Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на отворените врати ще се проведе в НАО Рожен

В Обсерваторията ще бъде монтиран нов телескоп

Снимка: Национална астрономическа обсерватория Рожен

На празника на "Света Троица" ще се проведе ден на отворените врати в Националната астрономическа обсерватория  в Рожен. В Обсерваторията ще пристигне представител на австрийска фирма, производител на новия телескоп с оптична система, чието изграждане предстои.

Обсерваторията в Рожен е единствената в света с параклис. Непосредствено до голямата кула с най-големия телескоп е параклисът "Свети дух", построен е през 1935 година. Всяка година на храмовия празник там пристигат хора от околните села. И тази година ще се съчетае духовния празник с деня на отворените врати. При спазване на противоепидемичните мерки посетителите ще могат да разгледат безплатно най-големия астрономически комплекс в Югоизточна Европа.

"Традицията тук е местните хора от Чепеларе, от Смолян, от Соколовци да организират курбан и честване на празника на параклиса. Така че на тази дата се събират много хора в обсерваторията и затова и навремето ръководството на института е решило, че е най-добре на този празник да се организира и ден на откритите врати. Така че всеки, който дойде, който желае може да посети Обсерваторията и да разгледа апаратурата, с която ние работим, да се запознае с нашата работа на астрономите в Рожен", каза професор Евгени Семков, директор на Института по астрономия.

След броени дни в обсерваторията пристига представител на австрийската фирма производител на нов телескоп, чието изграждане предстои. Специалист от Австрия ще се запознае с обсерваторията и с площадката, на която се планира да се монтира.

"Телескопът ще бъде най-модерното, което се прави в момента, в тази част на астрономията, наблюдателната астрономия в оптичната област. Така че ние сме поръчали телескоп, който отговаря на всички необходими условия. Той може сам да следи обектите без човешка намеса, много качествени снимки ще може да прави на небесните обекти. Същевременно телескопът е сравнително малък и компактен и няма нужда от такава голяма кула, която имаме на двуметровия телескоп. Кулата, която също е включена в цената на самия телескоп е с размери 6 метра на диаметър и 8 метра височина, ще бъде много по-ефективен за работа, защото той ще може да работи в автоматичен режим, ще може да му се зададе програма какви точно наблюдения кои обекти да следи и наблюдава без човешка намеса, което го прави много по-ефективен в сравнение с тези телескопи, които са от преди 40-50 години идеология техническа",  допълни още професор Евгени Семков.

Предстои да има още един ден на отворени врати в края на август. Той ще е с по-голяма насоченост и в астрономията с повече демонстрации на това какво може да се наблюдава.

"Не очакваме нещо, което да е необичайно и свръхестествено, но това, което и вие споменахте е свързано с метеорни потоци, случайно падащи звезди, които можем да видим. Планетите на нощното небе през лятото ще се виждат на залез слънце и Венера, и Меркурии се виждат. Малко по-късно през лятото в по-нормално време след 10-11 часа през нощта ще може да се вижда Юпитер. По-късно ще се забелязва и Сатурн", допълни директорът на Националната астрономическа обсерватория Рожен доц. д-р Никола Петров.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15