, особено по отношение на международни студенти. Кампусът на Фудан ще е за международни студенти, целта не са унгарците, които няма да могат да си позволят семестриалните му такси.

В ретроспекция това осветлява и защо Централноевропейският университет беше прогонен от Будапеща. Именно за да се освободи терен за геополитически партньори на унгарското правителствои едновременно се изтика автономна институция, която представляваше онзи стар либерализъм, от който Орбан иска да се отърве. Централноевропейският университет щеше да е ненужна конкуренция.

Кметът на Будапеща Гергели Каракшони е противник на китайския проект, без да забравяме, че също така е трайна опозиция на Орбан. Има проучвания, според които повечето жители на града също са против. Смятате ли, че правителството може да размисли и да се откаже?

Не мисля, че това ще се случи. Има опозиция, има и харизматичен кмет, който се противопоставя. Той направи впечатляващи ходове, като например плановете за преименуване на улиците около бъдещия кампус с имена на китайски дисиденти. Правителството обаче контролира медиите, до които опозицията няма достъп и не стига навътре в страната. Поради това, както и заради големите финансови интереси в него, не мисля, че проектът ще бъде прекратен.

Каракшони изглежда се опитва да трупа всякакъв вид точки, за да може някой ден като лидер на либералната опозиция да спечели сблъсък с Орбан. Партията на кмета е част от нов опозиционен алианс, който се цели в победа на парламентарните избори догодина. Възможна ли е смяна на властта в Унгария?

Властта на Орбан видимо ерозира, но в същото време резултатите зависят от това колко хора успеят да мобилизират другите партии без помощта на медиите, които са изцяло контролирани. В случаи като този хората се противопоставят на отделни проекти. Това показва несъгласие. На последните избори Орбан обаче спечели мнозинство, защото беше променил конституцията, а не защото беше популярен колкото през 2010 година. И това е нормално за авторитарни сили, които се задържат прекалено дълго на власт. Публичната подкрепа ерозира и трябва да поддържаш властта си с други средства - Орбан очакваше това и взе нужните мерки. И не мисля, че случаи като този ще повлияят фундаментално на изборните резултати. 

Интервюто с Александра Ковалски можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представител на ООН ще бъде в Кипър за разговори с лидерите на двете общности

В Никозия днес заместник-генералният секретар на ООН по политическите и мироопазващите въпроси Розмари Ди Карло ще се срещне с лидерите на двете кипърски общности. Посещението й е ключово за усилията на международната организация за съживяване на процеса по Кипърския въпрос. Високопоставеният пратеник на ООН ще разговаря поотделно с президента..

публикувано на 10.02.25 в 03:31
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп въвежда 25% мита върху вноса на стомана и алуминий

Американският президент Доналд Тръмп съобщи, че ще обяви реципрочни мита за много държави във вторник или сряда.  Пред репортери на борда на президентския самолет той каза, че по-късно днес ще съобщи за въвеждането на тарифи в размер на 25% върху целия внос на алуминий и стомана в Съединените щати. "Много е просто - ако те ни..

публикувано на 10.02.25 в 01:15
Атанас Запрянов

Запрянов: До края на септември България ще получи 8 изтребителя Ф-16

До края на септември България ще получи осем изтребителя Ф-16 Блок 70, съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов, цитиран от БТА. Първите два изтребителя се очакват в края на март и през април, следващите три в средата на годината, а следващите три в края на септември.   Пред Нова телевизия Запрянов увери, че инфраструктурата е готова за..

публикувано на 09.02.25 в 22:25
Залезът над морето  и евакуираното село Иа на Санторини, 5 февруари 2025 г.

Ново земетресение от пета степен разтърси гръцките острови Санторини и Аморгос

Ново силно земетресение от пета степен по скалата на Рихтер разтърси тази вечер островите Санторини и Аморгос в Егейско море,  съобщи АНА-МПА, цитирана от БТА.  Земетресението е било в 21:05 ч. с епицентър в морето на 21 км югозападно от селището Аркесини на Аморгос. Малко по-рано, в 20:53 ч., в същия район е регистрирано още едно силно земетресение..

публикувано на 09.02.25 в 22:16
Турският президент Реджеп Ердоган.

Плановете на Тръмп за Газа не заслужават внимание и обсъждане, каза Ердоган

Плановете на американския президент Доналд Тръмп за Газа не заслужават внимание и обсъждане, заяви турският президент Реджеп Ердоган, предаде Ройтерс. Той допълни, че народът на Газа ще остане в Газа и ще продължава да я защитава. Преди дни Доналд Тръмп предложи населението на Газа да бъде преместено в съседните Египет и Йордания, за да може..

публикувано на 09.02.25 в 22:09
Майкъл Уолц

Уолц: Следвоенните гаранции за сигурността на Украйна трябва да бъдат поети от европейците

Съединените щати са готови да прекратят войната в Украйна, но следвоенните гаранции за сигурността ѝ трябва да бъдат поети от европейците. Това заяви в интервю за телевизия NBC Майкъл Уолц, съветник на президента Тръмп по въпросите на националната сигурност.  "Европейците трябва да поемат отговорност за този конфликт. Президентът Тръмп възнамерява..

публикувано на 09.02.25 в 22:03
Мъж се готви да гласува на парламентарните избори в Прищина, Косово, 9 февруари 2025 г.

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за изборна победа на Албин Курти и неговата партия

Анкетите в Косово потвърждават прогнозите за победа на премиера Албин Курти и неговата партия на днешните парламентарни избори в страната.  Парламентарни избори в Косово Движение "Самоопределение" печели 38 процента от гласовете, сочи екзитпол проучване, цитирано от Ройтерс. Ако бъде потвърден, този резултат ще наложи на Курти да потърси..

публикувано на 09.02.25 в 21:10