Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да се сдобиеш със сертификат без ваксиниране - рискове и последствия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейските сертификати, които удостоверяват ваксиниране срещу Covid-19, не могат да бъдат фалшифицирани, уверяват от „Информационно обслужване“. Фалшифицирането на QR – кода е невъзможно, тъй като при проверка той показва на кого е издаден сертификатът и с коя ваксина е имунизирано лицето.

В социалните мрежи циркулират твърдения, че е възможно да се сдобиеш със сертификат за ваксинация, без да се ваксинираш.

Възможността за изваждане на такъв сертификат с невярно съдържание среща неодобрението на пациенти, показва проверка на „Хоризонт“ пред столична  поликлиника.

„Това е неморално, безсмислено, в ущърб и на самите хора, и на всички нас, които контактуваме с тях. Би трябвало да се замислят, че не живеят сами в този свят.“

„Тези хора се подиграват не само със своето здраве, но и със здравето на другите хора.“

Снимка: БГНЕС

В социалните мрежи хора споделят, че са се сдобили със сертификат за ваксинация от лекар, без да са били ваксинирани. Сертификатът е оригинален – доза от ваксината се изписва, но реално не се инжектира.

Има натиск от пациенти върху лекари, коментира председателят на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари д-р Георги Миндов. Той самият е бил подпитван от пациенти.

Лекарите не са тези, които търсят и предлагат такава услуга. При всички случаи са подложени на натиск от пациент“, отбелязва Миндов и определя това като рисково за съответния медицински специалист.

Според д-р Миндов нито един общопрактикуващ лекар не би рискувал да изгуби работата си заради фиктивна ваксинация. „Много малко са.“

След 6 месеца този сертификат става невалиден и ще трябва да търсят друг или да преболедуват, напомня той.

Ние не можем да упражняваме контрол, има други служби за това, подчертава Героги Миндов. Според него ако има няколко души наказани, другите ще се стреснат и „ще се замислят дали да го правят повече.“

Специалистът по медицинско право Мария Шаркова припомня, че преди години е имало казус с прекалено много болни от морбили деца при някои лекари, без данни да е имало проблем с партидата на ваксините преди това. Тогава са били изразени съмнения, но не е имало последващо развитие.

Фалшивите ваксини могат да изкривят официалната статистика, когато след време мнимо ваксинирани лица се разболеят, обръща внимание Шаркова.

Те ще влязат в тази графа - ваксинирани, но заразени и това ще компрометира данните за ефикасността на ваксината.“

Ако извън рутинната статистика се увеличи броят на ваксинираните и разболели се от коронавирус впоследствие, през засичането на данните може да се проследят тенденции, смята Шаркова.

„И евентуално на базата на тези тенденции да се търси недобросъвестно поведение от страна на медицинските специалисти.“

„Тези данни съществуват, просто някой трябва да прави въпросната съпоставка, това да става автоматично за всеки един потвърден случай на Covid-19.“

Друго решение Мария Шаркова вижда във възможността лекарят и пациентът да не са сами при поставянето на ваксината и да присъства трето лице.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? -  За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39