Нов музей на християнското наследство бе открит в подземията на францисканския манастир до Лъвската порта в Йерусалим. Там са подредени даровете, които християнски владетели, а и обикновени поклонници са носели при посещението си на Божи гроб и въобще по Светите земи. Освен невероятно красиви предмети, изработени от благородни метали - слонова кост, кедрово дърво и украсени със скъпоценни камъни или със седеф, има и археологически, находки, намерени под съществуващи църкви или манастири, строени върху основите на по-стари ритуални сгради. Там можете да видите и каменен капак с издялан венец от рози по краищата, над каменна кутия с размери около метър на метър и половина.
"Ние сме 40 богослови от 30 държави. Много сме активни както в литургиите, така и в реставраторството. Вече 4 години съм тук и не ми е тежко. След 2-3 месеца се връщам в Херцеговина. Този музей показва една малка част от богатствата с религиозна насоченост. В работилницата за реставрация работят основно монаси или католически свещеници, живеещи в Израел. Канят и специалисти- реставратори от цял свят. Това, което толкова ни възхити е капакът на саркофага на най-младия йерусалимски император - Балдуин V, който е управлявал малко повече от година, докато не го убиват. Бил е на 7 години, а според други източници - на 9 години. Струва си да се разкаже историята му и както и на неговия предшественик, който не му е баща, а вуйчо. Той не е можел да има деца не само защото е бил болен от проказа, но и защото е плод на брак между много близки роднини и е носел и наследствени заболявания. Църквата е развела, точно по тези причини, майка му и баща му - Амори I, който веднага след това е встъпил в династичен брак с дъщерята на византийския владетел Комнин. За малолетния Балдуин IV, а по-късно и за V, се е грижил най-големият историк на рицарството по това време Гиом Тирстки. Обучението се е състояло преди всичко в езда и умения да се сражават като рицари. Наставникът е описал,че още в детството си, при тренировки с връстниците си, бъдещият император Балдуин IV получавал удари, но не чувствал болка. В загубата на чувствителност на крайниците му, наставникът видял първи симптоми на проказата - тежката болест, която го отнася на 24 години в гроба, но не му е попречила да бъде един от най-смелите императори", каза отец Андрея Маич от Херцеговина.
Амори I починал, когато Балдуин четвърти бил на 13 години. Докато навърши 19 години, той управлявал с помощта на регент, като тази длъжност си оспорвали няколко близки роднини на императора.
"Веднага щом навършил пълнолетие Балдуин IV планирал защитата си от предводителя на мюсюлманите Саладин. Императорът откупил от мюсюлманите, за невиждания тогава откуп от 120 000 златни монети, прочутия пълководец Рено де Шатильон. Той бил родственик на византийския император и Балдуин IV разчитал да получи поддръжка от византийците по море в поход срещу Саладин. Наистина те изпратили 70 галери под ръководството на Андроник Ангела. Друг пълководец, на който Балдуин IV разчитал, бил Гийом де Монферат - Дългият меч, който едновременно е близък родственик на френския крал Луи VII и на Фридрих Барбароса - император на Римската империя. На него йерусалимският император възлагал надежда да осигури наследник на империята. Затова го оженил за голямата си сестра Сибила, която до тогава била възпитавана в манастир. Де Монферат не успял да вземе участие в похода срещу Саладин. Умрял от малария, но 17 годишната Сибила родила сина му - бъдещият император Балдуин V.
С помощта на рицарите - тамплиери императорът решително печели битката при Монгисар. Няколко години води войни срещу мюсюлманите, като на два пъти самият император Балдуин IV по чудо се спасява.
"Набезите на войните на Саладин продължавали. На помощ на Балдуин IV идват отново тамплиерите. В началото на боя превес имат християните, но отново е убит конят на императора. Завземайки недостроената крепост Брод Яков, Саладин заповядал да обезглавят всички намиращи се в нея тамплиери. Наложило се императорът да направи отстъпки срещу мир, траял само 2 години. Но през него Йерусалимската империяустояванабезите на мюсюлманите от Алепо и Мосул. През лятото на 1177 година, въпреки неодобрениетона придворните рицари, Балдуин IV дал за жена на граф Ги де Лузинян, своята овдовяла сестра Сибила. Така се сродил с британския крал Хенрих II, но се сдобил с жадуващ за власт съперник. По това време Балдуин IV бил само на 24 години, но бил вече ослепял и почти не можел да се движи. Назначил де Лузинян за регент. Саладин започнал офанзива. Със сетни сили Балдуин IV мобилизира армия, готова за сражение, но граф де Лузинян, не се решава на битка. Това разгневило императора, който отстранил де Лузинян и обявил за свой наследник малолетния син на Сибила. Малолетният император влязъл в тронната зала на раменете на Реймунд трети граф де Триполитански, свой чичо, което имало и символично значение, защото той станал негов регент. Друг регент трябвало да бъде майка му, ако анулира брака си с де Лузинян. Предложили ѝ да си избере когото иска друг за съпруг. И тя избрала де Лузинян".
Невръстният император успял да царува малко повече от година. Той също бил болнав (в двореца вилнеела проказата), но се смята, че в смъртта му има пръст майка му и най-вече вторият му баща, които жадували за власт. Те владели империята съвсем кратко. Предстояла прочутата битка в Хитин (местност недалеч от град Тверия (Тиберия), на Галилейското езеро) и краят на рицарството в Близкия изток. И до сега, малко след жътва, на 4 юли, любителите на рицарството от цял свят, пристигат в Израел и правят поход от Йерусалим до Хитин, облечени в доспехи и на коне със съответното оборудване, придружавани от оръженосци. На хълма Хитин, те възпроизвеждат печалната последна битка на кръстоносците.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютъра ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на..