Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мехди Мотахарния: Антииранските санкции могат да бъдат облекчени, но не и напълно отменени

Ебрахим Раиси
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Иранският политолог Мехди Мотахарния, преподавател в Ислямския свободен университет в Техеран, коментира наследството на Хасан Рухани, бъдещата икономическа политика на новоизбрания президент Ебрахим Раиси, ниската избирателна активност и очакванията от преговорите по ядрената програма, които текат във Виена. 

Крайният консерватор Ебрахим Раиси спечели президентските избори в Иран с близо 62 процента от гласовете. Раиси идва на власт в трудни времена за Иран, който се стреми да запази ядреното споразумение със западните сили и да се отърси от американските санкции с видим отпечатък върху икономиката на страната. 

Какво е състоянието на иранците след ‌8 години от управление на Рухани? Какво е наследството на правителството на Рухани за икономиката и международните отношения? 

Всички иранци страдат от бедността и икономическата нестабилност. Първият кабинет на президента Рухани успя да постигне ядреното споразумение между Иран и шестте световни сили и така имаше увеличаване на икономическия растеж. Последвалата обаче по-късно реакция на опозицията и оттеглянето от споразумението на Доналд Тръмп доведоха до икономическия спад и обезценяване на националната валута. Инфлацията и рецесията се комбинираха, а кризата с коронавируса влоши ситуацията. Сега администрацията на Джо Байдън изглежда работи усилено, за да възобнови ядреното споразумение във Виена. Но трябва да се каже, че това е началото на дълъг период. 

В момента Иран и P5 + 1 са във Виена и обсъждат възобновяването на ядрена сделка. Каква роля ще играе правителството на Ибрахим Раиси в отношенията на Иран със световните велики сили като САЩ, Великобритания, Европейския съюз, Русия и Китай? 

Външната политика не е в ръцете на президента. Той е ръководител на изпълнителната власт, а външната политика се провежда от лидера. Ибрахим Раиси е в съдебната система от началото на Ислямската република и няма опит на дипломатическата сцена. Той има проблеми с правозащитните организации и наложени санкции от Съединените щати. Някои смятат, че присъствието му в разговорите ще смути преговорите по ядреното споразумение. 

Все пак каква е Вашата прогноза за изхода на преговорите във Виена?

Планът за връщане на Съединените щати и Иран към ядрена сделка е направен по времето на Рухани. Началото на преговорите е с разрешението на върховния лидер на Иран, а целта е да се постигне отмяна на всички санкции срещу страната. Изглежда, че администрацията на Джо Байдън се опитва да разшири обхвата на официалните преговори с Техеран и да Иран да се върне към пълно изпълнение на споразумението. В този смисъл преговорите в момента са изправени пред много предизвикателства въпреки съществуващия оптимизъм. 

От известно време Иран иска да има отношения със света, основани на взаимност и на условия, поставени от Техеран. Но от друга страна останалите държави следват целите си. Ислямската република се опитва да увеличи ролята си в региона и да използва тази сила, за да повлияе на международната система. 

Иран се опитва да окаже по-голям натиск върху съперниците си като укрепва отношенията си с групи в региона, близки до идеологията на Ислямската република.

Завръщането на Иран в международната общност и други международни организации е функция от договореностите с Вашингтон. Според мен случаят между Иран и Съединените щати не може да приключи скоро. Санкциите могат да бъдат облекчени, но не всички ограничения ще бъдат отменени.

Твърди се, че икономиката е най-големият проблем на иранците днес. Съществува и мнение, че Рухани е било начело на правителство, което толерира средната класа и бизнеса. Каква трансформация ще предприеме Ибрахим Раиси в икономическата политика? Решаването на икономическите проблеми на Иран в Иран или извън него - в контекста на международните отношения?

