Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министър Кацаров предлага промяна на модела на здравната система

| обновено на 14.06.21 в 12:17
Стойчо Кацаров
Снимка: БГНЕС

Служебният министър на здравеопазването Стойчо Кацаров предлага промени в модела на здравната система. Според него трябва да отпаднат ограниченията, които НЗОК налага на болниците, а лечението на различни заболявания да бъде заплащано по-справедливо.

След среща с ръководствата на Здравната каса и Лекарския съюз Кацаров обяви, че започват преговори за промени в Националния рамков договор.

Кацаров ще настоява да отпаднат лимитите за регистрация в болничните заведения.

Ще бъдат въведени коефициенти по отношение на цените на медицинските услуги.

Ще бъдат прехвърлени повече дейности от болничната към извънболничната помощ, което ще позволи същите дейности да се извършват на по-ниска цена.

Чрез сключване на договори с други лечебни центрове, личните лекари ще бъдат освободени от задължението да са на разположение на пациентите 24 часа 7 дни в седмицата.

Обсъжда се механизъм чрез мобилно приложение пациентите също да бъдат въвлечени в контрола на медицинската дейност. След като бъдат договорени, промените ще стартират със следващия бюджет на НЗОК, каза още Стойчо Кацаров:

„Те са изцяло насочени в интерес на пациентите. Това са неща, които ще помогнат за това, да се лекуват и възрастните и тежкоболните, да не бъдат селектирани по отношение на това, да се излекуват и за някои неща, без да лежите в болница, а да го направите амбулаторно - това също е в интерес на пациентите. Корекцията на цените ще помогне за това да има повече лекари от дефицитните в момента специалности. Няма никакъв проблем с лимитите. Разликата е, че когато определяш лимити, изборът кой, къде да се лекува го прави тоя, който определя лимитите. Когато нямаш лимити, изборът се прави от потребителя, от пациента“.

По отношение промяната в мерките срещу разпространението на коронавируса и по-конкретно носенето на маски, министър Кацаров поясни:

„Всъщност, тя заповедта, ако има такава, тя ще премахне задължението. Ако човек желае, може да продължи да си носи. Слава богу, ситуацията е такава, че ние сме на ръба да влезем в оранжевата зона, на ръба вероятно през другата седмица, ако се запази заболеваемостта, да влезем в зелената зона, което според мене ще е най-голямата награда“.

В интервю за БНР заместник-министърът на здравеопазването Димитър Петров заяви вчера, че ведомството му ще проверява болници с натрупани дългове.

Проверката за фиктивни хоспитализации в болница „Пирогов“ трябва да установи дали има нарушения, допуснати от ръководството на лечебното заведение или пък ръководителите на две от клиниките са допуснали пропуски.

Д-р Петров коментира още, че министерството очаква компетентните органи да се сезират по сигналите за злоупотреби с трансплантации в болница „Лозенец“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николина Ангелкова

Николина Ангелкова: Необходима е нова стратегия за туризма

Необходима е нова стратегия за туризма. Това обясни пред БНР Николина Ангелкова, бивш министър на туризма.  "Тя трябва да бъде разработена не само от министерството, но и с участието на бранша, на общините и на НПО-та.  Министър Боршош и еврокомисарят по туризъм обсъдиха позиционирането на България на световния туристически пазар Да се..

публикувано на 14.02.25 в 18:40

Мюнхенска конференция по сигурността: Киев и Европа да не бъдат изключвани от мирните преговори

С безпокойство и призиви да не бъдат изключвани от мирните преговори нито Киев, нито Европа започна Мюнхенската конференция по сигурността. В първия ден на форума, на който няма официални руски представители, бяха отправени призиви за разумен и цялостен подход към разговорите за спиране на огъня. Ако Украйна загуби войната, това ще се отрази..

публикувано на 14.02.25 в 18:16
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института

Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на образованието Красимир Вълчев във връзка с медийна информация, че доскорошният служебен министър на образованието проф. Галин Цоков вече е директор на Института по образованието - структура към МОН,..

публикувано на 14.02.25 в 17:51

Във Великотърновска област честваха празника на лозарите и винарите

С празнични шествия и ритуално зарязване на лозята във Великотърновска област честваха празника на лозарите и винарите. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова се включи в честванията в Лясковец, а вицепрезидентът Илияна Йотова празнува в Сухиндол. За 160-а година в лозаро-винарското градче Сухиндол, наричано от 1909 година..

публикувано на 14.02.25 в 17:45
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил

Равнището на радиацията около АЕЦ "Чернобил" остава нормално след експлозията

Равнището на радиацията около атомната електроцентрала в Чернобил остава нормално след експлозията, която се случи снощи по време на поредните въздушни удари на Русия срещу Украйна. Това съобщиха от Международната агенция за атомна енергия, която разполага със свой екип в централата, и украинските власти. Руски дрон е ударил АЕЦ..

публикувано на 14.02.25 в 17:43

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки отправят четирите потребителски организации, които инициираха вчерашната акция срещу големите супермаркети. Те призовават на 20 февруари гражданите да пазаруват от кварталните магазинчета, по възможност продукти от български производители. Целта е да се окаже подкрепа..

публикувано на 14.02.25 в 17:38
Дейвид Лами

Великобритания въведе нови санкции срещу руски лица и фирми

Британският външен министър Дейвид Лами обяви, че в рамките на политиката за налагане на санкции, за да се "поддържа натиска върху Владимир Путин", ще бъдат замразени активите и ще бъде наложена забрана за пътуване на следните трима високопоставени руснаци: Павел Фрадков – заместник-министър на отбраната, Артьом Чайка – собственик на минна компания..

публикувано на 14.02.25 в 17:28