Има ли извънземен живот? Това е една от най-старите дилеми, която мъчи човечеството от векове. Възможно ли е обаче този живот да е бил напълно заличен още преди да сме го открили? Въпросът повдигнаха ентусиастите в популярната наука Ratio. Повод за съмнението дадоха наскоро анализирани от учени данни от девет телескопа на Земята и в Космоса, които са засекли огромно изригване на най-близката до нас звезда - Проксима Кентавър.
За да ни разясни подробности по темата, в студиото на "Изотопия" дойде Никола Кереков от Ratio. Той постави въпроса "Можем ли да кажем сбогом извънземни?" и разказа подробно във видеоканала на Ratio в YouTube и по-конкретно - в рубриката "Науката не спи".
Вероятност за живот преди голямото бум
За да разберем какво евентуално сме имали и какво сме загубили, Никола Кереков ни пренася в един напълно извънземен свят: "Отиваме до най-близката звездна система до Слънцето - Алфа Кентавър. Тя е различна от нашата. Състои се от три звезди - две подобни по размер на нашето слънце и една по-малка, която се нарича Проксима." Съсредоточаваме се върху Проксима - тя съставлява една осма от масата на нашето слънце и по вид е червено джудже. Характерното за тях е, че са най-често срещаните.
Преди време в орбита около звездата Проксима Кентавър са установени две планети. Едната е Proxima Centauri b, която може да е Земя 2.0. Тя се намира в обитаемата зона на звездата и се определя акто един от най-вероятните кандидати, където да търсим живот. Близка е по размер до нашата планета, съвсем малко по-голяма е. Но пък орбитира 20 пъти по-близко до слънцето си - Проксима, като го обикаля за около 11 дни - това е продължителността на една година там.
Никола продължава с разказа си за света на Proxima Centauri b: "Тя се намира в т.нар. "Зона на Голдилокс" или обитаемата зона около една звезда. Това е зоната, в която температурата на повърхността на планетата позволява съществуването на течна вода на повърхонстта й." Няма как обаче да кажем със сигурност дали има вода, защото за наличието й трябва да има и атмосфера.
За съжаление обаче изригването, което учените са засекли и е което е най-голямото регистрирано от звездата Проксима, може тотално да е изпепелило какъвто и живот да е имало на тази екзопланета.
По-малко, по-хладно и по-избухливо
Разглеждаме виновника за голямото бум. "Проксима е като малките кучета, които имат избухлив нрав", казва Никола и продължава: "Като най-близката до нас звезда, намираща се на 4,25 светлинни години, Проксима е обект на огромни изследвания и доста учени са съсредоточили работата си точно там."
Повече от "голямо бум"
В средата на 2019 г. с помощта на един радиотелескоп е бил засечен необичаен радиосигнал, идващ именно от системата на Проксима. Той не се е повторил и източникът не е ясен, но са започнали серия от спекулации по темата. И така стигаме до данните, събрани от деветте телескопа. Те показват, че на 1 май 2019 г. е засечено изключително мощно изригване с източник Проксима Кентавър. Става въпрос за слънчево изригване, което е 100 пъти по-мощно от най-мощното, което сме засичали от Слънцето. При него звездата е увеличила яркостта си 14 хиляди пъти и то за няколко секунди, при което се е освободило огромно количество ултравиолетова радиация и радиовълни. Тук вече може да си зададем въпроса - на тази планета (Proxima Centauri b) с тези комфортни условия може пък да е имало живот. Но дори да е имало - такъв вече няма, защото е тотално изпепелен, унищожен и съсипан.
Да влезе следващата Проксима
Сега цялото внимание на учените в момента се насочва към съседната звезда - Алфа Кентавър А. Звездата, която има открита една или даже две планети, които са достатъчно близко и могат евентулно да бъдат следващите кандидати в търсенето на живот.
Нашите инструменти, които са достатъчно чувствителни, могат да засекат различни детайли там. Но звезди много...Само в нашата галактика те са между 100 и 400 милиарда, около всяка от които има поне по една планета.
Заключваме, че поетът тук би възкликнал: "Надеждата се взривява последна".
Вие не избухвайте, а чуйте в звуковия файл цялото интервю с Никола Кереков, в което ни отговаря на въпросите: твърде егоистично ли е да мислим, че сме сами във Вселената и защо въпреки сериозната напредналост на развитие на технологиите и науката все още не може да се даде категоричен отговор за това има ли същества извън нашата планета.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..