Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През август ще има 5 специални пътувания по теснопътната жп линия Септември-Добринище

Снимка: БДЖ

БДЖ и Гражданско сдружение „За теснолинейката” организират пътуване със специалнa композиция по повод навършването на 95 години от потеглянето на първия влак по теснопътната жп линия Септември-Добринище.  За отбелязването на годишнината на 1-ви август любителите на теснолинейката пътуваха със специално осигурен за тях влак, който ще се движи по маршрута от гара Септември до най-високата гара на Балканския полуостров - гара Аврамово.

„Този месец различното, което ще се случи е, че ще се проведат 5 специални атракционни пътувания, не както с парния локомотив досега е познато, а друг тип атракционно пътуване със специално назначени влакове в неделя за първи път на 1 август и още всички следващи съботи на месец август, композиция от обичайния дизелов локомотив, но освен пътническите вагони пътниците ще могат да видят и товарни вагони в композицията“, каза за БНР Кристиян Ваклинов от Гражданско сдружение „За теснолинейката“.

По време на пътуването са предвидени престои на влака в гара Цепина за разглеждане на Дом-музея на теснолинейката, гара Велинград, гара Цветино – една от най-колоритните по маршрута и за фотопауза в дивата местност край спирка Света Петка, където в миналото парните локомотиви са зареждани с вода. В гара Аврамово композицията ще престои час и половина, където пътуващите ще могат да се насладят на приятна разходка или пикник в красивата планинска местност.

Кристиян Ваклинов е инициатор на идеята да се възстанови движението на емблематичния за градския транспорт през 80-те години на миналия век автобус "Чавдар"11Г5.

„Всички спестени пари, откакто събирам пари от малък бяха наречени един ден като порасна с тях да си купя такъв Чавдар. Това се случи и мечтата е сбъдната“.

Автобусът е стоял около 10 години на открито без да се е движил.

„Лошото е, че когато започнахме да разглобяваме лека полека се оказа, че има доста работа по него. Направихме демонтаж на цялостното вътрешно  оборудване  - на таван, стени, под седалки, арматурно табло“, коментира Иван Вълков, един от инициаторите за възстановяване на движението на автобуса.

По думите му първото пътуване е преминало успешно:

„След градската обиколка си позволихме да направим и една обиколка извънградска, малко по-дълъг маршрут с наклони по-сериозни, за да видим какво се случва, пак нямаше никакви проблеми“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51