Спокойно преминава изборният ден в плевенското село Ясен. Гласуването, което е само машинно в три секции с пет машини, не затрудни хората. Кореспонденция на Латинка Светозарова:
Малко над 2000 са с право на глас в село Ясен. Към 17.30 бяха гласували 517. Председателят на общинската избирателна комисия Ярослав Димитров: "Преминава в спокойна обстановка. Прави впечатление по-ниската избирателна активност, може би обусловена от по-високите температури. Очакваме някакво активизиране и вдигане на избирателната активност непосредствено в края на изборния ден, когато и става по-хладно. Нямаме информация за проблеми с машините".
За първи път в това село се гласува само машинно:
Николай Пешев, председател на 232-ра секция, заяви за БНР:
„Работим с две машини, тъй като секцията ни е голяма. С огромно възхищение да съобщя, че в нашата 232-ра секция имахме избирател господин, който е столетник. Идват и съвсем безстрашно упражняват своя вот“.
Невянка Русинова, председател на 233-та секция, село Ясен, също заяви, че изборният ден протича нормално.
„Активността засега е слаба. Нямаме никакви проблеми с машинното гласуване, дори и възрастните. Помагаме, отстрани стои човек, който просто ги напътства какво да прочетат, какво им изписва машината. Но повечето се справят за под минута.
Николай Пешев, председател на 232-ра секция, каза, че в нея се работи с две машини, тъй като секцията е голяма.
Над 2000 са избирателите с право на глас в село Ясен.
Ярослав Димитров, председател на Общинската избирателна комисия, каза по-рано днес:
„Изборният ден на 27 юни започна нормално и съгласно изискванията на Изборния кодекс в 7 часа. Секционните избирателни комисии започнаха нормално и в пълен състав своята работа. Машините, с които ще се осъществява само и единствено гласуването в днешния ден функционират нормално. Да се надяваме на висока избирателна активност“.
С концерти в Самоков, Ботевград и Ловеч камерният оркестър "Митонисимо" ще срещне публиката в по-малки населени места с изкуството на Росини, Доницети и Белини. Първият концерт е тази вечер в читалище "Отец Паисий" в Самоков. "Майсторите на белкантото" е един от най-успешните ни концерти за миналия сезон", каза пред БНР диригентът Огнян..
В Женева днес и утре се провежда неофициална петстранна конференция по Кипърския въпрос. Значението й се засилва от геополитическите събития в по-широкия регион на Източното Средиземноморие и развитието на евро-турските отношения. Конференцията бе свикана и се провежда под егидатата на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш. В нея участват..
Документите, свързани с имиграционния статут на принц Хари в Съединените щати, трябва да бъдат оповестени публично до вторник, постанови американски съд, съобщи "Скай нюз". Съдия Карл Никълс нареди документите, свързани с молбата за американска виза на херцога на Съсекс, да бъдат публикувани като част от текущо искане за това на базата на Закона за..
На вчерашната виртуална среща на световните лидери от "Коалицията на желаещите“, посветена на бъдещето на Украйна, чийто домакин беше британският премиер Киър Стармър, е бил обсъден план за мироопазващи сили от над 10 000 войници, съобщи "Сънди таймс“, позовавайки се на високопоставени правителствени източници. Неделното издание съобщи, че..
В болница в Солун пристигнаха тежко пострадали от пожара в дискотека в Кочани. Гърция е в готовност да окаже всякаква помощ на правителството в Скопие. 7-дневен траур за жертвите от Кочани е обявен в Северна Македония В многопрофиланата болница "Папаниколау“ в Солун пристигнаха три линейки с пострадали в инцидента от дискотеката "Пулс“..
Министърът на здравеопазването на Северна Македония Арбен Таравари заяви, че пострадалите в пожара в Кочани, приети за лечение в здравни заведения, са в общо добро състояние. Над 50 са жертвите на пожара в РСМ Таравари посочи, че след първите осем се очаква още шестима пациенти да бъдат изпратени в България: "В България са изпратени 8 пациенти,..
Избирателната активност в община Две могили, област Русе, към 17:30 часа е 38,51 процента. Гласували са 2576 души от общо 6689 с право на вот. Това съобщи за БТА председателят на Общинската избирателна комисия (ОИК) Анелия Петрова. Избирателната активност в община Две могили към 12:30 часа е 24,43% Тя обясни, че активността е по-ниска..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..
В тази среда на разграждане на държавността Конституционният съд се оказа един от малкото стожери на самата държавност . Българското задкулисие не..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..