Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Достъпни ли са секциите за гласуване за хората с физически увреждания

Проверка по казуса в Русе

Снимката е илюстративна
Снимка: архив

Тази година за втори път погледите на обществото са насочени към изборите за народни представители, а на избраните в 45-тия парламент депутати основна задача им бе ремонта на изборния закон.

Един от най-активните граждани в страната по въпросите на достъпната архитектурна среда е Диян Господинов от Русе. Сам той се придвижва в инвалидна количка и е наясно с всяка неравност по улиците на града. Оказва се, че гласуването, както и много други дейности от ежедневието ни, е проблем за хората с физически затруднения.

„В изборния закон пише, че достъпна секция е всяка, която се намира на първия етаж, има по-малък брой гласоподаватели. Пише също в закона, че има мобилни урни. Аз никога не съм подавал досега заявление за мобилна урна, защото те ти обещават, че ще дойдат, но кога не се знае. Те изискват и да има две напълно свободни стаи – едната да играе ролята на тъмна стая, другата за комисията. Аз питам – ами аз имам болни близки или ако имаш едностаен апартамент – какво правим?“, попита Деян Господинов в „Хоризонт до обед“.

Той посочи, че поради тези затруднения е изцяло за електронно и дистанционно гласуване. Господинов заяви, че по тези въпроси е сезирал партиите.

На 4 април не можах да гласувам, защото винаги ходя в операта да подам глас, но операта изгоря, аз не можех на друго достъпно място да подам глас. Сега искам да гласувам. Пред РИК – Русе им посочих, че Домът на културата е подходящ за секция за гласуване на хора с увреждания, но те ми отговориха, че няма да разкрият там.

„В закона наистина има неща, които трябва да се променят, така че хората с двигателни увреждания да могат да изберат в коя секция да гласуват, която е достъпна. Те имат това право и сега. Ние сме публикували такъв списък, но не знам колко от тях действително имат директен достъп от улицата – а не само да са на първия етаж, тоест да са наистина достъпни“, поясни пред БНР председателят на Районната избирателна комисия в Русе Милена Хинкова.

Остава надеждата, че новите народни представители, които ще изберем в неделя, ще променят както политическата среда, така и архитектурната - и двете да са достъпни за всички граждани.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Стойко Гъгъмов рисува портрети на известни личности на морските скали

Родом е от Асеновград, но живее в Пловдив. През лятото отсяда в Приморско.  Можете да го срещнете и в Китен или в Созопол, където е изрисувал скалите край морето с портрети на известни артисти и личности. Той е художникът Стойко Гъгъмов, който често рискува фасади на училища и общини без да взима пари за труда си. Знаят го и на остров Тенерифе, където..

публикувано на 04.08.24 в 08:24

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13