Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Механични градски часовници отмерват времето за русенци повече от век

Снимка: Ася Пенчева

Механични градски часовници отмерват времето за русенци повече от век. Съдбата на един от тези ветерани беше представена по време на Нощта на музеите на 3 юли.

Времето лети ли? А тече ли? Можем ли да го хванем? Колко време имате за слушане на този репортаж? Да не би да бързате за някъде? Представяте ли си как преди 150 години хората не са гонили нито часове, нито графици, нито разписания. Срещали са се по ранина, по обед, по икиндия, по вечеря, по нощите и онова писукане за точното време по радиото просто не е съществувало.

Само че с напредването на цивилизацията станало неизбежно да се съобразяваме с часовника. Животът на хората започнал да се разделя на часове, а модерните градове си направили специални кули с часовници за улеснение на гражданите. Така и в Русе - още преди Освобождението направили кула, на която нямало циферблат, а само камбана, но по-късно от Европа поръчали, купили и донесли бижута за най-красивите си централни сгради. Един от тях е тема на изследователската работа на ентусиастите от сдружение "Русчук.БГ". Става дума за часовника на Русенската търговско-индустриална камара, сега регионална библиотека.

"Това е часовниковият механизъм с камбанен механизъм. Бухалче на зъбчато колело и инициалите на Йохан Бойле, основател на фирмата. Това, което знаем, е, че той е бил стругар по професия, но не харесвал професията си и затова станал часовникар. Прави известни подобрения в часовниковия механизъм, променя зъбците на колелата, произвежда ги от бронз, което прави часовника по-точен, каза за БНР Валерия Йорданова, експерт библиограф в Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе.

100-годишният часовник е имал периоди на почивка, но в последното десетилетие няма минута, която да е оставена да прелети покрай стария "Бокенем". Кой и как го възстановява, разказва Йовчо Стоянов, председател на сдружението "Русчук.БГ".

"Господин Александър Първанов е творческият двигател на тези инициативи с часовниците. Той е обърнал внимание, че не работи часовника на библиотеката. Той живее отсреща и вижда всеки Божи ден, че не работи този часовник. Трябват много пари за ремонти, трябват отговорни фактори, но той още 2014 година е събрал средства от приятели набор 1964“.

Наели са професионален часовникар и с негово съдействие е направен ремонт на часовника:

"През 2014 година го пускат часовника на библиотеката, най-големият, най-представителен  - с два механизма - единият е самия часовников механизъм, другият е за камбаната".

Цялата история на този часовник предстои да бъде събрана в книга, в която ще бъдат приложени и доказателства - документи от Държавния архив, музея и лични колекции. Всъщност идеята е да уловим времето, което обикновено изтрива спомените за всичко.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36