Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2 млрд. евро до 2027 г. по програмата „Транспортна свързаност“

Международен форум обсъди инвестициите в транспортна и екоинфраструктура

| обновено на 24.06.21 в 17:14
Снимка: БГНЕС

Ролята на инвестициите в транспортната, екологичната, дигиталната и индустриалната инфраструктура в България и региона като основа за екологична устойчивост, икономическо възстановяване и зелен преход. Това очертаха участниците в 16-ото издание на конференцията „Стратегическа инфраструктура и инвестиции“, която се проведе днес в София с акцент върху устойчиви инфраструктурни инвестиции за икономическо възстановяване и зелена трансформация. 

Специално внимание беше обърнато на транспортна инфраструктура – на възможностите за подобряване на регионалната свързаност и достъпност и намаляването на въглеродните емисии чрез инвестиции в устойчива транспортна инфраструктура. 

Кевин Чунг, старши инженер в отдел „Регионални транспортни програми“ към Европейска инвестиционна банка, която по думите му се превръща в основен инструмент за финансиране на Парижкото споразумение за климата, акцентира върху инвестициите в транспортната инфраструктура като основен лост за икономическото развитие чрез устойчивост на транспортната система

В България, по линия на Кохезионната политика на ЕС, за следващия програмен период до 2027 г. по програмата „Транспортна свързаност“ са осигурени близо 2 млрд. евро, обяви ръководителят на Управляващия орган на ОП „Транспорт“ Галина Василева. Със средствата ще се подобри състоянието на железопътния, автомобилния, морския и речения транспорт. 

Друг акцент от форума е енергийната инфраструктура и борбата с климатичните промени чрез енергиен преход. Икономистът от ЕИБ Мануел Барито заяви, че 30% от кредитната дейност на банката са насочени към проекти за климатично действие. Между 20 и 30 млрд. евро се инвестират в енергийни проекти, а банката може да подкрепя подобни инвестиции и в България по Националния план за енергетика и климат, уточни икономистът. 

Обърнато беше внимание, че на прага на икономическото и социално възстановяване публичният и частният сектор трябва да си сътрудничат и да използват инфраструктурните инвестиции като катализатор за трансформация на градовете, държавите и регионите. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Великобритания тестват първата персонализирана ваксина срещу рак на кожата

Във Великобритания са в ход клинични изпитания на първата в света персонализирана ваксина срещу рак на кожата, съобщи Би Би Си.  Ваксината е предназначена да помогне на имунната система на пациента да разпознае и унищожи раковите клетки.  Използвана е същата технология като при настоящите ваксини срещу Covid.  "Персонализирана ваксина" означава, че..

публикувано на 26.04.24 в 14:22
Ваня Григорова/Васил Терзиев

Отново отложиха делото за кметските избори в София

Поредно отлагане на делото за кметските избори в София заради нови искания на страните. Административният съд София-град ще заседава по жалбата на загубилата вота Ваня Григорова срещу решението на Столичната общинска избирателна комисия да обяви за победител Васил Терзиев на 7 юни - два дни преди вота 2 в 1, в който Григорова се регистрира..

публикувано на 26.04.24 в 14:18
Смилен Вълов

Директорът на АЗ: Държавата мисли за съкратените от "ТЕЦ Марица изток" и трудовата им реализация

Съкращават 160 работници от "ТЕЦ Марица изток" , съобщи директорът на Агенцията по заетостта (АЗ) Смилен Вълов в интервю пред БНР. В Агенцията са получили уведомление за масово уволнение от работодателя и до 10 дни те реално ще бъдат освободени. "Установени са кои са работниците и са направени четири информационни дни, на които..

публикувано на 26.04.24 в 14:15
Росица Кирова

Извънредно заседание на парламента на 30 април

Народното събрание (НС) ще проведе извънредно заседание на 30 април, вторник, и няма да има заседание на 2 май. Това обяви председателят Росица Кирова.  Заседанието е насрочено за 14.00 часа и на него ще бъдат обсъдени на второ четене промените в Закона за хазарта, в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, ратификацията за..

публикувано на 26.04.24 в 14:13
Министърът на здравеопазването Галя Кондева и доц. Ангел Кунчев

Мерките срещу коклюш: По-ранна ваксина за бебета и безплатни имунизации за бременни

Първата ваксинация срещу коклюш ще може да се поставя на бебета с две седмици по-рано или когато детето навърши месец и половина.  Мерките за ограничаване на разпространението на заболяването и за предпазване на най-уязвимите групи бяха представени на днешното правителствено заседание от министъра на здравеопазването Галя Кондева...

публикувано на 26.04.24 в 14:09
Ваня Григорова

Свиленски: Григорова е използвана, за да бъде патерица на Борисов в следващия парламент

Ваня Григорова е използвана, за да бъде патерица на Бойко Борисов в бъдещия парламент. Така зам.-председателят на ПГ на БСП Георги Свиленски коментира думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че в следващия парламент може да има по-различна ситуация заради Ваня Григорова и че тя е реалният победител на изборите в София. Според Свиленски..

публикувано на 26.04.24 в 13:59

Хиляди декари земеделска земя са засегнати от градушката в Чирпанско

В община Чирпан продължава огледът и описването на щетите от вчерашната градушка. Засегнати са хиляди декари земеделски площи със зърнени култури и овощни насаждения. Зетьово е едно от най-пострадалите населени места в община Чирпан. В следобедните часове вчера ледената градушка на два пъти се изсипа над нивите и градините на селото. Днес..

публикувано на 26.04.24 в 13:52