Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мехди Мотахарния: Антииранските санкции могат да бъдат облекчени, но не и напълно отменени

Ебрахим Раиси
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Иранският политолог Мехди Мотахарния, преподавател в Ислямския свободен университет в Техеран, коментира наследството на Хасан Рухани, бъдещата икономическа политика на новоизбрания президент Ебрахим Раиси, ниската избирателна активност и очакванията от преговорите по ядрената програма, които текат във Виена. 

Крайният консерватор Ебрахим Раиси спечели президентските избори в Иран с близо 62 процента от гласовете. Раиси идва на власт в трудни времена за Иран, който се стреми да запази ядреното споразумение със западните сили и да се отърси от американските санкции с видим отпечатък върху икономиката на страната. 

Какво е състоянието на иранците след ‌8 години от управление на Рухани? Какво е наследството на правителството на Рухани за икономиката и международните отношения? 

Всички иранци страдат от бедността и икономическата нестабилност. Първият кабинет на президента Рухани успя да постигне ядреното споразумение между Иран и шестте световни сили и така имаше увеличаване на икономическия растеж. Последвалата обаче по-късно реакция на опозицията и оттеглянето от споразумението на Доналд Тръмп доведоха до икономическия спад и обезценяване на националната валута. Инфлацията и рецесията се комбинираха, а кризата с коронавируса влоши ситуацията. Сега администрацията на Джо Байдън изглежда работи усилено, за да възобнови ядреното споразумение във Виена. Но трябва да се каже, че това е началото на дълъг период. 

В момента Иран и P5 + 1 са във Виена и обсъждат възобновяването на ядрена сделка. Каква роля ще играе правителството на Ибрахим Раиси в отношенията на Иран със световните велики сили като САЩ, Великобритания, Европейския съюз, Русия и Китай? 

Външната политика не е в ръцете на президента. Той е ръководител на изпълнителната власт, а външната политика се провежда от лидера. Ибрахим Раиси е в съдебната система от началото на Ислямската република и няма опит на дипломатическата сцена. Той има проблеми с правозащитните организации и наложени санкции от Съединените щати. Някои смятат, че присъствието му в разговорите ще смути преговорите по ядреното споразумение. 

Все пак каква е Вашата прогноза за изхода на преговорите във Виена?

Планът за връщане на Съединените щати и Иран към ядрена сделка е направен по времето на Рухани. Началото на преговорите е с разрешението на върховния лидер на Иран, а целта е да се постигне отмяна на всички санкции срещу страната. Изглежда, че администрацията на Джо Байдън се опитва да разшири обхвата на официалните преговори с Техеран и да Иран да се върне към пълно изпълнение на споразумението. В този смисъл преговорите в момента са изправени пред много предизвикателства въпреки съществуващия оптимизъм. 

От известно време Иран иска да има отношения със света, основани на взаимност и на условия, поставени от Техеран. Но от друга страна останалите държави следват целите си. Ислямската република се опитва да увеличи ролята си в региона и да използва тази сила, за да повлияе на международната система. 

Иран се опитва да окаже по-голям натиск върху съперниците си като укрепва отношенията си с групи в региона, близки до идеологията на Ислямската република.

Завръщането на Иран в международната общност и други международни организации е функция от договореностите с Вашингтон. Според мен случаят между Иран и Съединените щати не може да приключи скоро. Санкциите могат да бъдат облекчени, но не всички ограничения ще бъдат отменени.

Твърди се, че икономиката е най-големият проблем на иранците днес. Съществува и мнение, че Рухани е било начело на правителство, което толерира средната класа и бизнеса. Каква трансформация ще предприеме Ибрахим Раиси в икономическата политика? Решаването на икономическите проблеми на Иран в Иран или извън него - в контекста на международните отношения?

Икономиката беше най-важният въпрос на изборите за президент през 2021 година. Кандидатите говориха за задоволяването на най-основните нужди на хората, преди да стане дума за икономика. В страната трябва да се прилага икономическа програма, за да се възприеме ефективен модел на развитие, подходящ за социалната и икономическа структура на държавата.  Иранската икономика трябва да реши проблемите си с международната система. Трябва да се промени стратегията за поведение в тази посока, но дали ще бъде направено? Имам съмнения.

Интервюто с Мехди Мотахарния можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Съдебен обрат по нашумял случай във Великобритания

От Великобритания бе съобщено за неочакван обрат по много нашумелия случай с медицинската сестра Луси Летби, която преди година и половина получи доживотна присъда за смъртта на няколко бебета. При повтовно разглеждане на обстоятелствата експертна група сега  оповести, че няма медицински доказателства в подкрепа на присъдата на Луси Летби. Адвокатът на..

публикувано на 05.02.25 в 05:03
Принц със съпругата си Хари Мегън Маркъл.

Съдебни и визови проблеми за принц Хари

Споровете за американската виза на принц Хари ще бъдат подновени днес в съда след заплахата на Тръмп да го депортира, съобщи вестник „Таймс“.  The Heritage Foundation, американски консервативен мозъчен тръст, поиска от съдия да възобнови делото, твърдейки, че документите ще покажат, че херцогът е излъгал за предишна употреба на наркотици в молбата си за..

публикувано на 05.02.25 в 04:50
Испанският министър на труда и втори вицепремиер Йоланда Диас присъства на пресконференция след заседанието на кабинета в Мадрид, Испания, 4 февруари 2025 г

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..

публикувано на 04.02.25 в 22:28
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, в центъра, е посрещнат от войници от армията по време на посещение на границата между САЩ и Мексико в Сънланд Парк, 3 февруари 2025 г.

Мексико разполага 10-хиляден военен контингент за охрана по границата със САЩ

Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..

публикувано на 04.02.25 в 22:15
Египетски камиони с хуманитарна помощ се движат по пътя Салах Ал Дин в южната част на Ивицата Газа, 3 февруари 2025 г.

Над 50 т хуманитарна помощ за Газа, предоставена от Малтийския орден, ще тръгне от Кипър

Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..

публикувано на 04.02.25 в 22:01

След Хърватия и у нас: Призив за бойкот заради високите цени в хранителните вериги

За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..

публикувано на 04.02.25 в 21:45
Председател на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц.

Три седмици преди парламентарния вот в Германия: Подкрепата за блока ХДС/ХСС отбелязва лек спад

Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..

публикувано на 04.02.25 в 21:36