Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 8 и 9 юли София е домакин на Срещата на върха на инициативата "Три морета"

Снимка: ndk.bg

На 8 и 9 юли София е домакин на Срещата на върха на инициативата "Три морета" и на съпътстващ я бизнес форум. 

Инициативата обединява 12 европейски държави, разположени между Адриатическо, Балтийско и Черно море - България, Австрия, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения. Тя служи като платформа за активно икономическо и инвестиционно партньорство и инструмент за привличане на инвестиции към Централна и Източна Европа в транспортна, енергийна и дигитална инфраструктура. Първият 1 милиард за развитието на тази част от Европа беше обявен от бившия президент на САЩ Доналд Тръмп:

"Така ще се подсигурят суверенитетът, сигурността и свободата на вашите народи от външна принуда. Нациите от "Три морета" ще бъдат по-силни от когато и да било".

Интерес за инвестиционно партньорство към „Три морета“ е заявен и от държави, извън нейния географски обхват. Сред тях са Япония, Южна Корея, Великобритания и Катар.

"Три морета" е създадена през 2015 г. от тогавашните президенти на Хърватия и Полша Колинда Грабар-Китарович и Анджей Дуда с цел привличане на водещи бизнесмени към развитието на Източна Европа. От миналата година инициативата включва и инвестиционен фонд, функциониращ на пазарна основа. По този повод американският държавен секретар заяви Антъни Блинкън призова:

"Със започването на повече проекти ще докажете важността на инициативата - както на вашите избиратели, така и на света. Един по-голям инвестиционен фонд ще направи това възможно. Фондът расте и 9 от 12-те членки вече са инвестирали. Призовавам онези, които все още не са, да го направят скоро, за да се гарантират ресурсите за допълнителни проекти, привличането на повече частен капитал и демонстрирането на споделения ангажимент."

Една от опорните точки на "Три морета" е концепцията за интелигентна свързаност - създаването на "умни" транспортни коридори между страните участнички за безпроблемен пренос на стоки с помощта на най-съвременни пътища, жп транспорт и логистични центрове. Освен това се предвижда и разработването и продаването на иновации по целия свят. Президентът на Естония Керсти Калюлайд:

"Концепцията за интелигентна свързаност се вписва много добре в един от водещите приоритети на Европейската комисия, а именно - създаването на общо пространство за данни на Европейския съюз. Но ние смятаме, че имаме конкурентно предимство спрямо останалата част на блока, защото имаме по-малко системи, наследени от миналото, които да се явят пречка. Регионът на инициативата "Три морета" може да се превърне в лидер в цифровите връзки и връзките за данни. Не само за Европа, а за целия свят".

"Три морета" не е алтернатива на Европейския съюз, а негова съставна част, категоричен е Йонатан Всевиов - генерален секретар на естонското външно министерство. В Талин се проведе последната Среща на върха на инициативата:

"Другият аспект е рекламирането на нашия регион като регион. Да, ние сме 12 суверенни държави, членки на Европейския съюз, 110 милиона души, частта от блока с най-бърз растеж. И въпреки това често не ни приемат като регион, а само като съвкупност от отделни страни. Това трябва да се промени.

През последните 30 години всички страни от инициативата "Три морета" постигнаха невероятен успех в икономическото развитие и изграждането на свързаност с останалата част от Европа. Но изграждането на инфраструктура отнема време. Нивото на свързаност между държавите - част от инициативата, с останалата част на континента, е изостанала. Ефектите на Желязната завеса са все още видни. По данни на МВФ пропастта в инвестициите в свързаност в нашата част на Европа е над 1 трилион евро. Тази празнина трябва да се запълни. Междувременно, свързаността се превърна в стратегически въпрос. Завърна се политиката на великите сили, оспорва се свободната пазарноориентирана демокрация. Именно в сферата на свързаността е най-важната надпревара между фундаментално различни политически и икономически модели. Който контролира тези средства - физически и дигитални, ще спечели 21-ия век".

Репортаж на Силвия Петрова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обвинена в шпионаж във Великобритания българка не знаела истинската цел на операциите

33-годишната Катрин Иванова, част от българската шпионска клетка, действаща във Великобритания, отрече да е знаела, че събраната от нея информация ще бъде изпратена на Русия, научиха съдебните заседатели след приключилия пореден ден от процеса в Централния наказатален съд в Лондон.    Катрин Иванова и оше петима български граждани са обвинена в шпионаж в..

публикувано на 25.01.25 в 00:48

Започна нов сондаж за природен газ в кипърската изключителна икономическа зона

Енергийното развитие в Източното Средиземноморие навлиза в критичен етап. Нов сондаж за природен газ започна днес в кипърската изключителна икономическа зона, в потенциално най-голямото поле в региона. Обявено бе, че разработването на кипърските находища ще се ускори с предстоящото подписване на две важни споразумения между Кипър и Египет...

публикувано на 24.01.25 в 22:44
Бурята

Вилнеещата над Британските острови буря "Ейоуин" взе една жертва

Бурята "Ейоуин", която вилнее над Британските острови, взе жертва, след като паднало дърво уби мъж в колата му. На много места в Република Ирландия и Обединеното кралство са нанесени тежки материални щети. Бурята "Ейоуин" връхлетя Британските острови с ураганни ветрове Ирландската полиция потвърди, че мъж е загинал, след като повалено от..

публикувано на 24.01.25 в 22:36

Гърция залови голяма пратка кокаин на пристанището в Солун

Гърция хвана голяма пратка кокаин на пристанището в Солун. Заловеният кокаин е на стойност над един милион евро, съобщават от бреговата охрана. Пристанищните власти не са работили по предварителна информация. При рутинна проверка на пратка с банани от Еквадор за пристанище Солун са открити 29 кг кокаин в хладилната камера на един от..

публикувано на 24.01.25 в 22:30

ПП иска изслушване на енергийния министър за връщането на Владимир Малинов за шеф на "Булгартрансгаз"

От "Продължаваме Промяната" поискаха спешно изслушване в парламента следващата сряда на енергийния министър Жечо Станков   заради "незаконното", според тях, назначаване на доскорошния служебен енергиен министър Владимир Малинов като изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" до провеждането на конкурс, съобщават от пресцентъра на партията...

публикувано на 24.01.25 в 22:25
Доналд Тръмп и Владимир Путин

Путин: Трябва да се срещна с Тръмп, за да обсъдим Украйна и енергийните цени

Руският президент Владимир Путин заяви, че той и Доналд Тръмп трябва да се срещнат, за да обсъдят войната в Украйна и цените на енергията, въпроси, които президентът на САЩ подчерта през първите пет дни от новата си администрация, съобщава Ройтерс, цитирайки негово изказване пред руската държавна телевизия. Путин каза обаче, че не може да..

публикувано на 24.01.25 в 21:50
Даниела Гилбоа

Момиче с българско потекло е сред заложниците, които утре ще бъдат освободени от "Хамас"

Утре палестинската групировка "Хамас" ще освободи момиче с българско потекло, държано като заложник от 7-и октомври 2023 г.   Това съобщи в профила си във "Фейсбук" Александър Оскар - председател на Организацията на евреите в България "Шалом". Става въпроса за 20-годишната Даниела Гилбоа. Заедно с нея ще бъдат освободени още три жени...

публикувано на 24.01.25 в 21:28