Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милка Василева: Правилно е съотношението медицинска сестра - пациент, а не сестра - лекар

В нашите стандарти на един лекар се падат приблизително по две сестри

Милка Василева
Снимка: Кирил Чобанов

"От предложенията на министъра за промяна в наредбата за стандартите се засягат проблеми, натрупани през последните години. Въпреки тежката ситуация искаме да се видим и да поставим проблемите". Това каза пред БНР Милка Василева, председател на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи, по повод настояване на медицински сестри за среща с министър Стойчо Кацаров за парите на "първа линия" и за притеснения относно промяната на медицинските стандарти. 

Василева посочи, че няма медицинска сестра в България, която да работи на по-малко от две места в здравната система, което причинява т.нар. "бърнаут". 

"Когато разчитаме на желанието на работодателя да осигури с необходимия брой професионалисти по здравни грижи лечебното си заведение, за да могат да бъдат осъществени по правилния начин здравните грижи на пациентите, не вярваме, че той ще назначи повече сестри, отколкото са били към днешния момент. Всички знаем, че сега сестрите са много по-малко, отколкото трябва да бъдат, а за качество на здравната грижа изобщо не може да се говори". 

От Асоциацията е разработена методика в унисон с международните стандарти за брой медицинските сестри в различните лечебни заведения, която е представена в Министерството на здравеопазването

В предаването "12+3" Василева подчерта, че никъде в световните стандарти не се говори за обгрижване на лекаря от медицинска сестра, защото медицинската сестра обгрижва пациента

"Средният стандарт е една сестра на пет до седем пациенти в зависимост от лечебното заведение. В нашите стандарти е на един лекар приблизително по две медицински сестри". 

Милка Василева допълни и че не е ясна дефиницията за първа линия:  

"Непрекъснато се говори само за заплащане на труда на лекарите. За мен това е проблем и унизително отношение към професията ни. Ако има поредна Covid вълна, нека никой да не се чуди защо няма достатъчно медицински сестри в Covid-отделенията". 

Интервюто с Милка Василева можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Пенсиите бяха върнати под моя персонален натиск

Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..

публикувано на 20.02.25 в 12:43
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Проблемът в бюджета с актуализирането на пенсиите е решен с диалог и компромиси

Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси.  Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..

публикувано на 20.02.25 в 12:34

Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ

Съпредседателят на "Продължаваме промяната- Демократична България" заяви, че заслугата за промяната в позицията на правителството за увеличението на пенсиите по Швейцарското правило е на тяхната коалиция: "Реално нашата бърза реакция вчера - на Асен Василев и на цялата ни коалиция, накара така, че една огромна грешка да бъде поправена. Два милиона..

публикувано на 20.02.25 в 12:31

Арх. Димитър Данчев: СО не отговаря за дърветата в парк "Врана"

След инцидента с паднало дърво върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на парк "Врана" се надявам държавата да погледне по-сериозно на нещата и да потърси контакт със Столична община . Необходимо е държавата да предприеме действия - да се подпише съответният акт, с който СО отново да започне поддръжката и да обезопасим територията на..

публикувано на 20.02.25 в 12:03

По-малко са клиентите в хипермаркетите в Ямбол

Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по-малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. "Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да..

публикувано на 20.02.25 в 11:46
Кризисен център за бездомни в

Раздават храна на бездомни хора

В Центъра за временно настаняване "Света София" в столичния квартал "Захарна фабрика" ще се проведе кампания за раздаване на храна за бездомни хора . Инициативата е организирана от Столична община и Българската хранителна банка.  110 хранителни пакета ще бъдат раздадени на най-уязвимите , а именно тези, които са в центъра. Към момента там са..

публикувано на 20.02.25 в 11:40

С нелоялни практики - промоции, веригите поставят производителите в неравностойно положение

Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да пазаруваме – чисто, модерно, но те наистина трябва да не спекулират с бранда "България". Влизате и виждате шевици и т. нат. и отзад, зад това прикрито национално производство, много често има стоки с друг..

публикувано на 20.02.25 в 11:25