Икономиката беше най-важният въпрос на изборите за президент през 2021 година. Кандидатите говориха за задоволяването на най-основните нужди на хората, преди да стане дума за икономика. В страната трябва да се прилага икономическа програма, за да се възприеме ефективен модел на развитие, подходящ за социалната и икономическа структура на държавата.  Иранската икономика трябва да реши проблемите си с международната система. Трябва да се промени стратегията за поведение в тази посока, но дали ще бъде направено? Имам съмнения.

Интервюто с Мехди Мотахарния можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС разширява санкциите срещу Иран

Съветът на ЕС разшири санкциите си срещу Иран заради подкрепата на Русия за войната в Украйна, както и за въоръжените групи в Близкия Изток и в Червено море. С днешното решение се въвежда забрана за износ, трансфер, снабдяване или продажба от ЕС на Иран на компоненти, които се използват за развитието и производството на ракети и дронове...

публикувано на 18.11.24 в 14:05

При руски ракетен удар срещу украинския град Одеса има осем загинали

При руски ракетен удар срещу украинския град Одеса има осем загинали, съобщават местните власти, цитирани от Франс прес. Според информация на областния управител на украинския черноморски пристанищен град Олег Кипер има и 18 ранени, четирима от които тежко. Сред пострадалите има едно дете. "Врагът подло насочи ракетата към жилищен район,..

публикувано на 18.11.24 в 14:04
Ученици от Професионалната гимназия по техника и технологии в Смолян поставиха днес цветя на пешеходна пътека в града - 18 ноември 2024 г.

В Смолян поставиха цветя на пешеходна пътека, за да почетат жертвите на ПТП

Ученици от Професионалната гимназия по техника и технологии в Смолян поставиха цветя на пешеходна пътека в града. Инициативата е по повод 17 ноември - световен Ден за възпоменание на жертвите при пътни злополуки.  От днес продължава третият етап от акция "Зима", като проверките на Пътна полиция ще бъдат свързани с техническата изправност на..

публикувано на 18.11.24 в 13:59
Мария Филипова, председател на КЗП

Мария Филипова, КЗП: Има нарушения в ноемврийските намаления и на фирми за бързи кредити

Комисията за защита на потребителите (КЗП) са установили нарушения на търговци за ноемврийските намаления. В момента има административни производства за нереални намаления, съобщи председателката на КЗП Мария Филипова в интервю пред БНР. Глобите са от 10 000 до 50 000 лв. За привържениците на онлайн търговията, тя препоръча преди да се..

публикувано на 18.11.24 в 13:56
Радостин Върбанов

Близо 1300 акта и фиша за пътни нарушения във Великотърновско

Голяма част от водачите излизат на пътя без да са подготвили автомобилите си и не се съобразяват с климатичните и пътните условия. Това е основната причина, според пътните полицаи, за 35-те катастрофи за миналата седмица в област Велико Търново с двама убити и 11 тежко ранени. Близо 1300 акта и фиша са съставили за последната седмица за..

публикувано на 18.11.24 в 13:38
Красимира Нинова-Катинчарова и Николай Панков от партия

От "Величие" обвиниха ЦИК за съучастник в изборните измами на предсрочния вот

От партия "Величие" обвиниха ЦИК, че е съучастник   в изборните измами на предсрочния вот на 27 октомври.  Те изброиха три основни нарушения на Изборния кодекс, сред тях - липсата на гарантирано видеонаблюдение във всички секции и отказ от отговор на подадените жалби в самия изборен ден. Юристът Николай Панков заговори и за..

публикувано на 18.11.24 в 13:37
Мястото на инцидента

Пострадалите при инцидента в хале в София са от кюстендилския кв. "Изток"

И петимата пострадали при инцидента в хале в София са от кюстендилския ромски кв. "Изток", казаха за БНР живеещи в 12-хилядната махала. Стотици от квартала всяка сутрин пътуват до столицата, за да работят на различни обекти, основно - в строителството, повечето от тях без трудов договор.  Безработицата в ромския квартал е висока - макар че..

публикувано на 18.11.24 в 13:27