Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инвестициите в акции – страхотна възможност, ако ги правим с разум и търпение

Санкциите по „Магнитски“ са тежък удар върху България, категорична е Радослава Масларска

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Заради нулевите или отрицателни лихви (при по-високите суми) по депозитите все повече хора се обръщат към капиталовите пазари, за да осигурят реална доходност върху парите си. Това потвърдиха в 14-ия епизод на подкаста „На всяка цена“ - Радослава Масларска, председател на УС на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници и Ангел Рабаджийски – член на УС на БАЛИП.

Експертите са категорични, че ако отидем при инвестиционен посредник, той ще оцени рисковия ни профил и ще ни предложи подходящ за нас продукт. „С който вие може да се съгласите или не“, допълни Масларска. По думите й вариантите за инвестиции на капиталовите пазари са два – или самостоятелно, но при необходимите познания за това, или ако доверим парите си на професионалист.  

Къде е балансът между риск и доходност?  

„Например – инвестиция във взаимен фонд, която е много добра, ако клиентът няма време да управлява сам своите спестявания, са необходими около 150 лева. За спестовен план, който също е инструмент за регулярно спестяване, са необходими 50 лева месечно. За една акция в някои от нашумелите напоследък компании на Българската фондова борса, основно в ИТ сектора, са необходими 15 – 20 лева“, категорична е Масларска. Тя предупреди, че трябва да се доверяваме единствено на лицензирани инвестиционни посредници. „Ако някой ви предложи 100 % доходност при много рискова инвестиция, просто се обърнете към друг“, категорична е Масларска. Тя допълни, че всички големи инвестиционни посредници организират и безплатни уебинари или други информационно – обучителни събития, които целят да помогнат на потенциалните инвеститори да се образоват в света на капиталовите пазари. 

Радослава МасларскаМного е важно да се прецени рискът спрямо потенциалната доходност от инвестицията, коментира Ангел Рабаджийски. Според него „има апетит за висока доходност, но ниска търпимост към риска“ сред българските инвеститори. Друг важен елемент е времевият хоризонт на инвестицията. „Има хора, които казват – ние инвестираме дългосрочно и рисково, но при първия спад на пазара и доходност от -5%, те казват „това не е за нас“, коментира Рабаджийски.  

Недоволните инвеститори – като родители, чиито деца не са приети в детска градина  

Миналата седмица IPO-то (първичното публично предлагане) на „Син Карс“ направи фурор, а поръчките изпревариха предлагането, заради което мнозина инвеститори останаха разочаровани и дори поискаха промяна на правилата. „Това е състезателен принцип. Нормално е тези, които не са успели, да са недоволни. Това е като списъците с детските градини. Онези, чиито деца не са приети, са недоволни“, коментира Рабаджийски. По думите му това е втората компания, която набира капитал през ВЕАМ пазара (бел. ред. - пазар за растеж на малки и средни компании, организиран от Българската фондова борса). 

Ангел Рабаджийски

Радослава Масларска, която работи в посредника, осъществил IPO-то, коментира, че публичното предлагане е организирано по настоящите правила и може да се помисли за тяхното разширяване, така че да има повече възможности.  

Инвеститорите призовават за „сдържаност“ в обвиненията срещу публични компании  

Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници излезе с позиция, в която призовава да не се хвърлят обвинения в публичното пространство срещу търгувани на борсата компании, без да има солидни доказателства за тях. Ангел Рабаджийски е категоричен, че казусите „Монбат“ (бел. ред. – обвиненията срещу Атанас и Пламен Бобокови) и „Гларус“ (бел. ред. – твърденията на Светослав Илчовски срещу Иван Ангелов) са най-явните, но не са единствените случаи. Без да има ясни доказателства, се вреди от една страна на миноритарните акционери в тези компании, от друга – върху целия капиталов пазар в България, категоричен е Рабаджийски.  

Санкциите по „Магнитски“ – тежък удар върху България  

И Ангел Рабаджийски, и Радослава Масларска заявиха, че гледат с любопитство какво ще се случи със санкциите срещу шестима българи по глобалния пакт „Магнитски“. Засега в списъка няма публични компании, но случаят е безпрецедентен.  

Според Масларска това е „срам“, но и сигурен сигнал, че трябват сериозни реформи в правосъдието и борбата с корупцията. Това е единственият начин да привлечем чуждестранни инвеститори, коментираха експертите, които се надяват да не се нанесе „тежък удар върху крехкия капиталов пазар у нас“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025 година българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турболентност , каза в ефира на Нощен Хоризонт Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а това..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09