Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Христо Пимпирев: Без международно сътрудничество полярните региони, които са бъдещето на човечеството, не могат да бъдат изучавани

Ян Ропер-Кудер: На Антарктида може да открием дългата история на нашата планета, както и бъдещето на климатичното равновесие

"Само за миналата година тристите, които са посетили Антарктида, са 120 хиляди"

| Репортаж
Снимка: Френски институт в България

"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически институт и ръководител на ежегодните полярни научни експедиции до Антарктида проф. Христо Пимпирев.

За първи път на българската база ще работят две гръцки изследователки, които ще открият първата гръцка Антарктическа експедиция.

Проф. Пимпирев съобщи за "Хоризонт" и че съвсем скоро българските полярни учени ще започнат официално сътрудничество с френските си колеги. Това ще стане чрез официален договор за сътрудничество между Българския антарктически институт и Френския полярен институт "Пол-Емил Виктор". 

Съществува територия, според която заобикалящата среда може да бъде изключително враждебна, а същевременно да предлага спиращи дъха пейзажи.

"Отначало беше мечта, а след това стана предизвикателство за духа и за тяло. Абсолютизмът на тези цветове те кара да мислиш по друг начин", сподели доцент Райна Христова от Института по океанология към Българската академия на науките.

"Водеща при мен беше мобилизацията човек да работи и да си свърши работата както трябва". 

Заснежените планини се спускат към леденото море, а дивата природа процъфтява там, където човек не може да оцелее без помощта на огромно количество оборудване.

"Предизвикателствата са за духа, за тялото, за възприятията".  

На Антарктида може да открием дългата история на нашата планета, както и бъдещето на климатичното и екологично равновесие, каза директорът на Френския полярен институт Ян Ропер-Кудер.

"Изменението на климата е на Антаркида. Като двигател, който изпраща енергия обратно към останалия свят. Това, което се случва там, не остава там. И това не е добре. Основните тенденции в изменението на климата, които виждаме на Антарктида, са пример за това какво ще се случи с нас. Това е нещо, интегрирано в глобалната екосистема, което се променя".

Когато говорим за тенденции на Антарктида, забравяме да се фокусираме върху истинските проблеми, като това кои са причините за изменението на климата, смята Кудер. Проучването на промяната на континента ще ни позволи да разберем какво ще се случи в останалата част на земното кълбо.

"Едно от нещата, които виждаме да се променят във флората и фауната на Антарктида, е пристигането на нови видове"

Стигаме до темата за увеличаването на броя на хората, идващи на Антарктида, продължи Ян Кудер.

"Това, което най-много расте в момента, е  туризмът. Само за миналата година тристите, които са посетили Антарктида, са 120 хиляди. Това е предизвикателство за средата". 

Увеличаването на туризма на Ледения континент е свързан с глобалното затопляне.

"Това е място, което трябва да бъде напълно запазено"

Проф. Христо Пимпирев, също като френския си колега Ян Кудер, би искал достъпа до континента за туристи да бъде забранен, но разбира и хората, които искат да видят Антарктида. В същото време, той изрази задоволство от предстоящите възможности, които ще се открият за българските учени в резултат на сътрудничеството с френските им колеги

"Франция е една утвърдена полярна държава".

Френски и български учени са се срещали на различни международни конференции. Съществуват и много добри връзки между нашите две страни.

"В момента и двете страни сме изявени полярни нации. Посланикът на Франция предприе много стъпки за сближаване на нашите полярни изследователи. Без международно сътрудничество полярните региони, които са бъдещето на човечеството, не могат да бъдат изучавани". 

Тъй като предстоящата експедиция до Антарктида през февруари догодина вече е подготвена, френски учени няма да могат да се включат. 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентът на Северна Ирландия удължи търговски споразумения за Брекзит

Парламентът на Северна Ирландия гласува за продължаване на специалните само за провинцията търговски споразумения за Брекзит за още четири години. Гласуването в Стормонт означава, че Северна Ирландия ще запази някои търговски закони на ЕС като средство за поддържане на невидима граница на остров Ирландия, въпреки продължаващата опозиция в..

публикувано на 11.12.24 в 03:10

Сваленият Башар Асад е имал стая с ценни подаръци от чуждестранни лидери

Сваленият сирийски диктатор Башар Асад е имал подписана снимка на кралица Елизабет II в стая в президентския си дворец, пълна със съкровища от ценни вещи и дипломатически подаръци, съобщи „Дейли телеграф“. Портретът на кралица Елизабет II и принц Филип е подписан и от двамата през 2002 година, когато покойната кралица се е срещнала с Асад и неговата..

публикувано на 11.12.24 в 02:10

Пета жертва на експлозията в склад на италианската компания "Ени"

Пет са вече жертвите от експлозията в склада за течни горива на италианската енергийна компания "Ени" в Каленцано – област Тоскана.  В израз на протест срещу загиналите и ранените 9 работници и още други 17 души пострадали от ударната вълна, днес синдикатите провеждат митинги и шествия. “Стоп на смъртните случаи на работното място“ и „Без..

публикувано на 11.12.24 в 01:36

Ямболска област с висок процент ваксинирани срещу грип

В Ямболска област противогрипни ваксини са си поставили почти всички възрастни над 65-годишна възраст, обхванати от националната програма на здравното министерство, но и тази година не се отчита ръст на ваксинираните срещу белодробните инфекции. Над 7000 възрастни са се ваксинирали срещу грип в Ямболска област до момента, като кампаниите през последните..

публикувано на 11.12.24 в 00:17

Поредна вечер на протести в грузинската столица Тбилиси

Проевропейските протести в Грузия не стихнаха и тази вечер, когато хиляди излязоха отново по улиците на Тбилиси, а Европейският съюз предупреди, че може да накаже Грузия за репресиите срещу демонстрантите. Множеството се събра пред парламента за тринадесета поредна вечер срещу решението на правителството да отложи усилията си за..

публикувано на 10.12.24 в 22:25

ТАСС: Не става дума за прекратяване на транзита на газ от Руската федерация през България

Не става дума за прекратяване на транзита на природен газ от руската федерация през България. Това пише руската държавна осведомителна агенция ТАСС часове, след като българският министър на енергетиката Владимир Малинов предупреди, че "Булгартрансгаз" може да спре преноса на газ към Сърбия и Унгария, ако не бъде намерено решение как руската..

публикувано на 10.12.24 в 22:15

Кипър ще насърчи връщането на бежанци в Сирия

Кипър ще насърчи връщането на бежанците в Сирия, заяви днес президентът Никос Христодулидис. Доброволно напускащите острова ще получат по 1500 евро и заплащане на стойността на самолетните им билети. Кипър ще подпомогне репатрирането на пребиваващи в страната сирийци чрез финансираната от ЕС програма за доброволно връщане на мигранти, съобщи..

публикувано на 10.12.24 в 22:09