"Ниската избирателна активност на местните избори в Благоевград е по два причини - не са толкова важни избори и технологичната промяна в гласуването - машините". Това коментира пред БНР политологът проф. Румяна Коларова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
Според нея има голяма група избиратели, които няма да отидат да гласуват, защото се чувстват некомфортно от задължителния машинен вот:
"Те чувстват, че е застрашена тайната на техния вот, защото ако мислят, че не могат без асистенция да гласуват, ясно е, че тайната на вота е нарушена". Причина за нисък интерес към участие в местните избори тя вижда и в горещото време.
Проф. Коларова прогнозира, че на предсрочните парламентарни избори на 11 юли част от тези причини ще действат демотивиращо на избирателите, но уточни, че и повторението на вота (след изборите на 4-ти април - б.р.) ще е сериозен повод за липса на мотивация:
"Част от онези хора, които са гласували на 4-ти април и техните избраници не са успели да сформират правителство, ще бъдат сериозно демотивирани, няма съмнение. По този начин меката периферия ще бъде обезкуражена".
По думите ѝ на парламентарния вот през юли ще отидат до урните хората, които вече са мотивирани, защото кампанията е вяла:
"Причината за това е една - дейността на служебния кабинет. Част от публичните му изяви са в доста пропагандни измерения. Това е колективен орган, хора, облечени във власт, но това е властта на президента. ... Преобладават военните. Това е кабинет, който доста силово упражнява временната власт, с която е упълномощен".
Тя посочи, че ефектът от управлението на служебното правителство ще е много висока степен на непредвидимост на резултатите от изборите.
"В момента всяка една прогноза е стъпила на подвижни пясъци и може да се окаже силно погрешна".
В предаването "12+3" политологът доц. Борис Попиванов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", коментира, че спецификата на местните избори по принцип е различна от тази на парламентарните, защото на национално ниво хората могат да намерят повече причини, за да отидат да гласуват.
Според него в тази предизборна кампания темите се определят от служебното правителство, а не от партиите, които ще участват във вота:
"То определя дневния ред със своите разкрития и вниманието на избирателите е насочено в тази посока, а не към партиите. Те по-скоро са отговарящи - отричащи или възхваляващи действията му, а не са носители на самостоятелен дневен рад, който се опитват да предложат на избирателите си".
Той се съгласи с констатацията, че предизборната кампания е безинтересна.
По думите му решенията за промени в изборното законодателство, не само последните, направени от 45-ия парламент, са не добре обезпечени и са "подводни камъни, които създават големи рискове от корабокрушение". Той очаква ЦИК да се справи и изборите да бъдат спокойни.
Доц. Попиванов очаква след изборите на 11 юли да бъде съставено правителство, което вероятно ще бъде със заложен ограничен мандат, за да се покаже, че има неотложни задачи, които трябва да бъдат решени.
Интервютата на Даниела Големинова с проф. Румяна Коларова и с доц. Борис Попиванов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковите файлове.
Подвижна каса ще събира за поредна година местни данъци и такси по селата в община Кюстендил, обявиха от администрацията. Това се прави повече от 15 години, за да се улеснят данъкоплатците по места, като им се спестява време, транспортни разходи и др., а Общината постига по-висока събираемост. От кампанията в хазната постъпват обикновено над 20..
Столичната община дава начало на конкурсната процедура за избор на нов главен архитект на София. Кандидатите за поста ще имат 14 дни - до 6 март, в които да подадат документите си за участие в конкурса. "Днес обявяваме началото на конкурса за нов главен архитект на София. Търсим професионалист, който разбира града, познава закона и знае как да..
Това правителство ще съществува, докато изпълнява условията от коалиционното споразумение и подготвяната управленска програма. Това коментира зам.-председателят на ПГ на ИТН Станислав Балабанов по повод думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че ГЕРБ ще прави компромиси с исканията на коалиционните си партньори до влизането на страната в еврозоната:..
С тържествена церемония в Пантеона на възрожденците бяха отбелязани 147 години от освобождението на Русе от османска власт. В Пантеона на възрожденците, където почиват костите на близо 200 герои от борбите на свобода и независимост на България, се събраха днешните политици, общественици и духовници, за да им отдадат почит и да си припомнят..
Като "изключително успешна" определиха от ГДБОП и Окръжна прокуратура - Благоевград специалната операция, проведена на 18 февруари, при която беше осуетена сделка на близо 5 килограма кокаин, а над 10 лица бяха арестувани. За пет от тях прокуратурата е поискала от съда налагане на постоянна мярка "задържане под стража". И към момента се провеждат..
Съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев обясни отказа на депутатите от парламентарната група да се регистрират при проверка на кворума в Народното събрание днес с липсата на ясни и прозрачни правила на процедурите. Според него стабилността на кабинета е под въпрос: "Ние в избор на регулатори по партиен признак и квота няма да участваме и няма да..
Бившият главен прокурор Иван Гешев и бившият районен прокурор на София Невена Зартова ще дават показания по делото за длъжностно престъпление срещу районния прокурор Константин Сулев. Магистратът е на съд за това, че на 30 май 2023 година е повдигнал обвинение на намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, по прякор Пепи Еврото, без да има..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..