Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Иванов: От 2014-а досега има 12% промяна в цените на храните

Не съм съгласен с прогнозата за голямо покачване на цените, не знам на какво се базира тя

Владимир Иванов
Снимка: Светла Милчева, БНР

"От 2014 година досега има 12% промяна в цените на храните. Не съм съгласен с прогнозата за голямо покачване на цените на храните, не знам на какво се базира тя". Това заяви пред БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борсите и тържищата.

По думите му въпреки многократното повишаване през този период на доходите има "блокиран пазар с еднакви ценови равнища":

"Това го отдавам единствено на главния фактор, който е мощната конкурентна среда, която имаме, и свръхпроизводството на европейския пазар, тъй като ние сме част от него".

Иванов посочи, че олиото е единственият продукт, който в момента има 50% повишение на цената, което е заради много лошата реколта през 2020-а година, но цената на едро е стабилизирана на 3,10 лева:

"Очакванията за новата реколта е много добро и се очаква по-скоро да тръгнат цените надолу".

Владимир Иванов коментира цената на хляба и подчерта, че най-голямата част от себестойността на този продукт е за работна заплата:

"Ако доходите в бранша се повишиха с около 50%, цената се повиши само с 4-5%, независимо от покачването на цените на енергийните ресурси. Суровината е с най-малък дял, очаква се хиперреколта по отношение на зърното. Не мога да си представя как изобщо ще наблюдаваме някакви резки движения на пазара на храни. Ако има някакви изменения, породени от ток, газ и други енергийни ресурси, те ще се измерват в рамките на 1%-1,5%".

Никаква промяна в цените на плодовете и зеленчуците не очакват от Държавната комисия по стоковите борсите и тържищата.

Интервюто на Снежана Иванова с Владимир Иванов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцката опозиция иска обсъждане в парламента на договора за сътрудничество с Киев

Гръцката опозиция настоява за публично обсъждане в парламента на договора за сътрудничество с Киев. Премиерът Мицотакис обяви, че се подготвя такова споразумение след форума "Украйна - Югоизточна Европа" вчера в Дубровник. След срещата с украинския президент Зеленски в Добровник, на която изрази пълна подкрепа за Киев, Мицотакис заяви,..

публикувано на 10.10.24 в 11:11

Сложни археологически ситуации при разкопките в крепостта "Трапезица"

На сложни археологически ситуации попадна екипът на великотърновския археолог доцент Деян Рабовянов при все още продължаващите тазгодишни разкопки в крепостта "Трапезица" в старопрестолния ни град.  Проучване на пластове от ранножелязната и късножелязната епоха или през тракийския период в крепостта "Трапезица" във Велико Търново е била една от..

публикувано на 10.10.24 в 10:36
Росица Кратункова

Социален център на колела за деца от уязвими групи в Сливен

В Сливен започва да работи мобилен център за психо-социални дейности, насочени към деца от уязвими общности. "Представлява малък камион с класна стая отзад , където могат да се съберат 7-8 деца. Има бяла дъска, чинове, могат да се извършват различни дейности", обясни пред БНР Росица Кратункова от фондация "За Надежда". Изграждането на..

публикувано на 10.10.24 в 10:30

ООН разследва смъртта на мигранти в полицейски участъци в Атина

Работна група от експерти от ООН е в Атина във връзка с разследване на случаи на смърт на мигранти в полицейски участъци през септември. Неправителствени организации насрочиха за събота митинг в подкрепа на правата на мигрантите. Държавтата телевизия ЕРТ съобщи, че проверката е предизвикана от случея със смъртта в полицейски участък в Атина на..

публикувано на 10.10.24 в 10:06
Проф. Васил Марков, директор на Центъра за древни култури към Югозападния университет

ЮЗУ - домакин на научна конференция за мегалитните култури и култови практики

Югозападният университет в Благоевград е домакин на тридневна научна конференция, посветена на мегалитните култури и култови практики. В световния форум участват учени и университетски преподаватели от 24 държави и 4 континента. Конференцията се провежда на всеки четири години, а основен организатор е Центърът за древни култури към Югозападния..

публикувано на 10.10.24 в 09:55
Проф. Вихра Миланова

Голяма част от случаите на депресия и тревожност идват от работното място

Повече от 1/3 от хората, които търсят помощ, страдат от депресия и тревожност. Голяма част от тези хора свързват този дискомфорт с проблеми на работното място. Това заяви пред БНР проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в Александровска болница. Днешният Световен ден на психичното здраве е с фокус именно върху работното място...

публикувано на 10.10.24 в 09:50
Борислав Сарафов

Предложиха Борислав Сарафов за главен прокурор

Кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор беше внесена на последното възможно заседание на Висшия съдебен съвет.  Предложението бе направено от Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова.  Петров посочи като мотиви професионалните и нравствени качества на Сарафов.  По думите му той има управленски опит, знание и опит в..

публикувано на 10.10.24 в 09:43