Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Тимофеев: Едва ли може да се очаква пробив на срещата в Женева

Иван Тимофеев
Снимка: Николай Кръстев

"Едва ли може да се очаква някакъв пробив. Не съм прекален оптимист". Това очакване от разговора очи в очи между Джо Байдън и Владимир Путин в Женева изказа в предаването "Събота 150" Иван Тимофеев - програмен директор на дискусионния клуб “Валдай” и експерт от Руския съвет по международни въпроси.

По време на международния форум „Примаковски четения“ тази седмица руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви, че Москва няма завишени очаквания от срещата между Владимир Путин и Джо Байдън в Швейцария. В същото време той подчерта, че диалогът между лидерите на двете най-големи ядрени държави е обективна необходимост. Наскоро Вие публикувахте статия по темата, в която пишете, че прекаленият оптимизъм преди преговорите в Женева е неуместен. На какво се дължи тази сдържаност?

"Тази сдържаност е присъща на професионалната общност, която познава както историята на руско-американските отношения, така и текущото им състояние. Ако погледнем историята на срещите на високо равнище, винаги има очаквания за някакви пробиви, постижения и т.н. Медиите също обичат да раздухват тези завишени очаквания, но историята показва, че дори срещите да протичат конструктивно, това не гарантира нищо. Даже и ако между президентите има добри лични отношения. Помним, че личните отношения между Владимир Путин и Джордж Буш младши бяха добри, имаше определен напредък в двустранните отношения, но след това те започнаха да се влошават.

Сега ситуацията е по-лоша, защото са се натрупали много противоречия, които трудно могат да бъдат преодолени. Това са взаимните обиди, недоверието, санкциите, дипломатическата война. Имам предвид съкращаването на дипломатическия щат и влошаването на условията на работа на дипломатите. Всичко това създава труден фон на преговорите. Едва ли може да се очаква някакъв пробив. Не съм прекален оптимист"

В статията си, която споменах отбелязвате, че срещата в Женева има всички шансове да стане по-успешна от преговорите на Владимир Путин с Доналд Тръмп през 2018г. в Хелзинки. Защо?

"Защото Тръмп беше подложен на много сериозен натиск в самите Съединени щати. Първо, американският истаблишмънт и така наречената дълбока държава не го приеха. Оказа се под натиск и заради скандала с така наречената руска намеса в американските избори. Някои направо го обвиняваха, че едва ли не е агент на Кремъл. Ясно е, че договореностите между Путин и Тръмп се натъкваха на много сериозна съпротива в самите Съединени щати и за нищо конструктивно не можеше да става дума. 

Сега Байдън има по-широко поле за маневриране. Като цяло той се ползва с подкрепата на истаблишмънта и ако постигне някакви минимални договорености с Путин, ще може да ги реализира. Путин и Тръмп можеха да имат реторични успехи по време на срещата си. Но реализирането на тази реторика на практика беше невъзможно. Разговорът между Путин и Байдън може да е труден, но ако Байдън поеме някакви ангажименти, има възможност да ги изпълни на практика. Нашият президент също разполага с такива възможности"

По кои въпроси е възможен диалог между Русия и Съединените щати и по кои позициите на двете страни са прекалено различни, за да могат да водят ефективни преговори?

"Диалогът е възможен преди всичко по темата за стратегическата стабилност и контрола на въоръженията. Още повече, вече има добър резултат като продължаването с пет години на Договора за стратегическите настъпателни оръжия, познат като СТАРТ 3. Сега може да бъде даден сигнал към ресорните ведомства за продължаване на диалога по режима за контрол на въоръженията. Не трябва да очакваме бърз пробив, но потенциалната възможност за споразумение е налице. Има диалог и по темата Афганистан с оглед на окончателното изтегляне на американските войски. Не изключвам и диалог за Сирия. От друга страна имаме много сериозни разногласия по въпроса за Украйна и евроатлантическата сигурност. По темата Сирия също има проблеми. Въпреки това разговорът по регионалните проблеми е напълно възможен"

През седмицата президентът Путин даде телевизионно интервю, в което обозначи евентуалното членство на Украйна в НАТО като „червена линия“ за Кремъл. Можем ли да кажем, че това всъщност е предупреждение на Путин към Байдън преди срещата в Женева?

"Владимир Путин повтори гледната точка, която руската дипломация защитава през последните десет години. Той просто още веднъж подчерта, че това е червена линия, което означава, че руската позиция не се е променила"

Беларус също ли е „червена линия“ за Русия? Възможни ли са някакви договорки в Женева за бъдещето на беларуския лидер Александър Лукашенко например, както предположиха някои анализатори?

"Въпросът е какво Съединените щати и Русия могат да договорят за Беларус. Не съществува предмет за някакви договорки. Беларус е суверенна държава, съюзник на Русия в Организацията на Договора за колективна отбрана и партньор в евразийската икономическа интеграция. Американците могат да кажат, че не са доволни от това, което става в Беларус, че ще въвеждат нови санкции, но не мисля, че Беларус ще бъде ключова тема на преговорите в Женева"

Как изглежда „руската заплаха“ от гледна точка на Вашингтон и съответно „американската заплаха“ от гледна точка на Москва?

