Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пробойни в трансплантациите - една лична история

Къде се къса нишката на справедливостта и защитен ли е пациентът срещу злоупотреби

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Близки на пациентка с онкологично заболяване, които са били насочени за трансплантация на стволови клетки в Израел преди години, потърсиха БНР със своя версия за нарушения, извършвани в този процес.

Оля Стефанова, чиято сестра е била потърпевша, споделя случай от 2007 година, в който е замесено името на бившия маркетинг мениджър на Университетска болница „Лозенец“ Мишел Леви, който неотдавна огласи публично болнични практики на трансплантации в разрез със закона. Замесено е и името на неговия баща д-р Марсел Леви.

През 2004 г. сестрата на Оля Стефанова – Наталия, е диагностицирана с лимфом.

„Приемахме документите на лицата. Изпращахме ги към Израел и там казваха дали могат да извършват трансплантациите или не могат“, уточнява Марсел Леви пред БНР. По това време той работел в международен онкологичен център, който се помещавал в болница „Царица Йоанна“ в София.  

С финанси аз не съм се занимавал. Аз съм се занимавал единствено с медицинската дейност.“

Жената била насочена към израелска клиника с помощта на посредническата фирма на сина на Марсел Леви - Мишел.

„2007 г. тя се свърза тук с Марсел Леви, работеше в онкологичен център и даваше големи обещания за трансплантация на стволови клетки в Израел. Направихме изследване за съвместимост, оказа се, че имаме над 50% съвместимост и трябва да заминем за там двете. Сумата беше много голяма. Ние събрахме около половината тогава, с кредити, разбира се, и заминахме“, спомня си Оля Стефанова.

Мишел Леви  Снимка: БГНЕС

Синът на Марсел Леви – Мишел, твърди, че в Йерусалим пациентката е правила „само изследвания, нищо повече“ и не е пожелала да се извърши трансплантацията там, а е отишла в Хайфа. Версията на роднините на пациентката е друга – в Йерусалим било невъзможно да се извърши точно този вид трансплантация, затова се насочили към друга клиника. 

„И там какво са правили, какво не са правили – това вече не мога да кажа“, отбелязва Мишел Леви.

Проблемът според Оля Стефанова са невърнати пари, останали след процедурите в Израел във фирмата-посредник.  

Мишел Леви посочва, че ако е имало някакви останали средства, те са били преведени на лечебното заведение в Хайфа и няма такива в посредническата фирма. „Това е някаква клевета или опит да бъда оклеветен“, изтъква той.

Оля Стефанова настоява, че от преведената сума от 45 хиляди долара има остатък, който не е бил върнат от Мишел Леви.

„Всичките пари се превеждаха на фирмата на Мишел Леви за лечение. Защо лично на тях, а не в болницата – отговорът беше, че такива били законите в Израел.“

Фирмата е закрита през 2009 година и вече 12 години не съществува, пояснява Мишел Леви, който се учудва как „с 12-годишна давност някой може да се обажда и да твърди каквото и да било“.

Оля Стефанова разказва още, че след смъртта на сестра й с помощта на българка, адвокат в Израел семейството завежда дело, което приключва 3 години по-късно.

„В един момент тя ни каза, че той е осъден, но няма как да изплати тези пари, тъй като няма никаква собственост.“

Снимка: БГНЕС

Мишел Леви отрича да е бил съден. Той открива връзка между сигнала срещу него и данните за незаконни трансплантации в Университетска болница „Лозенец“ в София, които той изнесе преди дни.

„Прозирам опит за оклеветяване или опит за опетняване на името.“

„Не търсим парите. Явно е, че няма да ги получим. Това е схемата, по която тези хора живеят. Единственото, което искам, е този човек да бъде разобличен и хората около него, които му помагат в това пъклено дело – да помогнем и на други хора да не попадат в този капан, в който ние попаднахме и не можахме да се измъкнем“, коментира в заключение Оля Стефанова.

Чуйте позициите на двете страни в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48