Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Христо Тодоров: С пандемията натрупахме безценен опит в справянето с остри ситуации

На 21 март 2020 г. бяха ограничени пътуванията без неотложен повод.
Снимка: БГНЕС

Пандемията трябва да се използва за институционален градеж, институциите да бъдат укрепвани и да се развива тяхната дееспособност. Това мнение изрази в интервю за БНР проф. Христо Тодоров от Нов български университет преди кръгла маса, на която ще се обсъждат извънредните мерки и действията на институциите през последната година и половина.

Според проф. Тодоров е бил натрупан „безценен опит в справянето с остри ситуации и би било глупаво да не си извлечем поуките, да се спъваме все в един и същи камък“.

Решаващият фактор в действията не само на нашето правителство, но и на голяма част от страните в Европа, беше неизвестността на размера на опасността, изтъкна Христо Тодоров в предаването „Преди всички“.

В дебатите върху мерките в много страни се утвърждава леко раздразнената теза, че правителствата са реагирали прекомерно. Това е естествено, но въз основа на знанията, които имаме в момента, поясни той.

Доколко прекомерните ограничителни мерки са се оказали ефективни, е въпрос на анализ, допълни проф. Тодоров.

При такива драстични мерки, които се взимат в толкова кратки срокове, винаги на преден план ще излиза въпросът за легитимността, смята проф. Христо Тодоров.

В нашия случай в комуникацията с обществото могат да се видят сериозни дефицити, отчита Тодоров. По думите му публичните говорители с времето са станали по-опитни, по-добре са дозирали посланията си, обрали са част от емоционалните изблици от началото на пандемията.

Свръхреакцията идва от неувереност в капацитета на системата, в нейната дееспособност. Този капацитет се разви във времето и това донесе известно спокойствие както в обществото, така и сред тези, които управляват процеса.“

С оглед на моментната ситуация ние стоим добре. Нивото на мерките е като че ли адекватно. Въпросът опира до това какво може да се прогнозира и какво не може да се прогнозира“, коментира преподавателят.

Органите, управляващи целия процес, трябва да съобразяват както краткосрочните, така и дългосрочните заплахи, обобщи Христо Тодоров.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Флагът на

Ливан: Приближава се прекратяването на огъня между Израел и "Хизбула"

Прекратяването на огъня между Израел и "Хизбула" е на една ръка разстояние, дадоха днес да се разбере високопостовани представители и на израелското, и на ливанското правителство. Правителството в Бейрут обяви още миналата седмица, че е напълно съгласно с условията на примирието, предложени от посредниците от Съединените щати. Днес реагира и..

публикувано на 25.11.24 в 17:56

40-годишна жена, малтретирана от партньора си, е настанена в Кризисния център в Русе

40-годишна жена е настанена в Кризисния център в Русе, след като е била малтретирана от мъжа, с когото живеела на семейни начала. Това стана ясно по време на среща между институциите в рамките на Международния ден срещу насилието. "На извършителя е наложена постоянна мярка за задържане, миналата седмица беше и делото. В момента жената се..

публикувано на 25.11.24 в 17:53

ПП-ДБ: Борисов за премиер е абсолютно неприемливо предложение

Бойко Борисов за премиер на България е абсолютно неприемливо предложение. Това заявиха в позиция от "Продължаваме промяната -  Демократична България" (ПП-ДБ), изпратена до медиите. Борисов: Ако аз съм премиер, можем да успеем за еврозоната през март Няма да участваме в търговия за постове, единственото  решение за излизане от тежката политическа..

публикувано на 25.11.24 в 17:28
Венцислав Ангелов

Стотици тонове отпадъци се налага да чисти всеки месец Пътното управление във В. Търново

Строителни отпадъци и животински трупове масово се изхвърлят незаконно около главните пътища в област Велико Търново. Стотици тонове отпадъци се налага да чисти всеки месец Областното пътно управление от близо 1000 километра републиканска пътна мрежа в региона. Крайпътните отбивки и канаки са превърнати в незаконни сметища на строителни..

публикувано на 25.11.24 в 17:22
Филип Гунев

Филип Гунев: Проверките ще се във вътрешността на страната на принципа на "анализ на риска"

България трябва да развие компенсаторни механизми  оттук нататък, за да получим всички ползи на Шенген - свободно преминаване на хората и Гранична полиция трябва да развие компенсаторни механизми, обясни бившият зам.-министър на вътрешните работи Филип Гунев в интервю пред БНР. "Тези контролни механизми са различни, но най-лесният е..

публикувано на 25.11.24 в 17:21
Министър-председателят на Румъния Марсел Чолаку

Премиерът на Румъния подаде оставка от партийния си пост

Премиерът на Румъния Марсел Чолаку заяви в понеделник, че партията му "няма да оспори" резултата, който показа, че той е елиминиран от президентските избори в страната, като обяви оставката си като лидер на партията, предава АФП. След вота в Румъния: Ласкони благодари, Джорджеску се въздържа от коментари Чолаку е трети с 19,15 процента..

публикувано на 25.11.24 в 17:02
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ

Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". " Какво Бойко Борисов ще избере зависи от натиска на Делян Пеевски . Силният човек в този разговор не са ПП-ДБ, Пеевски е силният човек, с когото Борисов води този разговор, макар че не го води публично...

публикувано на 25.11.24 в 16:48