Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павел Антонов: На срещата на Г-7 се видя солидарността да се изравнят неравнопоставеностите в света

Павел Антонов
Снимка: Личен архив

„Имаше доста активно медийно отразяване на срещата на Г-7 у нас, което е само по себе си постижение на тази среща, доколкото основното послание от нея е позитивно – че богатите, развитите страни, към които и България е стреми да принадлежи, обръщат сериозно внимание на темите за опазване на климата, така и на загубата на биологично разнообразие“, коментира в „Хоризонт до обед“ Павел Антонов, медиен и социален изследовател към центъра "Open Space" в Open University, Великобритания.

Коментарът му е по повод среща на върха на Г-7. В противовес на Китай бе приет план за подкрепа на развиващите се държави. Форумът бе съпроводен от масови протести. Лидерите на седемте най-развити индустриални страни в света се споразумяха да увеличат приноса си във финансирането на действия, свързани с климата, но без конкретни ангажименти.

„Много важно послание, което излъчиха световните лидери, това не може да бъде оспорено, е солидарността и усилието да се изравнят неравнопоставеностите с глобалния Юг , с развиващите се страни, така че в този смисъл срещата имаше позитивни ефекти. Но разбира се, критиките не могат да бъдат пропускани и омаловажавани“, каза още Антонов.

"Самият Китай, въпреки противоречивите позиции, последните години дава отчетливи заявки за решаване на климатичните проблеми, които засягатг и собствената му територия. Можем да бъдем в една или друга степен опитимисти, но тепърва трябва да се видят доколко реалистични ще бъдат тези действия.

Предстои в края на годината следващата конференция в Глазгоу на Конвенцията за климатичните промени и изглежда, че тя ще даде отговора реални ли са тези обещания или това е поредният кръг на "сладки приказки" от страна на големите държави, без да се стига до конкретни действия", заяви още Антонов.

Антонов смята, че ако се търси глобален ефект за това да има повече ваксини за бедните държави, да се инвестира в зелени технологии, то трябва да се търсят по- реални потоци на финансиране към развиващия се свят от страна на богатите страни.

Антонов е автор на изследвания по проблемите на екологичната журналистика, отразяването на природозащитни теми и промяна в климата и връзката медии-гражданско участие. Специализирал околна среда в Централно-европейския университет - Будапеща.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аукцион за 7-годишни дългови книжа за 100 млн. лв. на 24 февруари

Още 100 милиона лева нов дълг ще бъдат предложени на аукцион следващия понеделник, става ясно от сайта на БНБ. Предлаганите книжа са 7-годишни и са с фиксиран лихвен процент от 3,25 на сто. В края на януари книжа за 300 милиона лева бяха предложени и постигнаха среднопретеглена доходност от 3,47 на сто. Общо от началото на годината страната ни е..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

БНБ остро осъди опита на "Възраждане" за намеса в независимостта ѝ

Българската народна банка е независима институция и остро осъжда всеки опит за политическа намеса в нейната дейност. Това се казва в позиция на Централната банка по повод опита на представители на партия "Възраждане" да проведат политическа акция в сградата на институцията. От БНБ потвърждават, че опитът е направен в 10,30 часа днес (17 февруари..

публикувано на 17.02.25 в 15:42
Папа Франциск

Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища

Инфекцията на дихателните пътища на папа Франциск е наложила изменение на лечението му, за да може папата да се справи с "усложнена клинична картина", предаде Ройтерс, като се позова на Ватикана. В изявлението се добавя, че папата ще остане в болница. Говорителят на Ватикана Матео Бруни каза, че резултатите от изследванията, направени през..

публикувано на 17.02.25 в 15:32
Весела Чернева, зам.-директор на на Европейския съвет за външна политика

Весела Чернева: Рано или късно Европа ще трябва да влезе в преговорите за Украйна

Участието на Европа е задължително в преговорния процес за мира в Украйна, защото в решението за омиротворяване ще бъде значително ключово дали ще имаме миротворческа мисия, или ще участваме във възстановяването  на Украйна, или ще помагаме на Украйна като кандидат за членство в ЕС. Това коментира в интервю пред БНР Весела Чернева,..

публикувано на 17.02.25 в 15:31

Марош Шефчович отива на визита в САЩ

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще бъде на визита в Съединените щати тази седмица, съобщи говорителката на Комисията Леа Зубер.  Точната дата ще бъде съобщена по-късно. Посещението има за цел да бъдат обсъдени възможностите за избягването на обявените от президента Тръмп мита за ЕС.  Зубер отхвърли обаче твърденията на държавния..

публикувано на 17.02.25 в 15:20

Радев прекръсти с указ Летище София на името на Апостола - Васил Левски

Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.  Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че..

публикувано на 17.02.25 в 15:15

Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна

Редица европейски лидери се събират на спешна среща в Париж за изработване на единна позиция за Украйна. В същото време руски и американски дипломати ще търсят в Саудитска Арабия решения на конфликта. Русия изпраща външния министър за преговорите за Украйна в Рияд Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с..

публикувано на 17.02.25 в 14:53