Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първи случай на индийския Covid щам у нас

Проф. Ива Христова: Индийският щам стана основен вариант на безпокойство

| обновено на 17.06.21 в 20:01
Проф. Ива Христова
Снимка: БНТ

За първи установен случай в България на индийския вариант на коронавируса съобщи на сайта си Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

Пробата е на пациент от Плевен. Тя е взета в болница "Д-р Георги Странски" на 21 април и е изпратена в НЦЗПБ, където на 5 май е установено, че не е от познатите до момента варианти.

За повторен анализ пробата е изпратена в международната генна банка, където през юни става ясно, че съдържа характеристиките на индийски вариант на коронавируса, наричан още "Делта".

Пациентът е мъж във възрастовата група между 20 и 30 години от Плевен с право на временно пребиваване в страната. Не е декларирал пътуване в чужбина. Той е имал оплаквания от температура, задух и болки в гърдите.

Диагностициран е с Covid-19, но не е хоспитализиран, а е поставен под домашно лечение.

За индийския вариант на коронавируса е установено, че съдържа две мутации, които за пръв път се проявяват съчетано. Поради липсата на достатъчно надеждни данни е невъзможно да се правят окончателни заключения. Все пак се смята, че индийският вариант на Covid-19 е по-заразен.

СЗО обаче класифицира индийския вариант просто като „интересен“, докато британската, южноафриканската и бразилската мутации на коронавируса са определени като „обезпокоителни“.

РЗИ в Плевен подновява епидемиологичното проучване по повод съобщението за първи случай на "Делта" вариант на коронавируса, известен още като индийски. Пациентът е бил болен през април и всички контактни са били негативни при изследването преди два месеца. Пациентът, за който се съобщава, че е имал индийски вариант на коронавируса, е оздравял през април, каза проф. Добромир Димитров, ректор на Медицинския университет, пред кореспондента на БНР Латинка Светозарова:

Проф. Добромир Димитров, ректор на МУ- Плевен

"В момента провежда преддипломния си стаж. Това е опитен колега, който има сериозни медицински познания вече. Това се е случило на 5 април т.г.  - преди два месеца и половина. Най-вероятно се е заразил от контакт с индийски гражданин, който се е завърнал от Индия в България. Този гражданин няма връзка с университета, не е наш студент. След неговото заразяване ние нямаме допълнително негови колеги, студенти или преподаватели да са заразени. Нямаме такива данни от проведеното тогава епидемиологично проучване".

Ситуацията в Плевен е спокойна.

"В момента е изключително стабилна. Плевенска област влезе в зелената зона. Провеждаме занятията реално и сега ще започнем, другата седмица, изпитната сесия, която също ще бъде реална. Уверявам вашите слушатели, че трябва да са изключително спокойни и към момента нямаме притеснения“, каза ректорът.


Индийският вариант на Covid-19 стана основен вариант на безпокойство, защото протича по-тежко и по-лесно се предава, обясни пред БНР проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. 

Тя уточни, че НЦЗПБ още на 10 май са съобщили за този щам - като неопределен, защото е липсвала информация в световната база данни:

"Тук става дума за обновяване и надграждане на информацията в определителите, по които можем да го класификация. В момента, в който видяхме промяната в класификацията в два от трите определителя, които ползваме, в третия още го дава като неопределен, решихме, че трябва да съобщим за тази информация". 

Проф. Христова обясни, че новите варианти на коронавируса могат да направят нова вълна на повишаване на заболеваемостта.

Тя призова да се спазват основните противоепидемични мерки и да се ваксинират, като уточни, че ваксините са безвредни и наистина предпазват.

"Ваксините покриват и т.нар. индийски щам, изпитванията и в момента текат, може би с по-нисък процент на ефективност, но при всички случаи е много по-добре човек да е ваксиниран, за да бъде защитен, защото има базисен имунитет, който се създава с ваксините".

Проф. Ива Христова подчерта, че има тенденция все повече от коронавируса да се засягат по-младите и децата.

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Ива Христова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дванадесет деца посрещат Бъдни вечер в Дома за лишени от родителски грижи в Пазарджик

Дванадесет деца ще посрещнат Бъдни вечер в Дома за деца, лишени от родителски грижи в Пазарджик. Сред тях има и сирийски деца, разделени от родителите им бежанци. Някои от тях ще се запознаят с християнските традиции за първи път. Социалното заведение от семеен тип в момента е истинският дом за децата. Повечето от тях  са изоставени от близките..

публикувано на 24.12.24 в 14:28

Очакване на Рождество с вяра в доброто и уважение към традициите

Светът е в очакване на раждането на Божия син, един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството.  Празник, носещ послания за надежда, любов, смирение и спасение.  Празник, който ни напомня за важността на семейните ценности, споделеността и помощта към нуждаещите се.  "Празник, който не е само за получаване на подаръци, а за..

публикувано на 24.12.24 в 14:17

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03
Анюта Каменова

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България. Те са описани от родения в ломския край български етнограф Димитър Маринов. В балканско село в област Монтана тази вечер слагат на празничната трапезата четен брой ястия. Голяма е обредността за празника Бъди вечер. На трапезата се слагат само постни ястия. В част от селищата в област..

публикувано на 24.12.24 в 13:58
Катедрален храм „Света Неделя“

Архимандрит Василий: Всичко трябва да започне от храма, там научаваме кое е добро и кое - зло

"Всичко трябва да започне от храма. Къде най-добре можем да се научим кое е добро и кое е зло? В храма! ". Това каза пред БНР архимандрит Василий, предстоятел на митрополитския храм "Света Неделя" в София. По думите на свещеника много туристи посещават храма, а най-впечатляващи за тях са фреските и стенописите . " Най-важното е кого посрещаме и..

публикувано на 24.12.24 в 13:34