Става дума за над 500 стъклени плаки, на неизвестния Антип Коев Обущаров - фотограф от Шипка. Плаките са от периода 1908-1931 г. и са притежание на Музей „ Чирпанлиева къща“ , гр. Шипка.
„Състоянието им не е добро, защото са стояли близо 75 години под стълбището в родната къща на Антип, след това още 25 - в Музея. След селекция, визуализиране и почистване, сканирахме 145 плаки. Ангажирах се да бъда съставител на ретроспективна фотоизложба и луксозен фотоалбум с двуезична монография на Антип Обущаров по повод 160 годишнината от основаването на Народно читалище „Светлина - 1861“ гр. Шипка.
Това са семейни снимки на шипченски фамилии, шипченски розоварни, изплащане на войници на фронта, самият град, с неговите забележителни места и как хората са се обличали тогава, с какво са се занимавали“, разказа пред БНР Рада Сойнова.
„Ние не бива да реставрираме плаките, защото времето след 100 години е оставило своя отпечатък, така както то си прецени. Трябва да ги покажем така, както са и в момента- те имат своят хубост и със стареенето си“, каза пред БНР фотографът Александър Иванов.
Необходими са 5000 лв. за фотоизложбата с над 90 снимки, монтирани в луксозни рамки. Целта е да се покаже на света животът в селото преди сто години, да се извади от забвение личността и таланта на Антип Обущаров -в негова памет.
Предвижда се откриването на изложбата в Музея на фотографията Казанлък, като тя се посвещава на 133 години от рождението му - 14 август 2021г.
Животът на Антип се оказа невероятен сценарий за филм - дърводелец, изобретател, артистичен и музикален талант, активен общественик с леви убеждения, но преди всичко фотограф - специализирал девет месеца във Виена през 1915-та. Участник е в двете войни - Междусъюзническата и Първата световна като полкови фотограф към 23-ти ПШП.
Още по темата в звуковия файл.
Сметка за дарения за фотоизложбата:
Банка ДСК, гр. Казанлък
Титуляр:
НЧ „Светлина - 1861“ гр. Шипка
IBAN: BG73STSA93000004324006
BIC: STSABGS
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..