Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слави Василев: По-вероятно е правителство с мандат на БСП

Слави Василев
Снимка: БГНЕС

Правителство в това Народно събрание ще има. С по-големи шансове да бъде реализиран е третият мандат, а не първият. Това каза в интервю за БНР анализаторът Слави Василев, който бе част от екипа на президента Румен Радев в неговата предизборна кампания.

„Аз подозирам, че той ще бъде на БСП“, посочи Василев в предаването „Преди всички“.

В коментара си за предложения от Слави Трифонов състав на правителство и начина, по който се случи това, Слави Василев посочи, че Трифонов първо е длъжен да се съобрази със собствената си политическа линия и със собствените си избиратели и анонсът на кабинет и приоритети изглежда легитимен от тази гледна точка.

Василев е учуден „как част от обществото реагира на анонса на г-н Трифонов“. Той го отдава част от резервите спрямо подхода на лидера на ИТН на това, че „хората вече са толкова лъгани, че каквото и да направиш пред очите им, то вече изглежда обвито в някакви тайни и непрозрачни уговорки“.

Това е един открит подход, ако вземем предвид начина, по който политиката се осъществяваше в България, смята Василев. Той не вижда сценарий, но вижда желанието на българското общество отговорността да бъде ясно понесена, защото когато има съмнения за задкулисни договорки, обществото се изнервя.

Като претендират за властта, би следвало да бъдат малко по-открити, допълни анализаторът.

Ако след обществените реакции Слави Трифонов не пожелае да влезе в открит диалог поне с партиите на протеста, то тогава съмненията, че нещо не е наред в ИТН ще се засилят, подчерта Слави Василев.

Шансовете за оцеляване дълго време на този кабинет са минимални, те са малки, отбеляза той. 

Запитан възможни ли са корекции в така предложения състав на правителство на ИТН, Слави Василев отбеляза, че партията би следвало да бъде гъвкава относно позициите на дадени министри или относно дадените приоритети. Като стъпка в грешната посока той даде пример с предложената приватизация на ББР.

„Фигури, асоциирани с предишна власт, по-скоро би следвало да бъдат обект поне на публични разсъждения и преговори.“

Василев е на мнение, че когато парламентарното мнозинство не е автоматично твърдо заключено между две формации, които събират 121 гласа, шансовете за реформи са по-големи.

Относно възможността служебни министри да станат редовни такива Слави Василев посочи, че това „би поставило президента в сравнително неудобна ситуация, защото всички негови опоненти ще кажат – ето, неговото правителство организира собствените му избори“. 

Много хора обаче като че ли желаят този вариант или поне хора, които се асоциират с промяната, допълни Василев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15