На 8 и 9 юли София е домакин на Срещата на върха на инициативата "Три морета" и на съпътстващ я бизнес форум.
Инициативата обединява 12 европейски държави, разположени между Адриатическо, Балтийско и Черно море - България, Австрия, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения. Тя служи като платформа за активно икономическо и инвестиционно партньорство и инструмент за привличане на инвестиции към Централна и Източна Европа в транспортна, енергийна и дигитална инфраструктура. Първият 1 милиард за развитието на тази част от Европа беше обявен от бившия президент на САЩ Доналд Тръмп:
"Така ще се подсигурят суверенитетът, сигурността и свободата на вашите народи от външна принуда. Нациите от "Три морета" ще бъдат по-силни от когато и да било".
Интерес за инвестиционно партньорство към „Три морета“ е заявен и от държави, извън нейния географски обхват. Сред тях са Япония, Южна Корея, Великобритания и Катар.
"Три морета" е създадена през 2015 г. от тогавашните президенти на Хърватия и Полша Колинда Грабар-Китарович и Анджей Дуда с цел привличане на водещи бизнесмени към развитието на Източна Европа. От миналата година инициативата включва и инвестиционен фонд, функциониращ на пазарна основа. По този повод американският държавен секретар заяви Антъни Блинкън призова:
"Със започването на повече проекти ще докажете важността на инициативата - както на вашите избиратели, така и на света. Един по-голям инвестиционен фонд ще направи това възможно. Фондът расте и 9 от 12-те членки вече са инвестирали. Призовавам онези, които все още не са, да го направят скоро, за да се гарантират ресурсите за допълнителни проекти, привличането на повече частен капитал и демонстрирането на споделения ангажимент."
Една от опорните точки на "Три морета" е концепцията за интелигентна свързаност - създаването на "умни" транспортни коридори между страните участнички за безпроблемен пренос на стоки с помощта на най-съвременни пътища, жп транспорт и логистични центрове. Освен това се предвижда и разработването и продаването на иновации по целия свят. Президентът на Естония Керсти Калюлайд:
"Концепцията за интелигентна свързаност се вписва много добре в един от водещите приоритети на Европейската комисия, а именно - създаването на общо пространство за данни на Европейския съюз. Но ние смятаме, че имаме конкурентно предимство спрямо останалата част на блока, защото имаме по-малко системи, наследени от миналото, които да се явят пречка. Регионът на инициативата "Три морета" може да се превърне в лидер в цифровите връзки и връзките за данни. Не само за Европа, а за целия свят".
"Три морета" не е алтернатива на Европейския съюз, а негова съставна част, категоричен е Йонатан Всевиов - генерален секретар на естонското външно министерство. В Талин се проведе последната Среща на върха на инициативата:
"Другият аспект е рекламирането на нашия регион като регион. Да, ние сме 12 суверенни държави, членки на Европейския съюз, 110 милиона души, частта от блока с най-бърз растеж. И въпреки това често не ни приемат като регион, а само като съвкупност от отделни страни. Това трябва да се промени.
През последните 30 години всички страни от инициативата "Три морета" постигнаха невероятен успех в икономическото развитие и изграждането на свързаност с останалата част от Европа. Но изграждането на инфраструктура отнема време. Нивото на свързаност между държавите - част от инициативата, с останалата част на континента, е изостанала. Ефектите на Желязната завеса са все още видни. По данни на МВФ пропастта в инвестициите в свързаност в нашата част на Европа е над 1 трилион евро. Тази празнина трябва да се запълни. Междувременно, свързаността се превърна в стратегически въпрос. Завърна се политиката на великите сили, оспорва се свободната пазарноориентирана демокрация. Именно в сферата на свързаността е най-важната надпревара между фундаментално различни политически и икономически модели. Който контролира тези средства - физически и дигитални, ще спечели 21-ия век".
Репортаж на Силвия Петрова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Конституционният съд в Румъния потвърди резултатите от провелия се на 24 ноември първи тур на президентските избори. След това решение остава насрочения за 8 декември балотаж, на който ще се явяват националистът Калин Джорджеску и лидерката на десноцентристкия "Съюз за спасение на Румъния“ Елена Ласкони. КС на Румъния решава на 2-ри..
Във Франция крайната левица и крайната десница обявиха, че ще внесат в парламента искане за вот на недоверие на правителството на малцинството, начело с Мишел Барние. Партиите "Непокорна Франция" на Жан-Люк Меланшон, плюс останалите 3 в лявата коалиция Нов Народен фронт и "Национален сбор" на Марин льо Пен не можаха да накарат премиера Барние да отмени..
От БСП - Обединена левица канят на обща среща утре всички парламентарни групи, без ДПС - Ново начало, съобщиха от пресцентъра на социалистите. От левицата изразяват готовност да организират тази обща среща във вторник, в удобно за шестте формации време. "Очакваме Вашия отговор, както и състава на Вашите преговорни екипи", гласи съобщението...
Работници в девет завода в Германия на автомобилната група "Фолксваген" (Volkswagen) проведоха днес двучасови стачки в девет завода в Германия, за да подчертаят несъгласието си с планираните съкращенията на заплатите и затварянето на фабрики, които според компанията са необходими, предаде "Асошиейтед прес". Работа спря и основният завод на..
На днешното заседание на Централния наказателен съд в Лондон, където е в ход процеса срещу шестимата български граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, основно внимание бе отделено на плановете за примамване на българския раследващ журналист Христо Грозев от "Белингкат“. Според британския съд добре организиран шпионски кръг е..
Проблемът в Грузия е породен по-скоро от вътрешнополитически обстоятелства. Това заяви пред БНР журналистът Анатоли Стайков. Грузия има нужда от много силна и недвусмислена подкрепа от Европа, за да не попадне под контрола на Русия. С този призив се обърна грузинската президентка Саломе Зурабишвили към Европейския съюз след четвъртата нощ..
Министерството на финансите очаква минимални свиване на дефицита през ноември спрямо октомври, показват предварителните данни. Според тях хазната е на минус с 3,7 милиарда лева при близо четири милиарда лева дефицит през октомври. МФ: Бюджетен дефицит от 3,9648 млрд. лева към края на октомври В началото на всеки месец от Министерството на..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..