Заради нулевите или отрицателни лихви (при по-високите суми) по депозитите все повече хора се обръщат към капиталовите пазари, за да осигурят реална доходност върху парите си. Това потвърдиха в 14-ия епизод на подкаста „На всяка цена“ - Радослава Масларска, председател на УС на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници и Ангел Рабаджийски – член на УС на БАЛИП.
Експертите са категорични, че ако отидем при инвестиционен посредник, той ще оцени рисковия ни профил и ще ни предложи подходящ за нас продукт. „С който вие може да се съгласите или не“, допълни Масларска. По думите й вариантите за инвестиции на капиталовите пазари са два – или самостоятелно, но при необходимите познания за това, или ако доверим парите си на професионалист.
Къде е балансът между риск и доходност?
„Например – инвестиция във взаимен фонд, която е много добра, ако клиентът няма време да управлява сам своите спестявания, са необходими около 150 лева. За спестовен план, който също е инструмент за регулярно спестяване, са необходими 50 лева месечно. За една акция в някои от нашумелите напоследък компании на Българската фондова борса, основно в ИТ сектора, са необходими 15 – 20 лева“, категорична е Масларска. Тя предупреди, че трябва да се доверяваме единствено на лицензирани инвестиционни посредници. „Ако някой ви предложи 100 % доходност при много рискова инвестиция, просто се обърнете към друг“, категорична е Масларска. Тя допълни, че всички големи инвестиционни посредници организират и безплатни уебинари или други информационно – обучителни събития, които целят да помогнат на потенциалните инвеститори да се образоват в света на капиталовите пазари.
Много е важно да се прецени рискът спрямо потенциалната доходност от инвестицията, коментира Ангел Рабаджийски. Според него „има апетит за висока доходност, но ниска търпимост към риска“ сред българските инвеститори. Друг важен елемент е времевият хоризонт на инвестицията. „Има хора, които казват – ние инвестираме дългосрочно и рисково, но при първия спад на пазара и доходност от -5%, те казват „това не е за нас“, коментира Рабаджийски.
Недоволните инвеститори – като родители, чиито деца не са приети в детска градина
Миналата седмица IPO-то (първичното публично предлагане) на „Син Карс“ направи фурор, а поръчките изпревариха предлагането, заради което мнозина инвеститори останаха разочаровани и дори поискаха промяна на правилата. „Това е състезателен принцип. Нормално е тези, които не са успели, да са недоволни. Това е като списъците с детските градини. Онези, чиито деца не са приети, са недоволни“, коментира Рабаджийски. По думите му това е втората компания, която набира капитал през ВЕАМ пазара (бел. ред. - пазар за растеж на малки и средни компании, организиран от Българската фондова борса).
Радослава Масларска, която работи в посредника, осъществил IPO-то, коментира, че публичното предлагане е организирано по настоящите правила и може да се помисли за тяхното разширяване, така че да има повече възможности.
Инвеститорите призовават за „сдържаност“ в обвиненията срещу публични компании
Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници излезе с позиция, в която призовава да не се хвърлят обвинения в публичното пространство срещу търгувани на борсата компании, без да има солидни доказателства за тях. Ангел Рабаджийски е категоричен, че казусите „Монбат“ (бел. ред. – обвиненията срещу Атанас и Пламен Бобокови) и „Гларус“ (бел. ред. – твърденията на Светослав Илчовски срещу Иван Ангелов) са най-явните, но не са единствените случаи. Без да има ясни доказателства, се вреди от една страна на миноритарните акционери в тези компании, от друга – върху целия капиталов пазар в България, категоричен е Рабаджийски.
Санкциите по „Магнитски“ – тежък удар върху България
И Ангел Рабаджийски, и Радослава Масларска заявиха, че гледат с любопитство какво ще се случи със санкциите срещу шестима българи по глобалния пакт „Магнитски“. Засега в списъка няма публични компании, но случаят е безпрецедентен.
Според Масларска това е „срам“, но и сигурен сигнал, че трябват сериозни реформи в правосъдието и борбата с корупцията. Това е единственият начин да привлечем чуждестранни инвеститори, коментираха експертите, които се надяват да не се нанесе „тежък удар върху крехкия капиталов пазар у нас“.
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..