Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алергичните трябва да разполагат със средства за първа помощ при ужилване

Пръскане на зелените площи в София срещу кърлежи
Снимка: БГНЕС

"За да говорим за този тип инсект алергии, т.е. алергии към насекоми, трябва да ги разграничим на няколко вида. Най-чести са тези, при които имаме локални реакции от ухапвания от кърлежи. Това се коментира през последните месеци, че има повишен случай на ухапвания. Също така това могат да бъдат комари. Много често в близост до водни басейни, различни мушици. Има случаи на много силни локални реакции, свързани със зачервявания, болка, отток след ухапване от тези мушици", каза БНР Златко Димитров, заместник-председател на Дружеството по алергология.

По думите му мерките трябва да бъдат разделени на няколко типа:

"Едните са профилактични - мерки за недопускане на ухапване или избягване на ужилване. Това, което препоръчвам на всички, които са имали предходна локална реакция, тежка, е да носят дълги крачоли, дълги панталони, крачолите да бъдат мушнати в чорапи, с високи обувки, шапки, шалове, които да затварят пролуките в облеклото, за да намалим риска“, допълни в предаването „Хоризонт до обед“ Димитров.

Според него репелентите също трябва да се използват за предпазване от ухапване от комари, бълхи. Той коментира, че дрехите с ярки цветове, шарените привличат насекомите, те инстинктивно ги припознават като цветя, които да бъдат опрашени:

"Това важи основно за пчелите, които имат опрашваща функция на растенията, докато за ухапванията облеклото не е от  определящо значение. Хората трябва да знаят, че тревните площи са източник на насекоми, които за съвсем кратък период, за няколко минути, могат да допълзят, включително и кърлежи до хората, които са на пикник, те трябва да внимават в това отношение, особено местата, които не се обработват са източник на опасност".

Ако пациентът не разполага със средства за първа помощ при ужилване, ако този пациент има системна реакция, тогава риска е много висок за него.

"Рискът е от тежка животозастрашаваща реакция. Там никакви народни методи не биха били от полза, трябва пациентите задължително да носят със себе си лекарства", подчерта специалистът.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15