"Мисля, че тези възприятия си приличат. Във Вашингтон възприемат Москва първо като политически съперник и второ като страна, която не приема американските ценности и американската политическа линия, може да противодейства на тази линия, а понякога може да застрашава и вътрешната стабилност в Съединените щати. Имам предвид познатите твърдения за така наречената намеса в американските избори. 

Възприятията в Русия са сходни. Съединените щати са смятани за свръхсила и военна заплаха за Русия. В Русия са убедени, че една от външнополитическите цели на Съединените щати е дестабилизацията на руската политическа система. Целта е Съединените щати да постигнат определени външнополитически отстъпки в резултат на вътрешнополитически промени в Русия"

Как според вас ще отговори администрацията на президента Байдън за засилващото се руско-китайско стратегическо партньорство? Ще води политика на двойно възпиране или ще се опита да вбие клин между Москва и Пекин?

"Американците вече водят политика на двойно възпиране и засега нищо друго не им остава. Ако допреди няколко години във Вашингтон се отнасяха доста скептично към сближаването между Москва и Пекин, сега вече го възприемат като заплаха. Като цяло обаче те няма какво да предложат на Русия в замяна на някакво отдръпване от Пекин. За Москва такова сближаване има смисъл не под формата на съюзнически отношения, а на тясно партньорство, защото ще й е трудно сама да възпира Съединените щати. Пекин също е подложен на безпрецедентен натиск от страна на Америка. Затова имаме общи интереси в областта на сигурността"

Интервюто на Ангел Григоров разговаря с Иван Тимофеев в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лидерът на демократите в Сената е посъветвал Байдън да прекрати кампанията си за преизбиране

Лидерът на Демократическата партия в Сената на САЩ Чък Шумър е казал на среща в събота на президента Джо Байдън, че ще бъде по-добре за страната и за Демократическата партия той да прекрати кампанията си за преизбиране, съобщи вчера Ей Би Си нюз. Според телевизионната медия срещата на четири очи се е състояла в дома на Байдън в Рехобот, щата  Делауеър,..

публикувано на 18.07.24 в 10:18
Урсула фон дер Лайен в Европарламента в Страсбург, 18 юли 2024 г.
на живо

Урсула фон дер Лайен представя кандидатурата си за втори мандат начело на ЕК

Урсула фон дер Лайен представя днес своята кандидатура в Европарламента в Страсбург за втори мандат начело на Европейската комисия. След дебат в пленарната зала кандидатурата ѝ ще бъде гласувана в 14 ч. българско време. "Никога няма бездейно да гледам това, което става отвътре или отвън – никога няма да приема, че екстремисти и демагози се..

публикувано на 18.07.24 в 10:05

Декларации в НС по повод 187-мата годишнина от рождението на Васил Левски

С декларации по повод 187-мата годишнина от рождението на Васил Левски започна днешното пленарно заседание на Народното събрание. Представители на различни формации изтъкнаха неговите заслуги и направиха паралел с проблемите днес: Отбелязваме 187 г. от рождението на Васил Левски Георги Кръстев от ГЕРБ-СДС посочи: "В неговия..

публикувано на 18.07.24 в 09:57
Делян Пеевски

Пеевски: ДПС настоява за председателски съвет заради огненото бедствие

ДПС настоява за председателски съвет заради огненото бедствие, каза председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски, както и отправи критики към поведението на президента, по думите му заминал отново извън държавата. Продължава борбата с пожарите в различни райони на страната Заради повишения риск от пожари: Забранява се косенето на трева и..

публикувано на 18.07.24 в 09:53

Над 50% от обажданията с въпроси към НОИ - за болничните и майчинството

Над 100 000 са обажданията в контактния център на НОИ, достъпен на номер 0700 14 802, през първите 6 месеца на годината. На ден са обработвани над 800 обаждания. Това съобщиха от НОИ. Повече от половината въпроси са били за изплащането и обработването на болничните листове и обезщетенията за майчинство. 40% от хората са питали за..

публикувано на 18.07.24 в 09:25

Пожарът край селата Ваксево и Фролош се е разгорял отново през нощта

Пожарът на около 200 декара гора край селата Ваксево и Фролош, община Невестино, се е разгорял на места отново през нощта и днес ще бъде окончателно угасен, казаха от Югозападното държавно предприятие.  Над 50 души пожарникари и горски служители гасиха огъня вчера.  Теренът е много труден и гасенето става ръчно, предаде кореспондентът ни Кирил Фалин...

публикувано на 18.07.24 в 09:15

Кейт Смит: Искаме да рестартираме отношенията с Европа, не отново да се присъединим към ЕС

Над 45 европейски лидери се събират в замъка Бленъм във Великобритания на среща на върха на Европейската политическа общност. "Представителността е много широка. Европейската политическа общност е форум, събиране, не е институция . Няма предварителен дневен ред, позволява свободни дискусии по най-актуалните теми. Нашата амбиция е да има..

публикувано на 18.07.24 в 09:09