Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Христо Тодоров: С пандемията натрупахме безценен опит в справянето с остри ситуации

На 21 март 2020 г. бяха ограничени пътуванията без неотложен повод.
Снимка: БГНЕС

Пандемията трябва да се използва за институционален градеж, институциите да бъдат укрепвани и да се развива тяхната дееспособност. Това мнение изрази в интервю за БНР проф. Христо Тодоров от Нов български университет преди кръгла маса, на която ще се обсъждат извънредните мерки и действията на институциите през последната година и половина.

Според проф. Тодоров е бил натрупан „безценен опит в справянето с остри ситуации и би било глупаво да не си извлечем поуките, да се спъваме все в един и същи камък“.

Решаващият фактор в действията не само на нашето правителство, но и на голяма част от страните в Европа, беше неизвестността на размера на опасността, изтъкна Христо Тодоров в предаването „Преди всички“.

В дебатите върху мерките в много страни се утвърждава леко раздразнената теза, че правителствата са реагирали прекомерно. Това е естествено, но въз основа на знанията, които имаме в момента, поясни той.

Доколко прекомерните ограничителни мерки са се оказали ефективни, е въпрос на анализ, допълни проф. Тодоров.

При такива драстични мерки, които се взимат в толкова кратки срокове, винаги на преден план ще излиза въпросът за легитимността, смята проф. Христо Тодоров.

В нашия случай в комуникацията с обществото могат да се видят сериозни дефицити, отчита Тодоров. По думите му публичните говорители с времето са станали по-опитни, по-добре са дозирали посланията си, обрали са част от емоционалните изблици от началото на пандемията.

Свръхреакцията идва от неувереност в капацитета на системата, в нейната дееспособност. Този капацитет се разви във времето и това донесе известно спокойствие както в обществото, така и сред тези, които управляват процеса.“

С оглед на моментната ситуация ние стоим добре. Нивото на мерките е като че ли адекватно. Въпросът опира до това какво може да се прогнозира и какво не може да се прогнозира“, коментира преподавателят.

Органите, управляващи целия процес, трябва да съобразяват както краткосрочните, така и дългосрочните заплахи, обобщи Христо Тодоров.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пеевски изпрати записи в МВР, ДАНС и прокуратурата, иска проверка на автентичността им

Председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски изпрати в МВР, ДАНС и прокуратурата записи, в които се чуват реплики, свързани с парични потоци, които бяха разпространени от медии и социални платформи през месец май, съобщиха от пресцентъра на партията. Пеевски внася в прокуратурата публична информация за корупция в ПП-ДБ В сигнала..

публикувано на 26.07.24 в 10:07

Овладян е пожарът в логистичния център на голямата верига за хранителни стоки край Елин Пелин

Пожарът в логистичния център на голямата верига за хранителни стоки край Елин Пелин е овладян. Няма пострадали сред работещите в базата, информираха от веригата.  Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин Тази сутрин взривовете в складовете на фирмата за пиротехнически изделия намаляха, но все още има силно горене в складовата..

публикувано на 26.07.24 в 10:02

Премиера на "Рилският пустинник" на площад "Св. Александър Невски"

Тази вечер на площад "Св. Александър Невски" ще се състои премиерата на музикалната поема "Рилският пустинник". Спектакълът, посветен на 100-годишнината от освещаването на Патриаршеската катедрала, ще се изпълни в три поредни вечери от петък до неделя с начален час 21 часа.  "Рилският пустинник" е поема за живота и делото на небесния..

публикувано на 26.07.24 в 09:52
Снимката е илюстративна

България - сред лидерите в ЕС по ръст на нощувките, свързани с вътрешен туризъм

България е сред водещите държави в Европейския съюз по ръст на нощувките, свързани с вътрешен туризъм според данните на Евростат през май.  Статистиката на Евростат по текущи данни потвърждава тенденцията за увеличение на интереса на българи към туризъм в страната и ни отрежда 5-то място сред държавите в Европейския съюз с увеличение от 29 на сто на..

публикувано на 26.07.24 в 09:45

Шест допълнителни точки в пленарното заседание

Депутатите гласуваха включване на шест допълнителни точки в днешното пленарно заседание. След изслушването на служебния енергиен министър Владимир Малинов за финансовото състояние на "Мини Марица - изток"  Народното събрание ще обсъди проект за предоставяне на компенсации за бизнеса заради високите цени на тока.  Депутатите изслушват..

публикувано на 26.07.24 в 09:36
Антон Иванов

Антон Иванов за скока в цените на тока: Пазарните играчи да се адаптират. Не може все да се търси държавата

Сметките за ток за бизнеса през юли може да са с 60% по-високи . От бранша изказаха опасения за фалити, ако държавата не се намеси. Свободният пазар се характеризира с това, че има периоди на високи и на ниски цени. Пазарните играчи трябва да се адаптират към тази среда и да не търсят непрекъснато решения чрез държавата в зависимост от..

публикувано на 26.07.24 в 09:35

Петър Пенчев, НД "Екогласност": Въздухът в Елин Пелин е опасен, затворете прозорците!

Въздухът в Елин Пелин е опасен за дишане, предупреди в интервю за БНР Петър Пенчев, заместник-председател на Национално движение "Екогласност". При висока температура се отделят диоксини и фурани , химически съединения, които са силно канцерогенни , обясни той. Огледи с дрон в Елин Пелин: Няма активно горене. Силата на взривовете..

публикувано на 26.07.24 в 09:21