С тържествено заседание започна работа 46-ото Народно събрание. Депутатите положиха клетва да спазват законите и да се ръководят от интересите на народа. Първото заседание беше открито от най-възрастния депутат - Мика Зайкова, избрана от листата на партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“:
При откриването на 46-ото Народно събрание от трибуната на парламента беше заявена готовност за диалог между т.нар. партии на протеста с цел да бъде съставено правителство.
За председател и на това Народно събрание беше избрана Ива Митева от партия "Има такъв народ", а всяка от шестте парламентарни формации ще има заместник-председател.
В сградата на Народното събрание с надписа „Съединението прави силата“ прозвуча първият парламентарен звънец, който постави началото на новия парламент с думите на най-възрастния депутат Мика Зайкова:
„На добър час, дами и господа! Очаквам от Вас работа“.
Народните представители положиха клетва.
В декларации шестте политически сили очертаха своите приоритети.
Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ даде заявка за кабинет и очерта дилемата - правителство или нови избори:
„Ако предварително заявените декларации за промяна на държавата, а не за желание за постове са верни, би трябвало да има правителство“.
Председателят на групата ГЕРБ - СДС Десислава Атанасова обяви, че ще бъдат силна и компетентна опозиция. Тя разкритикува програмата на „Има такъв народ“ и действията на служебния кабинет, като постави под съмнение надежността на бъдещето редовно правителство:
„И сме изправени пред възможността България да се управлява от мнозинства по интереси, в които отговорността за управлението на страната няма да се носи от политическо лидерство“.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова призова за политическа отговорност и обяви готовност за съставяне на кабинет:
„Трети избори в кратък период ще бъдат тежко изпитание за България“.
Христо Иванов от „Демократична България“ настоя за диалог, спешна подготовка за новата Сovid вълна и дълбока съдебна реформа:
„Господин Гешев за поредно откриване на на българския парламент не смее да се появи тук. Надявам се, че това е израз на това, че той се подготвя да си подаде оставката“.
България не може да си позволи ново безвремие, подчерта лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ:
„Ако вместо от джипката, от телевизора чакаме какви постижения имат управляващите, няма смисъл да си губим времето“.
Мая Манолова от „Изправи се БГ! Ние идваме!“ заплаши с нови протести, ако има подмяна, а не промяна:
„Ние идваме обратно на площадите и на улиците на България". Манолова обяви, че ще поискат работата на Комисията по ревизията да продължи и в този парламент.
Държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова присъстваха на заседанието. На първото заседание на 46-ото Народно събрание дойдоха и премиерът Стефан Янев и министрите от служебния кабинет.
По време на заседанието бяха избрани председател и заместник-председатели на парламента.
Ива Митева от „Има такъв народ“ бе избрана отново за председател на НС, като събра гласовете на ИТН, „Демократична България“, ДПС и „Изправи се БГ! Ние идваме !" - общо 137 гласа. Избрани бяха и шестима заместник-председатели - по един от всяка парламентарна група.
Стана ясно, че Десислава Атанасова отново ще е председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, лидерът на БСП Корнелия Нинова ще оглави групата на социалистите, Мая Манолова - тази на коалицията „Изправи се БГ! Ние идваме!“, а Христо Иванов се очаква отново да е председател на групата на „Демократична България“.
Българското национално радио предаде пряко тържественото откриване на новоизбраното 46-о Народно събрание.
В ранния следобед от парламентарната група на "Изправи се БГ! Ние идваме!" внесоха в деловодството на НС пакет от законопроекти - за преизчисляване на пенсиите, промени в Закона за личната помощ и в НСО, както и решения за създаване отново на Комисия по ревизия и за изслушване на служебните министри на вътрешните работи и главния прокурор Иван Гешев.
Законопроект за преизчисляване на пенсиите, както и предложения за промени в Закона за семейните помощи за деца внесоха от БСП.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който отказа депутатското си място и в 46-то Народно събрание, призова вчера избраните си депутати да се фокусират върху една цел - масова ваксинация на населението: „Тази цел касае за живота, здравето и икономиката“.
В деня преди конституирането на 46-ия парламент бъдещите парламентарни групи се събраха на заседания. От "Има такъв народ" показаха обрат в позицията си - преди да представят новото си предложение за правителство, ще проведат консултации с формациите, от..
Периодът на свиване на инфлацията приключва и в следващите месеци нивата ѝ ще се задържат около и над стойностите, измерени за януари, прогнозират експерти. Само за последния месец цените на храните са нараснали с 2%. В сравнение с януари..
Полицаите са действали "в рамките на закона и при спазване на съответните разпоредби" по време на протеста на политическа партия "Възраждане", съобщават в позиция от Столичната дирекция на полицията. Становището се изпраща заради медийни запитвания,..
420 средношколци в Кюстендил се включиха в кампанията за по-безопасно използване на онлайн технологиите, организирана от Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център по наркотични вещества с подкрепата на Общината. Самата..
В Плевен подготвят изложение на българските университети и колежи. То е под наслов "Избирам да уча и остана в България“. В него се очаква да се включат над 20 учебни заведения. Това е третото издание, което ще отвори врати на 27 февруари в 10.30..
Повишен туристически интерес към Габрово и района показват данните за изминалата година, сравнени с тези за 2023-а. Отчетените стойности обаче сочат, че все още не могат да бъдат достигнати нивата преди COVID пандемията. Преди пандемията от..
Минус 12 градуса достигнаха температурите в Гърция. Полицията спира движението по рискови заледени пътни участъци. Сняг вали също в Пелопонес и Тесалия. От ниските температури замръзна водопад във Флорина и цветята на остров Родос...
Протестът на "Възраждане" беше провокация, която ескалира и се стигна до ексцесии . Това каза пред БНР Севим Али, заместник-председател на ПГ на ДПС-ДПС, която е част от парламентарното мнозинство, председател на Комисията по земеделие и храни в..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..