Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Две тотално различни професии ни правят по-защитени в новата непредвидима ситуация

HR специалистът Георги Първанов: До 5 години ще имаме 4-дневна работна седмица

Средносрочно и дългосрочно хибридният вариант за работа - от офиса и от вкъщи, е по-добър

Снимка: архив

Проучване сред работодатели сочи, че през втората половина на годината дефицитът на кадри може да доведе до вдигане на заплатите с до 20% в различни сектори. Пред БНР Георги Първанов от Българската асоциация за наемане на хора и представител на голяма фирма за човешки ресурси обяви, че очаква среден ръст от порядъка на 8-9 до 12%, като 20 на сто ръст във възнагражденията би могъл да се реализира в най-търсените сфери.

Според Георги Първанов е налице „много сериозно избелване на пазара на труда“.

Сред практиките за използване на различни стимули за привличане на служители е т.нар. sign up бонус – еднократна сума, която се изплаща при започване на работа, поясни той. Виждаме и първи бонуси, свързани с ваксиниране, които са любопитни.“

Снимка: Областна администрация Шумен

В хотелиерството и ресторантьорството не достигат хора, допълни Първанов. След затварянията миналата година много от работещите в този бранш са се преквалифицирали и сега са притеснени да се върнат на старите си работни места.

Георги Първанов изтъкна, че дългосрочно проблемът с дефицита на работна ръка може да се реши в две посоки – връщане на българи от чужбина и внос на работници от други страни.

„Това е просто неизбежно. Такъв е опитът и на Естония, и на Полша, и на Унгария.“

Има ли бъдеще 4-дневната работна седмица у нас? Подобни опити бяха направени във Финландия, Нова Зеландия, в Испания и Австралия.

„Реалността е, че сме много близо като Европейския съюз и България до такова нещо. Моята прогноза е, че от 3 до 5 години ще го имаме. (…) Масовият вариант, към който се върви, е петък или понеделник да бъде почивен ден.“

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Георги Първанов съветва хората да имат „поне две тотално различни професии, така че да бъдат защитени в новата непредвидима ситуация“.

Има и експерименти с намалено работно време – 6 часа, при 5-дневна работна седмица, допълни експертът. 

Хибридният вариант, който в момента се развива, е за работа от вкъщи един или два дни. 

„Моята теза продължава да бъде, че в средносрочен и дългосрочен вариант хибридният вариант е по-добър, а работата дистанционно, освен ако не  е такава спецификата на позицията, не е най-доброто решение. Излязоха и много мнения в посока – искаме да си останем вкъщи. Реалността е, че се губи комуникация и мотивация – фирмата и служителите дългосрочно губят, ако нямат интеракция поне ден-два от седмицата.“

Наблюденията сред клиентите на компанията на Първанов показват, че хората са нетърпеливи и все повече искат да се върнат към контакт с колегите си.

В момента се наблюдава бум на тиймбилдингите    Илюстративна снимка: БГНЕСНаблюдаваме бум на тиймбилдингите. Всяка втора фирма наш клиент спешно търси – искат да ги мотивират, искат да ги съберат отново заедно, да ги сплотят.“

Относно проекта на неговата компания за връщане на българи от чужбина обратно в България, Георги Първанов коментира:

„Имаме хора, които се връщат от целия свят, включително от много далечни дестинации, не само от Европа. Имаме многобройни назначения при наши клиенти и огромен интерес – стотици хиляди, които ни следят постоянно обявите и са ни индикирали, че при подходяща възможност биха искали да се върнат.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49