Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втори национален събор на староселци се проведе в Силистренско

Събор в Старо село
Снимка: Незабравка Кирова

Втори национален събор на староселци се проведе в Силистренско. Тази година трябваше да е с участието на 9 населени места с името Старо село в България и още пет от Румъния, Гърция, Сърбия, Македония и Молдова.

Акцент на фестивала бе пресъздаването на традиционна българска сватба с реални младоженци.

Пет са селата у нас с името Старо село. Има и още няколко, които са с близки имена като Старосел, Староселище и Староселци.

Събор в Старо село                                  Снимка: Незабравка  Кирова

Пет са открити и в чужбина, но в празника се включиха само румънските староселци.

Друга връзка между нашите и чуждите села, освен името няма, поясни Цветанка Николова от Сдружението организатор и домакин в Старо село, Тутраканско.

Събор в Старо село                    Снимка: Незабравка Кирова

Но пък имат мото, което ги обединява - че корените на староселеца са по-силни от крилете му.

"След първия събор на Староселци, който беше изключително успешен преди две години, се оказа, че има много идеи къде може да се надгражда това мероприятие като вече в организирането се включва не само нашето Старо село като домакин, а и старите села, които бяха на първото издание на събора, също помагаха в организацията. За тазгодишното издание на събора идеята за надграждане беше да  поканим стари села от чужбина.  Успяхме да се свържем със Сърбия, Молдова, Гърция и Румъния. Но поради изключително сложната обстановка с Covid-19 пандемията не само в България, но и в чужбина на чужденците им се оскъпяваше с 90 евро за PCR", каза БНР Николова.

Събор в Старо село

Червеният воал за булките остава в сила у нас до началото на 20 век, разказа етнологът от Силистра Йордан Касабов.

"В Старо село има едно рогато забраждане. Жените ги забраждат с рога, което означава, че младата мома, булка, когато стане млада, когато мине през венчило, ѝ слагат забраждане рога. Така е прието, роднините да знаят, че тя вече не е свободна, да не я закачат".

Вълнение и радост, страх и притеснение бушуваха в младоженците Мартин и Габриела.

Те са заедно отдавна  - първо люлка, после булка, така са станали нещата при тях. Но пък се обичаме и се познаваме, казват те.

Събор в Старо село                           Снимка: Незабравка Кирова

И не е случайно, че избират църковен брак - да се врекат във вярност пред очите на Бога и пред отец Михаил от тутраканското село Шуменци, е ритуал, който за тях носи в себе си много повече сила и символика от всичко друго.

"Съчетаваме работите - полезното с приятното и така колкото повече хора, по-весело", каза Мартин.

"Вълнението е голямо и все пак нещо различно, старо, да пресъздадем и самата традиция и да се видим в по-различни дрехи", допълни Габриела.

Събор в Старо село         Снимка: Незабравка Кирова

Не липсваха и любопитните моменти  - за всички участници и гости на събора беше приготвена вкусна храна от майстори-готвачи от Старо село, Троян. В специални казани на огън къкреше телешка яхния.

А празникът показа, че българинът има нужда да се завърне към традициите и корените си, защото те са тези, които ще му помогнат да се изправи на крака в трудните моменти.

Събор в Старо село          Снимка: Незабравка  Кирова

Събор на староселци ще има и в следващите години, като вече заявка са дали и други от селата да бъдат домакини.

Събор в Старо село                         Снимка: Незабравка Кирова

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09