Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Колектив“ с отличие на публиката от европейските филмови награди LUX

Снимка: Pixabay

Румънският документален филм „Колектив“ получи отличието на публиката на европейските филмови награди LUX в Страсбург. Филмът имаше и номинация за „Оскар“ за най-добър международен филм и за най-добър документален филм за 2021 година.

За всички ленти, които са финалисти за наградата LUX, се осигуряват субтитри на 24 официални езика на Европейския съюз.

Наградата LUX на публиката, както е новото име, има сериозен принос за разпространението, което се води слабото място на европейското кино. Макар на стария континент да са продуцирани 1881 филма за 2019 година, което е над два пъти от направените като брой в САЩ, американските филми представляват 63% от пазара в Европейския съюз в сравнение с 29% дял на европейските филми. 

Затова, благодарение на сътрудничеството между Европейския парламент и програма "Творческа Европа", мрежа от над 1200 кина предлагат прожекции на филмите финалисти, както и дискусии между публиката и създателите на филмите. Крайният победител тази година бе определен на базата на усреднените оценки, дадени от публиката и от депутати в Европейския парламент, като двете групи имаха равна тежест от 50%. Пандемията от Covid-19 засегна силно филмовата индустрия и сектора на културата като цяло. Затова прожекциите в салоните по изключение бяха заменени с онлайн излъчване.

Публиката имаше възможност да оцени филмите до 23 май, а евродепутатите -  до 8 юни. На 9 юни "Колектив“ на румънския режисьор Александър Нанау стана победител:

Лентата носи името на нощен клуб в Букурещ, където през 2015 година пожар взема живота на 27 души, а 180 са ранени. Екип от журналисти разследва последвалата смърт на други 37, постъпили в болници от рани, които не са животозастрашаващи и, след като един лекар подава сигнал до репортери, а техните разкрития доказват мащабни измами в здравеопазването, се разплита корупция в сектора.

Крис Захариев - българският посланик на европейските награди LUX и е един от най-популярните влогъри у нас, сподели за БНР:

"Най-вълнуващото за мен на тези награди LUX е, че това не са случайно селектирани филми, които хората да гледат, а са едни от най-добрите заглавия въобще за миналата година. Заражда се вълна в европейското кино, което се занимава с хората, които са отритнати от обществото, и изследва техните животи".

Другите два филма, които се състезаваха тази година за наградата LUX на публиката бяха "Още по едно" на датския режисьор Томас Винтерберг и "Тяло Христово" на поляка Янко Маса. 

"Още по едно" е копродукция между Дания, Нидерландия и Швеция и третира темата за алкохолизма, а полската лента проследява историята на 20-годишния Даниел, който се преобразява духовно, докато живее в център за младежи, лишени от свобода.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45