Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитект Константин Пеев: Подготовката на студентите по архитектура трябва да се повиши

Инженер Антони Чипев: Инженерите проектанти трябва да отговорят на изискванията за регулираната професия

| обновено на 29.06.21 в 11:53
Снимка: Георги Нейков, БНР

„Последните 10-15 години качеството на подготовката на студентите по архитектура става все по-ниско. Не зная на какво се дължи, но бъдещите проектанти не могат да определят мащаба на един чертеж, ако не го проверят през компютъра“, коментира в „Хоризонт до обед“ арх. Константин Пеев, заместник - председател на Камарата на архитектите във връзка с предложените от КАБ нормативни промени за повишаване на качеството на архитектурното и инженерно образование.

„По мое време се канеха на лекциите изявени специалисти в практиката, които да преподават по определени курсови проекти за по-сериозни обществени или жилищни сгради, или градоустройствени проекти. Това не са щатни преподаватели, но те са с голям практически опит. И сега я има тази практика, но не е толкова добре застъпена."

След промените 90-те години у нас се закриха големите проектантски организации, а там се получаваше едно вътрешно обучение на младите специалист, посочи архитект Пеев и допълни:

„Ние държим хората, които ще се занимават с инвестиционния процес, независимо какъв проектант ще бъде, да си разбират от работата и да я вършат добре и качествено. А вече се прави така в университетите, че всеки студент да завърши, заради субсидията, която върви с него. А би трябвало да се дава субсидия за този студент, който започне работа като млад специалист.  Другото е да се осигурят стажове по време на обучението по специалността. За нас като организация е важно и да бъдем допускани до участие в оценяването на дипломните и курсовите проекти", заяви още специалистът. 

БГНЕС

По думите на арх. Пеев е добре и учебните планове да се съгласуват с браншовите камари, защото новостите идват бързо, а това не заляга по време на обучението. Самото обучение също трябва да се промени - да се работи по екипи в самия процес на обучение, както е в другите развити държави - за да се научиш да се координираш по различи теми, поясни архитект Пеев.

„Ние държим хората, които ще се занимават с инвестиционния процес, независимо какъв проектант ще бъде, да си разбират от работата и да я вършат добре и качествено. А вече се прави така в университетите, че всеки студент да завърши, заради субсидията, която върви с него. А би трябвало да се дава субсидия за този студент, който започне работа“.

„Трябва да се засили практическата част в обучението и на инженерите“, коментира темата пред БНР инж. Антони Чипев, главен секретар на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

„Има случаи на завършил бакалавър в хуманитарни специалности, след това да правят магистратура в инженерните специалности и кандидатстват за правоспособност пред КИИП. Понякога дори са различни области на науката.

В тези случаи законът казва, че инженерите с магистърска степен притежават ограничена проектантска правоспособност. А ние като Камара проверяваме дали са налице тези условия.

През 2016 година Наредбата за регулираната професия "Инженер в инвестиционното проектиране" даде възможност на магистрите инженери, с бакалавър по друга специалност,  да водят дела срещу Камарата, защото не сме ги допуснали да работят по тази специалност, ако не са изравнили обучението си още в бакалавърската степен с това на инженерите. Университетите не би трябвало да допуска това, защото на пазара се появяват неподготвени инженери", разясни инж. Чипев.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57
Боян Рашев

Боян Рашев: Бъдещето е в управляемия енергиен микс. Зелената енергия не може да доминира!

Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..

публикувано на 30.04.25 в 07:58