Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НПО: Държавата постави отново в риск наблюдението на пациентите с ХИВ

Александър Миланов: В 21 век е абсолютно недопустимо да загинеш от СПИН, особено при наличие на модерна терапия

Алексанър Миланов
Снимка: ФБ/Alexander Milanov

„Една група пациенти с ХИВ - 2000 души, не са внушителна група и не могат да застанат с плакати пред Министерството на здравеопазването, за да кажат, че заради липса на консумативи е поставено под риск проследяването им на вирусния им товар. Това е ключово важно изследване, което дава спокойствие както на самите пациенти, така и на техните партньори и дава информация на лекарите за тяхното обективно здравословно състояние“,  каза пред БНР Александър Миланов от Национална пациентска организация.
От НПО сигнализират за липсата на консумативи от месеци за проследяване на вирусния товар на пациенти с ХИВ у нас.
„ХИВ води до СПИН и ако ние не контролираме този вирус и не го измерваме с това изследване, пациентите могат да развият резистентност към антиретровирусната терапия и без да искат да попаднат в ситуация на СПИН.

В 21 век е абсолютно недопустимо да загинеш от СПИН при условие, че има модерна терапия и компрометиране на здравето с това лечение е повече от притеснително за нас“, поясни още Александър Миланов.

Миланов представи проблема в развитие:

"Обявената от  Министерството на здравеопазването през януари обществена поръчка за закупуване на необходимите диагностикуми и консумативи за ХИВ и други инфекциозни заболявания се провали в началото на май с прекратяване на повече от половината от обявените позиции, включително и позицията за тестове за определяне на вирусен товар за ХИВ. В резултат на това, редовното вирусологично проследяване на пациентите с ХИВ бе нарушено и такова не се провежда през последните месеци.


В отговора, Министерство на здравеопазването информира, че към 1 юли Националната референтна потвърдителна лаборатория по ХИВ разполага с 1008 теста за вирусен товар, с които могат да бъдат изследвани 945 проби от пациенти. Във връзка със създалата се ситуация обаче, в НРПЛ по ХИВ са взети мерки тези налични диагностикуми да бъдат използвани за изследване само на най-приоритетните пациентиа именно бременни жени, новородени деца от майки с ХИВ, новодиагностицирани пациенти, пациенти със смяна на терапията и пациенти, на които лекуващите лекари изискват спешно изследване.

Всички останали проби постъпили в лабораторията, които не попадат в приоритетния списък, се съхраняват съгласно инструкциите, се казва в писмото, както и, че ще бъдат изследвани при първа възможност и в зависимост от доставката на тестове.

Решението на МЗ е да закупи до 300 хиляди лева определен брой диагностикуми за вирусен товар, които няма да стигнат до никъде", заяви още Миланов.

На запитването на НПО по Закона за достъп до обществената информация от МЗ посочват:

"Заедно с провеждане на процедурата по пряко договаряне за спешна частична доставка на тестове за вирусен товар до 15 август, Министерство на здравеопазването е сформирало и работна група, която да подготви обявяването на нова обществена поръчка за осигуряване на цялото необходимо количество консумативи. Ведомството уточнява също, че са направени и промени в нормативната база за медицинските изделия, с което се облекчават изискванията към участниците в обществени поръчки.

"Този отговор на МЗ е абсолютно неудовлетворяващ, защото ние не можем да обясним на пациентите как те да се придържат към своята антиретровирусната терапия и да поддържа неоткриваем вирусния си товар, / този, за който в момента липсват реактиви/. Ако това се прави -  пациентите не могат да предават ХИВ при сексуални контакти, при операции, при преливане на кръв, могат да имат клинично здрави деца.

Това не е прищявка да изследваш вирусния товар на ХИВ позитивните пациенти, а отговорност към обществото и ги стимулира те да поддържат вирусния си товар, за да не компрометират и собственото си здраве", категоричен е Миланов.

Миланов посочи още в "Преди всички", че от две години няма безплатно изследване за ХИВ, както беше преди три години, като изключение са 13 държавни ХЕИ - та, където да се изследваш безплатно, но те пък работят приоритетно за Covid-19.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..

публикувано на 28.01.25 в 11:49

Ели Юрукова: Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено

Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено . Това каза пред БНР журналистката Ели Юрукова, която от години живее в Белград. "Сърбите казват, че са в извънредно положение, защото президентът Александър Вучич непрекъснато прави изявления по телевизиите, по два-три пъти на ден говори по всички телевизионни канали. Какво означава това?..

публикувано на 27.01.25 в 17:48

Има ли вече получени компенсации за липсата на ток по празниците?

Какво се случва след масово подадените жалби заради липсата на ток в Ловешко по празниците?  Служебното правителство отпусна 2 милиона лева за компенсации за потърпевшите от липсата на електричество в цялата страна. Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток В Ловешко масово подават жалби в центровете на..

публикувано на 27.01.25 в 10:05

Слушателите за празника на БНР: Все така упорито и безпристрастно да информирате!

Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 25.01.25 в 16:12

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40