Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Петкана Бакалова: Нова сграда за детската болница означава прекратяване на сегашната обществена поръчка

МРРБ няма как да издаде виза, ако МЗ не я поиска - нещата са в ръцете на здравното министерство

Петкана Бакалова
Снимка: Веселина Миланова

До дни Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще издаде виза за проучване и проектиране на нова сграда за планираната Педиатрична болница. Решението дойде вчера след граждански протест пред Министерски съвет.

„Със сигурност нямаме повод да обявим победа. Преди една година получихме подобно обещание от бившия премиер Борисов и знаем, че нищо не се случи. Въпреки симпатиите към служебното правителство и надеждата, която те ни дадоха с вчерашното изявление, очакваме всичко това да бъде обективирано в документи“, коментира пред БНР арх. Петкана Бакалова от Камарата на архитектите в България. Бакалова е представител на инициативата “За истинска детска болница”.

Министерството на регионалното развитие няма как да издаде виза, ако Министерството на здравеопазването не я поиска. В момента решенията са в ръцете на МЗ как ще се развият нещата“, посочи тя в предаването „Преди всички“.

Нова сграда категорично означава прекратяване на настоящата обществена поръчка, която е със задание за реконструкция, поясни арх. Бакалова.

„При предмет „реконструкция“ няма как да се запази действащият договор. Самата поръчка беше порочна. Това е поръчка на инженеринг - строителят предопределя какъв ще бъде проектът, какво ще бъде качеството, какъв ще бъде резултатът.“

„Инвестиционната компания е харчила пари за заплати и за издръжка, а изпълнителят е възложил конструктивна експертиза, която ние искаме вече няколко месеца по Закона за достъп до обществена информация - такава не ни е предоставена, и е разчистен теренът. Мисля, че са подготвени някакви схеми за изменение на градоустройството, но това са едни разходи в размер на не повече от няколко десетки хиляди лева. Съгласно договора всичко друго би трябвало да се върнеТези 7 милиона изпълнителят би следвало да ги върне на държавата“, подчерта Бакалова. 

Снимка: БГНЕС

Стартират инициативи за обследване на терени, обяви още Петкана Бакалова. Сред изискванията са да има булеварди с бус ленти за бързо придвижване на линейките, както и близост до масов градски транспорт, защото тенденцията все повече е децата да се лекуват на принципа на дневния стационар.

Важно е да има достатъчно площ, за да може болницата да се развива и да се появяват нови крила, изтъкна арх. Бакалова.

Служебното правителство трябва да прекрати договора, да създаде обществен съвет и да институционализира диалога с гражданите, смята Петкана Бакалова. По думите й става дума за регулярен диалог, а не за разговори след протести и петиции.

Петицията за нова национална детска болница има събрани вече над 90 хиляди подписа. Според арх. Бакалова е важно да бъде премината психологическата граница от 100 хиляди.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15