Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Природозащитник: Кой сади през юни дърво

Нова вълна на недоволство в Кюстендил заради отрязани дървета

Кметът Петър Паунов: Режем само опасни дървета

Снимката е илюстративна
Снимка: Георги Корнейков, БНР

Недоволство срещу изсичането на дървета в централната част на Кюстендил се надига в социалните мрежи. Дървета се режат още от есента на миналата година, когато бяха премахнати повече от 20 липи и кестени по централния булевард „България“, наричан Алеята, както и в някои от кварталите.

Тогава комисия направи обследване дърво по дърво и набеляза болните, съхнещите и опасните, които бяха отстранени.

Преди по-малко от седмица обаче бяха отсечени и дървета пред Градската художествена галерия, до паметника на художника Владимир Димитров - Майстора. Това предизвика новата вълна на недоволство.

Възрастна жена, която ежедневно минава през парк „Галерията“, е гледала клипове в социалните мрежи. Според нея дърветата са съвсем здрави. „Освен това са млади дървета. Не знам защо ги режат.“

Тя критикува и кмета на града за пренесените за хиляди левове брези, половината от които са изсъхнали, други са оголени. „Знам, че той на мястото на брезите направи паркинг. И сега отряза и дърветата до брезите. Отсякоха два страхотни кестена. Там си седят още дънерите – съвършено здрави, но той обяснява, че те ще убият някого.“

Засаждане на дървета в Кюстендил  Снимка: Кирил Фалин

Според природозащитника и бивш общински съветник инж. Севделин Атанасов, който е присъствал на отрязването на последните дървета, те са били съвсем здрави.

„И сега на тяхно място посадиха някакви фиданки. Нормалните хора през юни не садят дървета. Дърветата се садят пролет или есен. През юни посадено дърво е направо обречено. Няма кой да спре тази история, защото в Кюстендил няма гражданско общество. И какво стана с тези брези? Преместиха един паркинг с 50 метра надолу, за да отрежат 100 брези. Кому беше необходимо това? И паркинга го сложиха до галерията, съвсем близо, пред очите на фигурата на Майстора там.“

Чинарите по света са хилядолетни дървета. Чинарите в Кюстендил от гледна точка на възрастта са все още „бебета, пеленачета“, коментира Атанасов, който недоумява защо ще ги кастрят.

„Чинар не се кастри. Аз никъде не съм видял чинар окастрен, освен тук, в Кюстендил. Те си растат, клоните са здрави и никога не падат.“

Петър Паунов   Снимка: БГНЕС

От отсечените дървета само едно е здраво, но с оголена коренова система, опонира кметът на града Петър Паунов и дава пример с паднали наскоро дървета.

„Когато падна липата върху детето на площада и уплашената майка искаше да ме убие, какво да й кажем?“

„На всяко отрязано дърво се засаждат по три нови. Ние нямаме интерес да режем дървета. Това струва ресурс на общината, ангажираме хора, плащаме за всичко това. Режем, само защото са опасни дървета. Всяка година имаме инциденти“, аргументира се Паунов.  

Според природозащитника инж. Атанасов чашата е преляла с отрязването на дървета в новия парк, за който преди две години по думите му са похарчени 4 милиона и половина. „Защо не ги отразяха тогава, а сега ги режат? Как се разболяха тези дървета за две години?


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Стойко Гъгъмов рисува портрети на известни личности на морските скали

Родом е от Асеновград, но живее в Пловдив. През лятото отсяда в Приморско.  Можете да го срещнете и в Китен или в Созопол, където е изрисувал скалите край морето с портрети на известни артисти и личности. Той е художникът Стойко Гъгъмов, който често рискува фасади на училища и общини без да взима пари за труда си. Знаят го и на остров Тенерифе, където..

публикувано на 04.08.24 в 08:24

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13