Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Вулджев: Пенсионната система куца тежко, дефицитът ще расте

Covid-добавката от 50 лева ще бъде интегрирана в пенсиите вероятно през следващия бюджет, прогнозира икономистът

От 1 юли социалната пенсия за старост се увеличава с 5 процента.
Снимка: БГНЕС

„Работила съм в милата ни държавичка – Народна република България 39 години и 8 месеца, икономист по професия, пенсионирах се с 321,8 лева. Тази държава умира.“ Това казва в анкета за БНР жена от Смолян.

„42 години съм работил като шофьор, с 300 лева пенсия. Пенсионирах се с 200 лева“, разказва друг пенсионер. „Оцеляваме кой както може“, гласи трето мнение на възрастен човек.

Периодична актуализация на всички пенсии с оглед движението на осигурителните прагове и осигурителния доход през годините би подсигурила поне някакво ниво на справедливост, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ икономистът Георги Вулджев.

Снимка: БГНЕС

При настоящата демографска структура, дори пенсионната система да се реформира из основи, винаги ще има много голям дефицит и той ще расте през годините, поясни Георги Вулджев. По думите му трябва да се мисли за по-устойчив модел.

„Ситуацията ще става още по-тежка. Уви, перспективата за системата в настоящия й вид не е много добра. Задачата да се управлява такава на практика много тежко куцаща система е изключително тежка задача и е по-добре да се мисли за пълна дългосрочна реформа.“

В пенсионната система е много трудно да се говори за справедливост. Тя има изцяло социална функция – да гарантира минимално ниво на доходи за пенсионерите, като преразпределя пари от настоящите работещи. Ако искаме системата да е пропорционална на това всеки да получава толкова пенсия, колкото се е осигурявал през годините, тогава говорим за по-различен тип система“, отбеляза икономистът.

Връзката между това колко получаваме като пенсионери и върху какъв доход сме се осигурявали, не е праволинейна, изтъкна той. „Връзката между двете променливи е доста усложнена.“

Снимка: БГНЕС

Ако искаме максимално справедлива пенсионна система, всеки работещ трябва да се осигурява в своя собствена сметка, подчерта Георги Вулджев.

„Той знае, че това е негова спестовна сметка и когато се пенсионира, има пълна прозрачност колко пари ще получи. На практика по този начин работи вторият стълб на системата.“

Относно Covid-добавката от 50 лева към пенсиите икономистът заяви, че тя е вредна за пенсионната система.

„Просто се направиха няколко увеличения на парче. От една страна се вдигна минималната пенсия. От друга страна се лепна тази добавка с неясна дългосрочна перспектива. Тя беше лепната, подчертавам думата „лепната“ изцяло като някакъв инструмент, едва ли не някаква манна небесна, която правителството спуска към пенсионерите и те трябва да са много благодарни. Което е абсолютно порочен начин да се управлява пенсионната система.“

Вулджев прогнозира, че кризисните добавки към пенсиите „може да се наложи по един или друг начин да се интегрират напълно, да се направи някакво увеличение, което да компенсира премахването на тези добавки“.

Това най-вероятно ще се случи в изготвянето на следващия бюджет за 2022 г., посочи той.

„По простата причина, че в момента тази добавка носи много сериозна чисто политическа тежест и би имало обществена отрицателна реакция, ако се премахне напълно и не се компенсира нейната липса.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Донка Михайлова

Донка Михайлова: Ако ВиК услугите се окрупнят, сезираме Конституционния съд

С пети пореден законопроект се прави опит да бъдат консолидирани ВиК услугите. Общините за пореден път се обявяват "против" окрупняването на водния сектор и изразяват своите опасения. НСОРБ готви позиция относно новия законопроект за ВиК Ако общинските ВиК дружества бъдат включени в консолидираните райони, общините ще бъдат лишени от..

публикувано на 10.07.24 в 08:23

Честваме 174 години от рождението на Иван Вазов

174 години от рождението на Иван Вазов се отбелязват днес на много места в страната с различни инициативи. Преди обяд в столицата имаше честване и кратка церемония пред паметника на писателя на улица "Г.С.Раковски", а в 17 часа в Народния театър ще бъде открита изложба. 174 години от рождението на Иван Вазов Честването в София..

публикувано на 09.07.24 в 16:27
доц. Михаил Иванов

Михаил Иванов: Общностните механизми в ДПС са силата на Доган

Общностните механизми в ДПС са базата, върху която Ахмед Доган е стъпил. В това е неговата сила - тази общностна солидарност и вътрешна сплотеност. Това каза пред БНР доц. Михаил Иванов, съветник по етническите въпроси на президента Жельо Желев (1990 - 1997 г.), като добави, че Делян Пеевски не може да припознае този механизъм, тъй като при него..

публикувано на 09.07.24 в 14:34
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Управлението на водите у нас = разпад на държавността

Управлението на водите в България е еманация на разпадането на държавността . Това мнение изрази пред БНР инж. Димитър Куманов от сдружение "Балканка". Той нарече управлението на водите "ужасяващо". " Интереси на връзкари на властта се удовлетворяват за сметка на цялото население ", смята Куманов. България бави плановете за речните..

публикувано на 09.07.24 в 08:55

Лидерите на държавите от НАТО се събират във Вашингтон

Лидерите на страните членки от НАТО се срещат във Вашингтон, където ще отбележат 75-ата годишнина от създаването на най-голямата организация за сигурност в света.  В срещата ще вземат участие лидерите на 32-те държави членки от Европа и Северна Америка. България е представена от служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев. В..

публикувано на 09.07.24 в 05:28
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33