Явор Тотев, Кристиян Торлаков, Иван Иванов и Миро Цанов или KASHMIR са същински скрити лимонки на родната сцена. Групата съществува от пет години и прави музика на английски и български, но не търси комерсиален успех, а смислено и споделено общуване с публиката.
Не ги познавате и не сте част от нея? „Изотопия” със задоволство ще поправи тази грешка.
Всеки от момчетата има работа и не се издържа от бандата, но заедно определят музиката като голямата си обща, споделена любов. Поне вокалистът Явор смята така. „Не, жените ни са голямата ни любов, музиката е след това”, поправя го китаристът Крис.
С първата си песен на български „Бягам” хич не се скатават, а ни казват защо да не бягаме, а да поспрем и да се огледаме – „за наистина важните и стойностни за нас неща”, уточнява Явор, който е автор на текстовете: „Вярвам, че всеки един от нас пропуска много ценни мигове с любими хора, докато бяга към нещо, било то към работа или към поредния ежедневен ангажимент. Смятам, че трябва да се замисляме повече за тези неща и да ги оценяваме, докато са с нас.”
С текстовете – и на английски, и на български, Явор успява да каже това, което в живота не съумява. Определя се като интровертен и се оставя да общува най-пълноценно с песните. Просто пробва. Прави го с лекота. Повечето от момчетата обаче вярват, че на български усещат музиката по-добре и по-добре я представят на слушателите си.
KASHMIR – както личи по името – се вдъхновяват от старите рок динозаври, но и от нови музиканти. Носят духа на бунтарите от едно време и все пак търсят усещането на всяко парче най-вече вътре в себе си.
„Черпим вдъхновение дори от звука на стария двигател на автобуса от градския транспорт”, шегуват се от групата, но са и съвсем сериозни, защото последната им песен „Грешни завои”, която прозвуча предпремиерно в „Изотопия”, е вдъхновена точно от това.
Старият дизелов двигател е на варненския №41, където ключова е атмосферата. „Твърде буквално задушевна”, признава през смях Крис. Новата любима песен на пътниците в №41, добавя басистът Иван. А сега сериозно:
„Пътят носи тайните свои,
раните нови от грешни завои.
Всеки води към твоите граници”
Но кашмирци събират границите, а не ги чертаят. И търсят. Най-много музика. Явор е най-младият член на бандата, но пък е фронтмен, останалите (се) търсят и в други групи.
От тийнейджър Крис е вдъхновен да слуша деветесетарски гръндж и да свири на старата акустична китара на баща си. До днес това звучене допада на всички в групата.
Най-новият член е Иван. Когато се присъединява, е в период с куп задачи на главата. Но бившата му приятелка казала: „Спри да отказваш на хората да свириш с тях. Отивай, свири и пробвай да видиш какво ще стане”.
Благодарности на бившите, настоящите, че и на бъдещите дами в живота на кашмирци! „Вкъщи всички ни търпят с нашите страсти и други любови”, казва Крис. Не чувстват, че са жертвали твърде много за музиката. Но пък ако не си жертвал нещо в живота, не си го живял пълноценно, разсъждава барабанистът Миро и добавя: „Когато тръгнеш да правиш нещо, трябва да го правиш с цялото си сърце.”
А неговото е като музикален харем що се отнася до бандите в североизточна България. Ако не вярвате, ето малка подсказка от гостуването на Гошо от Do Sho преди време в „Изотопия”.
„Винаги съм смятал, че трябва да се свири в колкото се може повече банди, ако имаш какво да кажеш. Трябва да има музика, тя трябва да е постоянна”, споделя Миро.
Твърди, че никога не е отказвал да свири, когато го поканят, освен ако това е напълно невъзможно физически и технически.
„Можем да загубим днес само нулевия си прогрес”, пеят още момчетата. Но прогресът за тях е музиката, която им харесва. Прогрес е и да се харесва на хората. Хич не е лошо да се харесва и на съседите, които тормозят с вдъхновението си – кой сутрин, кой посред нощ. Явор има повече идеи денем, Иван изпада в творческо състояние и улавя „а-ха момента” около 02.00 ч., преди да си легне.
„Щом душите ни заспят, събужда се светът...”, чуваме в песента „Светове”. Явно има защо.
Влезте в света на KASHMIR като изслушате цялото им участие на живо с изпълнения пред отбрана публика в изнесеното студио на „Изотопия” край Крапец.
Снимки: Иван Нотев, KASHMIR
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...