Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инвестициите в акции – страхотна възможност, ако ги правим с разум и търпение

Санкциите по „Магнитски“ са тежък удар върху България, категорична е Радослава Масларска

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Заради нулевите или отрицателни лихви (при по-високите суми) по депозитите все повече хора се обръщат към капиталовите пазари, за да осигурят реална доходност върху парите си. Това потвърдиха в 14-ия епизод на подкаста „На всяка цена“ - Радослава Масларска, председател на УС на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници и Ангел Рабаджийски – член на УС на БАЛИП.

Експертите са категорични, че ако отидем при инвестиционен посредник, той ще оцени рисковия ни профил и ще ни предложи подходящ за нас продукт. „С който вие може да се съгласите или не“, допълни Масларска. По думите й вариантите за инвестиции на капиталовите пазари са два – или самостоятелно, но при необходимите познания за това, или ако доверим парите си на професионалист.  

Къде е балансът между риск и доходност?  

„Например – инвестиция във взаимен фонд, която е много добра, ако клиентът няма време да управлява сам своите спестявания, са необходими около 150 лева. За спестовен план, който също е инструмент за регулярно спестяване, са необходими 50 лева месечно. За една акция в някои от нашумелите напоследък компании на Българската фондова борса, основно в ИТ сектора, са необходими 15 – 20 лева“, категорична е Масларска. Тя предупреди, че трябва да се доверяваме единствено на лицензирани инвестиционни посредници. „Ако някой ви предложи 100 % доходност при много рискова инвестиция, просто се обърнете към друг“, категорична е Масларска. Тя допълни, че всички големи инвестиционни посредници организират и безплатни уебинари или други информационно – обучителни събития, които целят да помогнат на потенциалните инвеститори да се образоват в света на капиталовите пазари. 

Радослава МасларскаМного е важно да се прецени рискът спрямо потенциалната доходност от инвестицията, коментира Ангел Рабаджийски. Според него „има апетит за висока доходност, но ниска търпимост към риска“ сред българските инвеститори. Друг важен елемент е времевият хоризонт на инвестицията. „Има хора, които казват – ние инвестираме дългосрочно и рисково, но при първия спад на пазара и доходност от -5%, те казват „това не е за нас“, коментира Рабаджийски.  

Недоволните инвеститори – като родители, чиито деца не са приети в детска градина  

Миналата седмица IPO-то (първичното публично предлагане) на „Син Карс“ направи фурор, а поръчките изпревариха предлагането, заради което мнозина инвеститори останаха разочаровани и дори поискаха промяна на правилата. „Това е състезателен принцип. Нормално е тези, които не са успели, да са недоволни. Това е като списъците с детските градини. Онези, чиито деца не са приети, са недоволни“, коментира Рабаджийски. По думите му това е втората компания, която набира капитал през ВЕАМ пазара (бел. ред. - пазар за растеж на малки и средни компании, организиран от Българската фондова борса). 

Ангел Рабаджийски

Радослава Масларска, която работи в посредника, осъществил IPO-то, коментира, че публичното предлагане е организирано по настоящите правила и може да се помисли за тяхното разширяване, така че да има повече възможности.  

Инвеститорите призовават за „сдържаност“ в обвиненията срещу публични компании  

Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници излезе с позиция, в която призовава да не се хвърлят обвинения в публичното пространство срещу търгувани на борсата компании, без да има солидни доказателства за тях. Ангел Рабаджийски е категоричен, че казусите „Монбат“ (бел. ред. – обвиненията срещу Атанас и Пламен Бобокови) и „Гларус“ (бел. ред. – твърденията на Светослав Илчовски срещу Иван Ангелов) са най-явните, но не са единствените случаи. Без да има ясни доказателства, се вреди от една страна на миноритарните акционери в тези компании, от друга – върху целия капиталов пазар в България, категоричен е Рабаджийски.  

Санкциите по „Магнитски“ – тежък удар върху България  

И Ангел Рабаджийски, и Радослава Масларска заявиха, че гледат с любопитство какво ще се случи със санкциите срещу шестима българи по глобалния пакт „Магнитски“. Засега в списъка няма публични компании, но случаят е безпрецедентен.  

Според Масларска това е „срам“, но и сигурен сигнал, че трябват сериозни реформи в правосъдието и борбата с корупцията. Това е единственият начин да привлечем чуждестранни инвеститори, коментираха експертите, които се надяват да не се нанесе „тежък удар върху крехкия капиталов пазар у нас“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00