Наградата LUX на публиката, както е новото име, има сериозен принос за разпространението, което се води слабото място на европейското кино. Макар на стария континент да са продуцирани 1881 филма за 2019 година, което е над два пъти от направените като брой в САЩ, американските филми представляват 63% от пазара в Европейския съюз в сравнение с 29% дял на европейските филми.
Затова, благодарение на сътрудничеството между Европейския парламент и програма "Творческа Европа", мрежа от над 1200 кина предлагат прожекции на филмите финалисти, както и дискусии между публиката и създателите на филмите. Крайният победител тази година бе определен на базата на усреднените оценки, дадени от публиката и от депутати в Европейския парламент, като двете групи имаха равна тежест от 50%. Пандемията от Covid-19 засегна силно филмовата индустрия и сектора на културата като цяло. Затова прожекциите в салоните по изключение бяха заменени с онлайн излъчване.
Публиката имаше възможност да оцени филмите до 23 май, а евродепутатите - до 8 юни. На 9 юни "Колектив“ на румънския режисьор Александър Нанау стана победител:
Лентата носи името на нощен клуб в Букурещ, където през 2015 година пожар взема живота на 27 души, а 180 са ранени. Екип от журналисти разследва последвалата смърт на други 37, постъпили в болници от рани, които не са животозастрашаващи и, след като един лекар подава сигнал до репортери, а техните разкрития доказват мащабни измами в здравеопазването, се разплита корупция в сектора.
Крис Захариев - българският посланик на европейските награди LUX и е един от най-популярните влогъри у нас, сподели за БНР:
"Най-вълнуващото за мен на тези награди LUX е, че това не са случайно селектирани филми, които хората да гледат, а са едни от най-добрите заглавия въобще за миналата година. Заражда се вълна в европейското кино, което се занимава с хората, които са отритнати от обществото, и изследва техните животи".
Другите два филма, които се състезаваха тази година за наградата LUX на публиката бяха "Още по едно" на датския режисьор Томас Винтерберг и "Тяло Христово" на поляка Янко Маса.
"Още по едно" е копродукция между Дания, Нидерландия и Швеция и третира темата за алкохолизма, а полската лента проследява историята на 20-годишния Даниел, който се преобразява духовно, докато живее в център за младежи, лишени от свобода.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Италианският продуцент Фламинио Задра е специален гост на София филм фест и на 20-тото издание на Sofia meetings. Той е копродуцент на филма „Лука“ , в който си партнират участници от България, Италия, Белгия, Нидерландия и Армения. В него играе легендарната Джералдин Чаплин, а в една от ключовите роли е българският актьор Валентин Ганев...
"Ангели на Благовещение" е изложба на Леда Паташева, която ще гостува само за броени часове в галерия ПОРТ А на ул. "Триадица" 5 в София, утре – 25 март от 17.30 до 20.00 часа, в зенита на празника. Хари Ешкенази ще е специален гост музикант на изложбата, която ще е едновременно "вернисаж" и "финисаж". "Дом Витгенщайн даде старт на един..
Днес художничката Женя Адамова открива новата си изложба "Малки вечерни портрети" в столична галерия. Изложбата включва малки скулптурни портрети , по които тя работи вече около половин година. Първоначално нямах конкретна идея, че ще се получи точно това, каза тя. А защо лица, портрети - художничката споделя, че има личен интерес към..
" За мен този филм е за емпатията, която може да възбудим един към друг, за човешките взаимоотношения. Филмът отразява по особен начин пандемията, но на по-дълбоко ниво за мен този филм е да погледнем към другия, да го чуем и да се опитаме да му помогнем". Това заяви пред БНР Илиян Метев - сценарист и режисьор на филма "Една провинциална болница" ,..
В столичната галерия "Виваком арт хол Оборище 5" се открива тематична изложба с творби, илюстриращи американската култура и изкуство . Експозицията ще продължи до 15 април и в нея са включени световноизвестни художници и трима български творци от различни направления и възраст, обединени от американската идея. Някои от американските..
Един фестивал е лицето на града, дори на държавата , каза пред БНР Ахмет Бояджиоглу - режисьор, продуцент, монтажист, член на международното жури на София филм фест. "Този фестивал е лицето на София, дори на България. Хората трябва да са много внимателни с него. Всички трябва да го подкрепят. Това е много важен фестивал ", изказа мнението си той..
Актрисата Джералдин Чаплин пристига този следобед у нас. Тя е един от специалните гости на „София филм фест“ и ще представи в столицата най-новия си филм „Лука“. Тя е едно от 11-те деца на Чарли Чаплин и първата му дъщеря с Уна О’Нийл. Режисьорът Дейвид Лийн открива Джералдин Чаплин в Париж, където тя е танцьорка и я кани да участва във..
Фермер от Кюстендилско с над 30-годишен опит, който отглежда пасищни животни, съветва " министърът на земеделието в месеца поне 3 дни да преспива в..
Интервенцията в Ирак има съдбовно значение за ролята на Америка в първите две десетилетия на 21. век. Тази кампания прекъсна успешното настъпление..
" В кампанията се вижда опит за някакъв маркетинг, но никакъв опит за политика. Тя губи политическия си смисъл ". Това заяви пред БНР политологът..