„В момента банатски българи живеят в Румъния, те са около 9 хиляди, в Сърбия около 3 хиляди и в България около 3-4 хиляди", каза за БНР Светлана Караджова, председател на Дружеството на банатските българи у нас "Фалмис".
По думите ѝ единственият шанс да оцелее общността при такива условия е да се държи стабилно за всеки един свой член, което допринася със своите качества, умения и труд за просперитета на организацията.
"Според мен точно този исторически път, който извървява общността, предопределя визията и хъса, с който в момента банатските българи се борят да запазят това, което са оставили техните предци и да го продължат в бъдеще", допълни Светлана Караджова.
Религията играе водеща роля за запазването на общността на банатските българи, подчерта директорът на 107 основно училище "Хан Крум" в София Данко Калапиш:
"Банатската общност се отличава със своята религия. Религията на банатските българи е католицизма, за разлика от официалната религия в България, която е източноправославна. Именно благодарение на религията в столетията нашата общност успява да се запази".
Мобилизирани от идеята да се запази общността и популяризирането ѝ, на 25 август 2016 година група от 10 ентусиасти, произхождащи от село Бърдарски геран, се събират в София и поставят основите на ансамбъл „Фалмис“.
"Първо с идеята да танцуваме само банатски български танци, страшно бързо напреднахме и се развихме, тъй като много хора искаха да участват и рязко бройката ни нарасна значително, сформирахме и детска група към танцовия състав и започнахме да се наричаме ансамбъл, тъй като имахме и музиканти, и певци, и деца, и танцьори. Много наситена програма за всички тези почти пет години“, допълни Светлана Караджова.
Банатската общност, дружеството и ансамбъла не получават държавни помощи, а самофинансират дейността си:
"Основeн проблем не само за ансамбъл „Фалмис“, а за всички по-малки ансамбли в страната, които не са държавни, е липсата на целево финансиране и липсата на политика за финансиране, липсата на пространства за репетиции, защото това е най-големият препъни камък за всеки един ансамбъл и тук е момента да се спомене ролята на Католическата църква, която предоставя зали за танци, точно на ансамбъл "Фалмис". Това е най-големият проблем, което не е за подценяване", допълни Данко Калапиш.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..
Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..
Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..
Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува. Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България. Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..
Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения. " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..
В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..
През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...