Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зденка Тодорова: За България Цариброд винаги е имал особено значение

Зденка Тодорова
Снимка: Силвия Великова

30 години нямаме последователна политика за Западните покрайнини. Всичко е ритуално, коментира в интервю за БНР Зденка Тодорова, журналист, правозащитник и писател.

Тодорова призова българската държава да се ангажира, като отчете спецификата на конкретната общност зад граница в Западните покрайнини, вместо политиците само да се прегръщат пред камерите.

„Трябва да се прави сериозен анализ не само със съветници на министри, на президенти, на премиери. Трябва да има анализ на ситуацията не само отпреди 30 години, от разпадането на бивша Югославия. Анализ за състоянието на Западните покрайнини и какво иска да направи България за тези хора, за да не остане този район празен“, изтъкна Тодорова в предаването „Преди всички“.

Снимка: БГНЕС

При писането на една от последните си книги - „Посланията на оброчищата“, Зденка Тодорова е минала през села, които са почти празни, „с трева до пояс, няма животни, няма хора, празни къщи, залостени врати“.

Днес тя ще представи най-новата си, девета книга - „Към Цариброд и за него“.

За България Цариброд винаги е имал особено значение, подчерта Зденка Тодорова.

След Освобождението до Ньойския договор Цариброд е бил типичен малък възрожденски град на границата, който е разполагал с голям културно-просветен елит, обясни авторката. Отличително за Цариброд е било и това, че в града е имало много художници.

Осем знакови българи тръгват с мисия към Цариброд, разказва в книгата си Тодорова.

„Иван Вазов по време на Сръбско-българската война тръгва с файтон от София до Пирот. Преспива в Цариброд и там написва първия куплет от стихотворението „Новото гробище над Сливница“ и го чете пред княз Батенберг и министъра на войната Никифоров в гостилницата на пиротски търговец, който се преселва след Берлинския конгрес в Цариброд. Мисията му е да опише и да види на място как изглеждат военните действия тогава.“

Алеко Константинов, който е основоположник на туристическото движение и в Цариброд, също потегля със 100 души от София към Цариброд.

„През едни дерета, по ждрелото на река Ерма до Погановския манастир, описва това събитие в чудесния си пътепис „Какво? Швейцария ли?“ Същата година – 1893-а, отива с влак до Цариброд на събор. Описва как пътуват с говежди вагони до Цариброд.“

Зденка Тодорова описва как през 1905 г. Петър Дънов е лекувал българския офицер Иларионов в Цариброд. Учителят е посетил града повторно по покана на царибродчани и е изнесъл беседа в читалището.

Сред останалите фигури, оставили следа в историята на Цариброд, са Петър Димков, лекувал войници от холера и художникът Георги Машев от Пазарджик, изпратен да води обучение по рисуване.

Зденка Тодорова е имала натрупана много информация за Цариброд като кръстопът между Сърбия и България, между Изтока и Запада. Като пишещ човек използвала изолацията по време на пандемията, за да обработи събраното. 

Тя определи описа Цариброд по време на пандемията като напълно замрял град, откъснат от България.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53