Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дончо Бораджиев: Наредба 10 съдържа нелогични и неизпълними условия за свободно къмпингуване

Няма логика огромен сектор от туризма да бъде в специфичен закон, казва адвокатът, ангажиран с делата на Сдружение „Да запазим Корал“

Снимка: Гергана Хрисчева

18 експертни и граждански организации очакват оттеглянето наНаредба 10 А по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, с която може да се забрани свободното къмпиране. Очакванията са още да се предприемат действия по създаването на регулация на този сектор на държавно ниво, не само по Черноморието.

Проблемът с липсата на регулация на къмпирането е навсякъде и няма логика един огромен сектор от туризма да бъде в специфичен закон – за устройство на територията, а не в Закона за туризма, изтъкна в предаването „Преди всички“ адвокат Дончо Бораджиев, ангажиран с делата на Сдружение „Да запазим Корал“.

Говорим за един див лобизъм. Този Закон за устройство на Черноморското крайбрежие, който отделя едва ли не държавата ни на крайбрежие, както казва Хемингуей, и на провинция, в един момент започват да правят каквото си искат с този закон.“

Бораджиев уточни, че става дума за лобизъм на тези, „които искат да заграбят Черноморието и да го застроят, на първа линия, т.нар. инвеститори, зад чиито планове се крият огромни огради бетон“.

Илюстративна снимка: БГНЕС

Според адвокат Бораджиев останалите в администрацията „калинки“ нарочно са бавили наредбата, която иначе е от 2020 г. и я пускат сега, „за да може негативите да бъдат обрани от служебния кабинет“.

Тази наредба създава абсолютно нелогични и неизпълними условия за свободно къмпингуване, категоричен е Дончо Бораджиев.

„И, забележете, никакви задължения на общините да предоставят терени за това.“

Юристът посочи, че след поисканата от тях информация да узнаят кои са участниците в междуведомствената група, работила по наредбата, са получили списъци с длъжности и заличени имена.

„В момента не ни се дава тази информация. Искаме да видим кои са тези хора, които на ниво подзаконово, с наредба ограничават нашите конституционни права.“

Плановете за все още останалите диви и красиви плажове са брутални и ние трябва да ги спрем, коментира още адвокат Бораджиев. Той даде пример с паднали в съда над 30 разрешения за едно и също място, атакувани от „Да запазим Корал“.

„Това са 30 съборени в съда разрешителни за строеж. Представете си за каква престъпна упоритост говорим – да се застрои този останал див плаж,  който сега, слава богу, влезе в Натура 2000.“

Илюстративна снимка: БГНЕС

Говорим за туризъм, който не изисква специална инфраструктура и скъпа реклама, подчерта Дончо Бораджиев.

„Не може с манталитета 5 лева за дистанционно за климатика и още 5 лева за телевизора отгоре върху нощувката да управляваме туризъм.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34