Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петропавловският събор се проведе на поляните край манастира „Св. св. Петър и Павел“

Националния Петропавловски събор през 2019 година
Снимка: Здравка Маслянкова

Поляните край манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец бяха огласени от песните и хората на стотици пазители на българския фолклор и традиции. Близо 1700 изпълнители се включиха в двудневното издание на националния Петропавловски събор, който се проведе за 16-и път. 

През 1993 г. общините Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец поставят началото на Петропавловския събор на народното творчество с участието на фолклорни колективи от областта. До 1995 г. съборът се провежда ежегодно, а две години след това Петропавловският събор става национален и се провежда на всеки две години в навечерието на Петровден в околностите на манастира „Св. св. Петър и Павел“ край Лясковец.

Този събор със сигурност допринася за културния обмен между съставите и специалистите в областта са го определили като „Малката Копривщица“. Така че ние се гордеем с него и го поддържаме вече толкова години“, каза за БНР заместник-кметът на Велико Търново Снежана Данева-Иванова. 

Домакинството на тазгодишното 16-о издание на Събора на ротационен принцип се поема от Община Горна Оряховица, заяви кметът Добромир Добрев:  

Трите общини показват, че могат да си партнират в такива големи проекти и разбирателството, и самото изграждане на този събор доказват, че синхронът е много важен. Най-възрастният участник е на 90 години – Георги Цоков от хор за обработен фолклор „Зорница“ село Пчелище. Най-малкият участник е Елеонора Дениславова, тя е само на една година и половина". 

И тази година на Петропавловския събор имаше международно участие. Фолклорното си изкуство представиха Народен ансамбъл „Изворче“ от Република Молдова. Репертоарът им включва автентични български песни и обичаи. Гост-изпълнител на събора бяха квартет „Славей“ - Славеите на Надка Караджова, които тази година отбелязват своята 30-годишна творческа дейност.

Участниците в събора представиха 180 певчески и танцови изпълнения и обичаи, разказа кметът на Лясковец д-р Ивелина Гецова: 

Те просто жадуват за такъв вид мероприятия, жадуват да покажат възможностите си, които в рамките на година-година и половина не можеха да направят. Жадуваха да се съберат, да обменят опит и мисли любителите на фолклорните ни богатства. Сега със съчетанието с топло време, ще има доста посетители, защото се оказва, че на българина такива събития му липсват“

Фолклорният събор е с конкурсен характер. Бяха връчени три специални парични награди на кметовете на трите общини, под чиито патронаж се провежда Петропавловският събор. Всяка от наградите е в размер на 200 лева. Сумата беше придружена със специален плакет и диплом. 

Бяха присъдени и 18 лауреатски награди, определени от журито, поясни кметът на Горна Оряховица Добромир Добрев:  

Журито на събора е с председател академик Крум Георгиев, доайен на българската фолклористика, етнолог, композитор, диригент. Членове на журито са: професор доктор Елена Кутева – музиковед, изкуствовед, дъщеря на основателя на фолклорен ансамбъл Филип Кутев“, професор доктор Даниела Дженева – декан на факултета „Музикален фолклор и хореография“ в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, главен художествен ръководител на ансамбъл „Тракия“ и доктор Илия Вълев – доктор по етнология, уредник-етнолог в Регионалния исторически музей във Велико Търново, етнограф и историк“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41