Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къдринка Къдринова: Магията на Виетнам са хората

Къдринка Къдринова
Снимка: БНР

Журналистът Къдринка Къдринова представи книгата си „Магията Виетнам“.

Първото пътуване на Къдринова до Виетнам е било през 2006 година. 

„Обиколила съм целия Виетнам“, обясни Къдринка Къдринова в интервю за БНР.

„От всичко по малко има в книгата. Тя е доста голяма – над 300 страници. Информацията е много обемна.“

Снимка: Славена Илиева

Книгата събира история, лични преживявания и фотографии, представящи панорама на живота във Виетнам.

„Може да се видят много лица на Виетнам. За мен най-ценното са много истории на хора“, посочи Къдринова в предаването „Нещо повече“.

30 хиляди граждани на Виетнам са възпитаници на нашите университети в миналото, уточни журналистът. Сега академичният обмен е минимален.

„Тези хора са нашето огромно богатство във Виетнам. Жалко, че България не го използва.“

Според Къдринова има потенциал за развитие на двустранните отношения.

„Виетнам е най-бързо развиващата се икономика в Югоизточна Азия. Тя зашеметява с темповете си на развитие - 7-8%. Дори пандемията, с която Виетнам се справи много успешно, може би най-успешно от всички страни в света – там има 60 смъртни случая при 100 милиона население. Тази страна има какво още много да ни даде.“

Къдринка Къдринова е родена в Италия. Прекарала е детството си в Москва. Определя се като „човек, доста отворен за света“.

Славена Илиева и Къдринка Къдринова   Снимка: Личен архив на Славена Илиева

Днес Виетнам е абсолютно неузнаваем, коментира Къдринка Къдринова в предаването „Нощен хоризонт“, визирайки доминиращите спомени в българското общество за Виетнам от войната и за виетнамските работници от последните години на социализма.

Местните хора са винаги засмени, каквото и да ги сполетява, смята Къдринова, която ги сравнява с бамбука – здраво преплетени корени и вечно раззеленяващо се нагоре стъбло. Във Виетнам тя открива „невероятно етично отношение“ между хората и много солидарно общество.

Снимка: Славена Илиева

Къдринова не спира да се изненадва от страната, която е посетила вече пет пъти.

„Виетнам има изключително древна история. Била съм в най-първата столица на древната виетнамска държава, която е във вид на охлюв – така са били градени отбранителните съоръжения. Виетнамците съхраняват свято паметта за поколенията преди тях.“

Виетнам трябва да се преживее лично, убедена е Къдринка Къдринова.

„Отидете във Виетнам, опитайте вкуса на Виетнам, насладете се на красотите на Виетнам със собствения си поглед.“  

Повече чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15