Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

60 семейства очакват помощ от държавата след наводнението в Котел

Снимка: Стоян Радев

Отмина една седмица от повторното наводнение в град Котел и в село Тича. Все още си личат следите от бедствието, въпреки че общината отмени частичното бедствено положение. Улиците и дворовете вече са изчистени, но гледката от разбита покъщина може да се види навсякъде в ниските улици на града.

Близо 60 семейства очакват помощ от държавата и общината, за да се справят със щетите. Докато тези помощи дойдат, в социалните медии започна кампания по набиране на средства за подпомагане на най-пострадалите домакинства с домашно обзавеждане и храна. Първите две най-пострадали семейства получиха всичко необходимо от дарения. 

Първите помощи, които дойдоха в Котел за пострадалите от наводнението бяха за семействата Хубови и Баеви. Таня Христова, образователен експерт към „Амалипе“ обясни пред БНР какво съдържат помощите и на кой още ще помогнат.  

"12 семейства ги обзавеждаме със всичко необходимо - мебели, бяла техника и спално бельо, килими и дрехи".

Фана, която от 35 години живее в пострадалата къща прие помощите, но каза, че това не е решението на проблема, защото при първият голям дъжд домът и отново ще бъде наводнен.

Димитър Хубов, при чието семейство първо бяха доставени помощи посочи, че не за първи път се наводнява къщата му, и че не за първи път изхвърля покъщина.  

"На 20 метра от реката живея, но наводнените идва от дерето, тази вода не трябва идва тука,  но тя няма къде да се влее, това е вследствие от един ремонт на пътя, когато му обърнаха наклона към нас..."  разказа в "Хоризонт за вас" Хубов.


Другият проблем според нега е, че застрахователите не искат да застраховат къщата.

"Домът ми не е застрахован, защото се води рискова зона - така ми обясниха", твърди той.

Заместник-кметът Шериф Кованджъ разясни, че Общинският съвет вече е отделил 40 хиляди лева за обезщетения на пострадалите семейства. Кованджъ бе категоричен, че решаването на проблема с наводняването на къщите в ромския квартал е непосилен за бюджета на общината и ще се търси помощ от държавата.  

"Това са огромни суми, ще търсим варианти обаче, държавата трябва очевидно да ни подпомогне", посочи още в "Хоризонт за вас" Шериф Кованджъ .

Още по темата в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15