Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световни образци на наивистичното изкуство можете да видите във Велико Търново

Даниела Осиковска
Снимка: Здравка Маслянкова

Творби, които те карат да се усмихнеш, събра Първият международен салон „Наив“, който представя във Велико Търново някои от световните образци на творците, изявяващи се в наивистичното изкуство. В изложбените зали „Рафаел Михайлов“ в старата ни столица са показани специално селектирани творби.

"Велико Търново е втората локация на Първи международен салон „Наив“, първата беше в София. В момента имаме 165 творби, имаме от 77 автори от 21 страни. В изложбата е част от музейната експозиция от Белоградчик, има и картини, които специално са изпратени от авторите от цял свят", каза за БНР Даниела Осиковска, организатор и куратор на Първия международен салон „Наив“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Тя съобщи, че в началото на годината е организирано виртуално биенале, което е било с доста по-голям обхват - с над 500 творби от 47 страни от всички континенти.

"Наивистичното изкуство е изкуство, което прави внушения неопосредствени от академизъм. Характеризира се с ярки цветове, с голяма степен на детайлност, с липса на перспектива или с неправилна такава. Най-краткото определение е изкуство, което като го погледнете, ви кара да се усмихвате". 

Снимка: Здравка Маслянкова

Според нея голяма част от творците, които творят в този стил, нямат академично образование, но има и академици, които са се насочили и творят в този стил като Николай Стоев, който е виден представител на търновското артистично общество.

"Ценността на това изкуство е в искрения израз. В България ние сме длъжници. До преди две години нямаше специализирани нито пространства, нито събития, които фокусират върху този тип изкуство. Докато в чужбина отдавна има музеи и редица специализирани събития, като цените на картините на наивистите се равняват на тези на академиците, но то има още една функция. Особено в дните на пандемия то играе роля на психологически отдушник. Създава настроение не само като се гледа у зрителя, но и голяма част от хората, не само в България, се обърнаха към всякакъв вид изкуство. По някакъв начин се спряхме, отсяхме важните неща в живота, осъзнахме някои потребности, които до сега сме потискали, и затова голяма част от хората тръгнаха в тази посока, така че специално наивизмът има две функции, не само като чисто изкуство. Не всяко изкуство, което е  правено от хора, които са без академично образование, се нарича наивизъм. Другата част от изкуството е аматьорско изкуство", допълни Даниела Осиковска.

Снимка: Здравка Маслянкова

В изложбата има картини на Йосиф Генералич и на Ян Гложек, които са от най-изявените представители на бившата Югославска школа, в момента Сръбска школа, които са на световно ниво. Имаме автори от Аржентина като Едуардо Унгар, от Бразилия като Анджела Гомес, от Израел. Предимно творците са от Европейски съюз. Поради ограниченията заради Covid-19, изпращането на картини беше затруднено. 

"В изложбата има включени предимно живописни платна, но имаме и няколко керамики, скулптури и дърворезби", допълни Осиковска.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57