Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деница Пенчева: Най-често депортирани от Великобритания са граждани на Полша, Румъния и Литва

Снимка: reuters.com

"До края на юни 2020-а година е е имало над 5200 принудителни отстранявания, от които 2600 в рамките на ЕС. Най-често са депортирани граждани на Полша, Румъния и Литва". Това каза пред БНР Деница Пенчева, преподавател по политология и международни миграционни политики в Лондонския университетски колеж. 

Българите често бяха споменавани във Великобритания тази седмица. Кризата за работници, особено шофьори, породи тревоги, че могат да се опразнят рафтовете по супермаркетите, ако източноевропейците не се върнат на Острова. В същото време имаше много емоции около кандидатстването за статут на уседналост в Обединеното кралство на европейските граждани, чийто краен срок изтече на 30 юни с всички тревожни последици за онези, които не успяха да го спазят. 

Пенчева коментира, че дефицит на работна ръка е започнал да се проявява още след референдума за напускане на ЕС през 2016 година:

"До миналата година отливът на европейски работници, които по различни причини решиха да напуснат Великобритания, беше осезаем. Покрай пандемията от Covid-19 недостигът продължи да нараства, той е най-остър в секторите, които разчитат основно на емигрантски труд, т.е. в нископлатеният сектор на работния пазар. Това са хотелиерство и ресторантьорство, както и сезонният земеделски труд. Тези сектори няма да могат да се съобразят с новата точкова емиграционна система след Брекзит, която поставя относително строги изисквания за минимален годишен доход, за професионални и образователни квалификации, за владеене на английски език".

По думите ѝ мащабът на икономическите последици от Covid-19 тепърва ще се осъзнават, защото пандемията значително е увеличила нивата на безработица във Великобритания, особено сред хората на възраст под 30 години и ниско квалифицираните.

Имаше призиви за удължаване на срока за кандидатстване за статут на уседналост, като основните три причини бяха опасенията, че все още мнозина от по-уязвими социални групи, отговарящи на условията, всъщност, не знаят за имиграционните промени, оплаквания, че макар и силно опростената система за подаване на молбите онлайн често дава грешка и затруднява и забавя процеса и претоварването на системата с около 400 000 все още необработени молби, но до отлагане не се стигна. Хоум офис само удължи с 9 часа срока след изтичането му в полунощ на 30 юни срещу 1 юли, защото в последния ден бяха подадени повече от 50 000 молби. 

"Единствената отстъпка за момента е обявеният 28-дневен гратисен период. Това не е удължаване на схемата. Гратисният период се отнася за случаи, когато европейски граждани без статут влязат в контакт с британските власти, под каквато и да е форма и при каквито да е обстоятелства, примерно, ако кандидатстват за социални помощи. В такива случаи те ще имат 28 дни, в които да подадат молба за уседнал статут", обясни Пенчева. 

Интервюто на Веселин Паунов с Деница Пенчева в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

Снимка: Архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обискират имоти на Румен Гайтански - Вълка. Действията на прокурори, служители на Комисията за противодействие на корупцията и полицаи са във връзка с разследването на кредит, отпуснат на фирма на Гайтански от ББР.

Какво се знае за акцията на Прокуратурата, Полицията и КПК в имоти и фирми на Румен Гайтански - Вълка

Служители на Антикорупционната комисия, прокурори и полицаи влязоха в имоти и офиси, свързани с бизнесмена Румен Гайтански - Вълка. Акцията е във връзка с разследване на кредит в размер на близо 150 милиона, отпуснат на фирма на Гайтански от Българската банка за развитие. По това време начело на банката е Стоян Мавродиев, затова и претърсвания има и..

публикувано на 14.08.24 в 15:13

Държавният резерв раздава по 45 л. на човек бутилирана питейна вода в горнооряховското село Стрелец

В село Стрелец, община Горна Оряховица, където е обявено безсрочно бедствено положение, заради безводието, започна раздаването по 45 литра на човек бутилирана питейна вода, която предостави Държавният резерв. Ползвателите на два язовира до Стрелец отказват да съдействат на местната власт и да изпуснат вода към третия язовир, към който е..

публикувано на 14.08.24 в 15:12

Украинската армия продължава да напредва в руската Курска област

Украинската армия продължава да напредва в руската Курска област, докато още един район на Русия обяви извънредно положение. Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че армията е напреднала с около два километра в руската Курска област. По-рано украински медии съобщиха, че силите на Киев са завладели и град Суджа, но руски командир..

публикувано на 14.08.24 в 14:47
Мария Павлова

Мария Павлова очаква до края на седмицата да бъде уведомена дали остава правосъден министър

Служебният министър на правосъдието Мария Павлова заяви, че очаква до края на седмицата да бъде уведомена дали ще остане на поста. Мария Павлова би приела да продължи да ръководи правосъдното министерство Тя подчерта, че е провела конструктивен разговор с бъдещия служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева за това, което е свършено и за това,..

публикувано на 14.08.24 в 14:34
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Вероятно ще предложат отново Илиана Иванова за еврокомисар

Вероятно ще бъде предложена отново настоящата ни еврокомисарка Илиана Иванова .  Това прогнозира пред БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и коментира: "Няма да се справим до края на август с номинирането на две кандидатури за еврокомисар - на мъж и на жена. Времевият прозорец все повече се стеснява...

публикувано на 14.08.24 в 14:26

Турция обмисля да взима пръстови отпечатъци от пристигащите в страната чужденци

Турските власти планират да взимат пръстови отпечатъци на чужденците, пристигащи в страната. Това съобщи министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая пред проправителствения вестник "Сабах", предаде БТА. "Работим по проект, който предвижда при влизане в Турция да се взимат пръстови отпечатъци, както е в САЩ и Великобритания", посочи..

публикувано на 14.08.24 в 14:25
Антон Славчев

ПП-ДБ внесе искане за оставката на шефа на антикорупционната комисия Антон Славчев

От парламентарната група на ПП-ДБ внесоха искане за оставката на изпълняващия длъжността председател на антикорупционната комисия Антон Славчев. ПП-ДБ с 84 подписа за оставката на шефа на Антикорупционната комисия Във връзка с днешната акция на службите в имоти на бизнесмена Румен Гайтански Кирил Петков коментира, че е вдигнат..

публикувано на 14.08.24 в 14:16