"Първият проблем е с доставката, вторият ще е с цената им, тя е неоправдано висока, а третият ще е със самото гласуване". Този коментар във връзка с машинното гласуване на предстоящите избори на 11 юли направи пред БНР проф. Красимир Калинов, преподавател по математика в НБУ, бивш член на ЦИК. Според него няма посочен максимален срок на гласуване за един човек и няма как комисията да реагира, ако някой избирател се затруднява или нарочно се бави при работа с машината. Той определи като "много наивно разсъждението, че като бъдат заменени бюлетините с машини - всичко ще тръгне по мед и масло".
По думите му: "Машинното гласуване е технология, отречена в цял свят, по-малко от 10% от света гласува по този начин. В Европа има само отделни региони, където има машинен вот, но това е по-скоро изключение от правилото".
Проф. Калинов беше категоричен, че не е правилно твърдението, че машинното гласуване ще е сигурно:
"Не е сигурно! Това е е електроника, която може да бъде манипулирана. Не е нужно да е в интернет, може да стане и без интернет. Има устройства, които, поставени не много далече от машините, могат да ги манипулират. Това холандците го доказаха. Случвало се е!... В САЩ стана скандал, защото фирмата производител си е позволила, без да уведоми никого, на дънните платки да постави чипове за интернет връзка".
Според него най-важно е кой и как ще извърши одита на софтуера на машините:
"Сертифицирането на този софтуер показва, че той работи както трябва, когато трябва. Това показва, че една програма смята правилно. Сертифицирането означава валидация на софтуера". Той даде пример с проблема с машинното гласуване във Велико Търново на изборите на 4-ти април:
"Ако валидацията беше направена както трябва, ще се да се открие навреме това, че няма съответствие между листата, която е регистрирана в РИК, и това, което е качено в машината".
Интервюто на Людмила Железова с проф. Красимир Калинов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..