Отмина една седмица от повторното наводнение в град Котел и в село Тича. Все още си личат следите от бедствието, въпреки че общината отмени частичното бедствено положение. Улиците и дворовете вече са изчистени, но гледката от разбита покъщина може да се види навсякъде в ниските улици на града.
Близо 60 семейства очакват помощ от държавата и общината, за да се справят със щетите. Докато тези помощи дойдат, в социалните медии започна кампания по набиране на средства за подпомагане на най-пострадалите домакинства с домашно обзавеждане и храна. Първите две най-пострадали семейства получиха всичко необходимо от дарения.
Първите помощи, които дойдоха в Котел за пострадалите от наводнението бяха за семействата Хубови и Баеви. Таня Христова, образователен експерт към „Амалипе“ обясни пред БНР какво съдържат помощите и на кой още ще помогнат.
"12 семейства ги обзавеждаме със всичко необходимо - мебели, бяла техника и спално бельо, килими и дрехи".
Фана, която от 35 години живее в пострадалата къща прие помощите, но каза, че това не е решението на проблема, защото при първият голям дъжд домът и отново ще бъде наводнен.
Димитър Хубов, при чието семейство първо бяха доставени помощи посочи, че не за първи път се наводнява къщата му, и че не за първи път изхвърля покъщина.
"На 20 метра от реката живея, но наводнените идва от дерето, тази вода не трябва идва тука, но тя няма къде да се влее, това е вследствие от един ремонт на пътя, когато му обърнаха наклона към нас..." разказа в "Хоризонт за вас" Хубов.
Другият проблем според нега е, че застрахователите не искат да застраховат къщата.
"Домът ми не е застрахован, защото се води рискова зона - така ми обясниха", твърди той.
Заместник-кметът Шериф Кованджъ разясни, че Общинският съвет вече е отделил 40 хиляди лева за обезщетения на пострадалите семейства. Кованджъ бе категоричен, че решаването на проблема с наводняването на къщите в ромския квартал е непосилен за бюджета на общината и ще се търси помощ от държавата.
"Това са огромни суми, ще търсим варианти обаче, държавата трябва очевидно да ни подпомогне", посочи още в "Хоризонт за вас" Шериф Кованджъ .
Още по темата в звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..