Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Провадия - Солницата е черешката на тортата в проучванията в последните 2 десетилетия, отбеляза той

| Интервю
Снимка: Таня Милушева

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. 

Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН.

"Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не само проучвани, но и реставрирани, консервирани и социализирани и да бъдат обект на посещение. Има нужда хората да познават корените си. Хората с удоволствие отиват на такива обекти", коментира той. 

Затова според него е необходимо да има стратегия за археологическото наследство, която да бъде приета на политическо ниво:

"За да може ние като археологическа гилдия да бъдем спокойни, че ще има възможност да проучваме и да запазваме. Ако проучваме и няма средства за опазването, няма смисъл да го правим". 
На 26 ноември в тържествената зала на БАН беше представена премиерно книгата на акад. Николов "Предизвикателства, позиции и праистория". Изданието включва 135 интервюта и 26 статии в печатни медии за периода от 1993 г. до 2023 г. Всички те се отнасят до актуални предизвикателства и представят позициите на автора по проблеми на културното наследство, особено на археологическото наследство на страната. Те ни дават един поглед за този период - къде сме били и какво сме успели да постигнем. 

Книгата беше създадена благодарение на интереса на журналисти към работата и становищата ми по проблеми, свързани с археологическото наследство, отбеляза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" авторът. 

Научните публикации вървят по-трудно и бавно и са насочени към малък кръг хора, докато чрез съвременните средства за разпространяване на информация всички данни, които съм давал ежегодно за всеки от обектите, съдържат важна информация, която много бързо стига до хората, които се интересуват от миналото, посочи той. 

Неговите обекти са праисторически. Всичко това уплътнява знанието ни за първата европейска цивилизация, подчерта акад. Николов и добави: 

"Българските земи са в централната зона на първата европейска цивилизация до края на петото хилядолетие преди Христа". 

По думите му Провадия - Солницата е черешката на тортата в проучванията в последните 2 десетилетия
"Съвременният човек като че ли започна да разбира значението на солта. Без сол човекът и животното не може да живеят. В праисторията хората не са имали възможност да си купят продукти - те е трябвало да се грижат за себе си и за животните. Провадийското находище е най-голямото солно находище на Източните и Централните Балкани", разказа той.
Според него Солницата е не само важна от научна гледна точка, но тя е и интересна за хората, които се интересуват от древността: 

"Виждам интереса на хората. Това ме радва - когато видим пламъчето в очите на хората, децата, които идват, да започнат да разбират, че живеят на земя, която е родила първата европейска цивилизация".

Цялото интервю на Валерия Николова с акад. Васил Николов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50