Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първи случай на индийския Covid щам у нас

Проф. Ива Христова: Индийският щам стана основен вариант на безпокойство

| обновено на 17.06.21 в 20:01
Проф. Ива Христова
Снимка: БНТ

За първи установен случай в България на индийския вариант на коронавируса съобщи на сайта си Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

Пробата е на пациент от Плевен. Тя е взета в болница "Д-р Георги Странски" на 21 април и е изпратена в НЦЗПБ, където на 5 май е установено, че не е от познатите до момента варианти.

За повторен анализ пробата е изпратена в международната генна банка, където през юни става ясно, че съдържа характеристиките на индийски вариант на коронавируса, наричан още "Делта".

Пациентът е мъж във възрастовата група между 20 и 30 години от Плевен с право на временно пребиваване в страната. Не е декларирал пътуване в чужбина. Той е имал оплаквания от температура, задух и болки в гърдите.

Диагностициран е с Covid-19, но не е хоспитализиран, а е поставен под домашно лечение.

За индийския вариант на коронавируса е установено, че съдържа две мутации, които за пръв път се проявяват съчетано. Поради липсата на достатъчно надеждни данни е невъзможно да се правят окончателни заключения. Все пак се смята, че индийският вариант на Covid-19 е по-заразен.

СЗО обаче класифицира индийския вариант просто като „интересен“, докато британската, южноафриканската и бразилската мутации на коронавируса са определени като „обезпокоителни“.

РЗИ в Плевен подновява епидемиологичното проучване по повод съобщението за първи случай на "Делта" вариант на коронавируса, известен още като индийски. Пациентът е бил болен през април и всички контактни са били негативни при изследването преди два месеца. Пациентът, за който се съобщава, че е имал индийски вариант на коронавируса, е оздравял през април, каза проф. Добромир Димитров, ректор на Медицинския университет, пред кореспондента на БНР Латинка Светозарова:

Проф. Добромир Димитров, ректор на МУ- Плевен

"В момента провежда преддипломния си стаж. Това е опитен колега, който има сериозни медицински познания вече. Това се е случило на 5 април т.г.  - преди два месеца и половина. Най-вероятно се е заразил от контакт с индийски гражданин, който се е завърнал от Индия в България. Този гражданин няма връзка с университета, не е наш студент. След неговото заразяване ние нямаме допълнително негови колеги, студенти или преподаватели да са заразени. Нямаме такива данни от проведеното тогава епидемиологично проучване".

Ситуацията в Плевен е спокойна.

"В момента е изключително стабилна. Плевенска област влезе в зелената зона. Провеждаме занятията реално и сега ще започнем, другата седмица, изпитната сесия, която също ще бъде реална. Уверявам вашите слушатели, че трябва да са изключително спокойни и към момента нямаме притеснения“, каза ректорът.


Индийският вариант на Covid-19 стана основен вариант на безпокойство, защото протича по-тежко и по-лесно се предава, обясни пред БНР проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. 

Тя уточни, че НЦЗПБ още на 10 май са съобщили за този щам - като неопределен, защото е липсвала информация в световната база данни:

"Тук става дума за обновяване и надграждане на информацията в определителите, по които можем да го класификация. В момента, в който видяхме промяната в класификацията в два от трите определителя, които ползваме, в третия още го дава като неопределен, решихме, че трябва да съобщим за тази информация". 

Проф. Христова обясни, че новите варианти на коронавируса могат да направят нова вълна на повишаване на заболеваемостта.

Тя призова да се спазват основните противоепидемични мерки и да се ваксинират, като уточни, че ваксините са безвредни и наистина предпазват.

"Ваксините покриват и т.нар. индийски щам, изпитванията и в момента текат, може би с по-нисък процент на ефективност, но при всички случаи е много по-добре човек да е ваксиниран, за да бъде защитен, защото има базисен имунитет, който се създава с ваксините".

Проф. Ива Христова подчерта, че има тенденция все повече от коронавируса да се засягат по-младите и децата.

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Ива Христова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Максим Минчев

Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда "Максим Минчев"

Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда на името на Максим Минчев. Първата награда ще бъде връчена в зала "Максим" на БТА на 5 юни – рождената дата на Минчев. Дългогодишният директор на БТА Максим Минчев беше президент на асоциацията, в която членуват над 60 журналисти, блогъри и писатели. Минчев има над..

публикувано на 23.04.24 в 11:45

Климатичните промени и младите

Климатичните изменения са едно от най-големите предизвикателства на днешното време . Това каза пред БНР Люк ван Оз – втори секретар на посолството на Кралство Нидерландия. УНИЦЕФ в партньорство с посолството проведе дискусия с млади хора именно на тази тема - "Образование, околна среда и действия за климата".   Според Люк ван Оз е..

публикувано на 23.04.24 в 11:42
Свежи цветя, положени на лобното място на Ани и Явор, които бяха пометени от лека кола на София през май.

Делото за смъртта на Ани и Явор на бул. "Сливница" влиза в съда

Делото за смъртта на 24-годишната Анна-Мария Малчева и на нейния годеник - 22-годишният Явор Стоянов, вече е в съда. Това се случва почти година след трагедията на столичния булевард "Сливница", когато двамата бяха блъснати и убити от лек автомобил, управляван от 18-годишния Адриан Антонов. Младият мъж ще отговаря за причиняване на смърт по..

публикувано на 23.04.24 в 11:32

Промяна: Ваксината срещу коклюш ще се поставя на месец и половина на бебето

Министерството на здравеопазването ще позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана по-рано, месец и половина след раждането на бебето, а не както е сега според Имунизационния календар тя се прилага след втория месец. Това е решено на среща между служебния  премиер Димитър Главчев, министъра на здравеопазването Галя Кондева,..

публикувано на 23.04.24 в 10:52

Фонд "Научни изследвания" връчва грамоти за най-добри проекти за 2023 г.

Днес ще се състои церемонията по връчване на грамоти за най-добри проекти, отчетени през 2023 г. към Фонд "Научни изследвания" . "За втора поредна година ще бъдат връчени грамоти. Стремежът ни е да го превърнем в традиция , защото това е един празник на науката , едно признание на онези от нас, които са получили най-високи резултати в..

публикувано на 23.04.24 в 10:47

200 шофьори на ден карат с превишена скорост в Монтанско

По близо 200 нарушения на ден на скоростния режим са установени по пътищата в област Монтана за една седмица. Операцията е част от календара на Европейската мрежа на службите на Пътна полиция – Roadpol. 1 239 нарушения са установени при едноседмичната операция за спазване на скоростните режими в област Монтана.  Акция ”Скорост" бе..

публикувано на 23.04.24 в 10:44
Спасени от бреговата охрана мигранти на о-в Тенерифе

Мадрид изтегля от Канарските острови непълнолетни мигранти

Испанското централно правителство се съгласи с регионалното правителство на Канарските острови да преразпредели в други автономни общности около 2500 непридружени непълнолетни мигранти. Договорката бе постигната на среща между министрите на двете правителство в Лас Палмас де Гран Канария, където обсъдиха законодателната реформа, която ще позволи..

публикувано на 23.04.24 в 10:35