За 12-а година екипът на доцент Деян Рабовянов, секретар на великотърновския филиал на Националния археологически институт с музей, работи в южната част на крепостта Трапезица. Там е бил жилищният район на втората по значение средновековна старопрестолна крепост. Този сезон екипът на доц. Рабовянов работи в участък от 250 квадратни метра, където разкри и проучи четири сгради и 15 гроба от средновековния некропол на църква 22.
„Не го предполагахме, но се оказа, че тази част на Трапезица, която е изселена и напусната след завладяването на Търново от османците през 1393, точно тази част до югозападната порта все пак е имало запазено население, в един малък квартал е продължило да съществува в тази крепост. Предположенията са, че този квартал и това население са били по-скоро от страна на завоевателите на Търново. Само че, за разлика от Царевец, който е продължил да съществува до Освобождението със своето население, Трапезица е напусната явно още към края на 15-и век“.
Над 600 са археологическите находки това лято, от които повече от 430 сребърни и медни монети от 13-15 век, сечени от царете Иван Александър и Иван Шишман, и турски сребърни акчета, които откри екипът на доц. Деян Рабовянов този сезон.
Между находките има три изключително любопитни:
„Изненадващи като намиране бяха няколко предмета от злато, които са и с висока художествена стойност, и експозиционна. Два масивни златни наушника, украсени с камъни и с перли. Те бяха в много изненадваща среда. Не ги открихме в некропола на църквата, както можеше да се очаква, а ги намерихме укрити в рамките на жилища от 15-и век. Единият беше укрит във вътрешното лице на зида във фуга между два камъка, това е едно малко съкровище или притежание на собственика, който го е скрил“, каза за БНР доц. Робовянов.
Златните накити - двата наушника и пръстен, са с тегло 58 грама, датирани са от 14-и век и по изработката им може да се съди, че със сигурност са били носени от представителка на висшата аристокрация. Предположенията са, че златните бижута са били на болярка, а не на някоя от цариците, и по всяка вероятност са били плячкосани от завоевателите, поясни доц. Деян Рабовянов:
„Ние ги открихме в тези жилища от 15-и век, което естествено поставя въпроса какво правят там. В повечето случаи не можем да отговорим, но не им е мястото в подобна среда, което предполага, че или са плячкосани от завоевателите на Търново и прибрани, укрити като ценни предмети, или могат да са на християнското население. Близката църква 22 и нейният християнски некропол не са използвани през 15-и век. Логиката е, че до нея стои население, което няма нужда от тях, т.е. с друго вероизповедание, каквото могат да бъдат само турските завоеватели“.
Този сезон археолозите намериха в крепостта Трапезица и предмет, свързан със средновековната мистика и окултни ритуали от преди шест века:
„Един керамичен съд, малко гърне с три яйца в него. За втори път ние виждаме примери за средновековна магия или подобни ритуали. Сложени под пода на жилището в момента, когато то се е строяло. Предвид, че все пак явно е сложено по време на строежа на жилището и то по начин, по който едва ли може да се осъществи тайно, по-скоро можем да прием, че, може би, е за добро. Но както се казва - магията е доста променливо нещо във времето“.
Работата на екипа на доц. Деян Рабовянов тази година в южната част в крепостта Трапезица беше финансирана с 35 хиляди лева от Министерството на културата. Златните накити предстои да бъдат показани пред публика в годишната изложба в началото на идната година в Националния археологически музей.
Крепостта Трапезица е с площ от около 70 декара и е проучена едва на 15 %, докато съседната Царевец със своите над 120 декара е изследвана от археолозите на 70 %.
В крепостта Трапезица в края на лятото предстои работа да започнат още два археологически екипа.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..