Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Катя Михайлова: Младите и ерудирани българи са в България

Дойде времето на колективния спасител, смята преподавателят в УНСС

Снимка: БГНЕС

„Младите и ерудирани българи се намират в България. Не е необходимо да ги търсим пръснати по света. Тук са се родили, тук са живели, тук до момента са влагали всичките си капитали – човешки, социални, финансови. Българите в България са младите, ерудирани, образовани българи, които могат тази промяна, която в момента се случи, да я овладеят. Защото българите в България живеят с българското. Има нещо, което се казва митологично време – българите в България само го усещат. Българите в чужбина ги обичам безкрайно много, но те са в друго митологично време.“ Това мнение изрази в предаването „Преди всички“ на БНР Катя Михайлова, преподавател в Катедра „Икономическа социология“ на УНСС и представител на Гражданската инициатива за свободни и демократични избори (ГИСДИ).

Промяната, която много искахме, дойде. Сега стои втората задача – да приемем промяната, каквато е дошла, а не каквато на нас ни се е искало да бъде, подчерта Михайлова.

„Защо въпреки всичко, което казваме, че не е добро, Слави Трифонов и неговата партия продължава да печели? При ИТН и Слави Трифонов всичко е естествено. Те показват себе си. И тъй като толкова дълги години сме свикнали и вече сме приучени да гледаме едни изкуствени форми, изведнъж на терена се явява един ИТН, който изобщо не се притеснява да заяви своята първичност, своята автентичност. Един ИТН, който не мисли за утре, а какво ще се случи днес. И, както виждате, това печели“, коментира тя.

Катя Михайлова  Снимка от личен архив

ИТН се учи да общува с другите, смята Катя Михайлова. 

„Прави своите първи крачки в политиката. Знаете, първите 7 години са много важни. Ако могат да вземат 3 години за една, ще бъде добре. Но те се учат, отварят се към другите.“

Относно паралелите, които различни анализатори правят с 2009 година и подема на ГЕРБ тогава Михайлова поясни, че „2009-а е вселенски различна реалност от сегашната“.

„Днес нямаме Борисов и Трифонов. Днес имаме Трифонов – индивидуалният, самотният играч, лидер, самотният месия, спасител. И до него имаме образа на Радевото правителство като образ на колективния спасител. Според мен дойде вече времето на колективния спасител. Индивидуалният, личният спасител остава малко назад.“

Катя Михайлова е на мнение, че колкото повече парламентарни провали с правителства регистрираме, толкова повече ще се утвърждава фигурата на президента.

Парламентът - гаф след гаф. Президентът – все по-изправен.“

Снимка: БГНЕС

Относно мненията на роми в анкета по темата за изборните резултати и бъдещото управление Михайлова отбеляза: 

„Чуваме едни мъдри хора, които правят разлика между концерта и парламента. Това е една чудесна разлика, която всички трябва да се научим да правим.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13