Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Ден на градинаря“ отбелязаха в село Цар Асен

7
Снимка: Незабравка Кирова

„Ден на градинаря“ отбелязаха в село Цар Асен, Община Алфатар, на 1 август. Общината заедно с кметството на селото са организатори на събитието.

Тази година участваха 18 групи от района на Алфатар, Дулово и Силистра. Близо 200 души с гордост показаха произведената от тях земеделска продукция. Имаше и изложба на пити, баници и хляб.

Снимка: Незабравка Кирова

Празникът на градинаря  е възобновен през 1993 година насам, а в алфатарското село Цар Асен се провежда вече шеста година с цел да се почете трудолюбието на добруджанци и плодородието.

Празник на всички, които се грижат за цветя, зеленчуци и овошки - професионално и за удоволствие, разказа кметът на Алфатар Янка Господинова.

„В началото имаше не повече от 5 участника и жителите на селото. В годините успяхме да доразвием този празник  и днес имаме  200 участника, включително и от съседни общини. Идеята на този празник е да покажем плодородието на Добруджа".

Снимка: Незабравка Кирова

Край чешмата с изворна вода и старата върба Цар Асен посрещна земеделци от региона. Основно стопани, които отглеждат в градините си плодове и зеленчуци за домашна консумация. Всички те с голямо старание бяха подредили стоката си, както и различни кулинарни изделия и изкушения, изработени с брашно и захар, и не само.

Лицата им преливаха от радост, че има кой да оцени труда им и да споделят гордостта си от положените усилия.

Снимка: Незабравка Кирова

Преди пет години Елена Богданова напуска Силистра и се връща на село – в Бабук. И е щастлива от направения избор. Няма нищо сложно и трудно в това да отглеждаш собствена продукция, сподели тя.

Ние се стараем колкото се може да не ползваме торове препарати всичко да бъде екологично чисто. Може и малки да са, но имаме оранжерии и зеленчуците ни са разкошни“.

Снимка: Незабравка Кирова

Също преди 5 години Цветанка Христова се е върнала в родния Алфатар от Англия. Започва да се занимава с градинарство и да произвежда основно зеленчуци. Произвежда и лилави картофи, които са повече като за гурме кухня.

„При мен е нещо средно като хоби, което отива в малко по-голям мащаб за потребление, но от тесен кръг хора, защото виждате, че стоката ми е бутикова".

Снимка: Незабравка Кирова

Изложбените маси бяха отрупани както с различни видове зеленчуци и плодове, така и с изработени майсторски сладкиши и вити баници. Любопитни бяха обаче керамични кастрончета с табелка жътварски ястия. Майстор е Мита Георгиева от Алфатар.

Градинарите си имат и свой светец - Свети мъченик Фока. Свети Фока е наричан градинар, защото си е направил градина близо до морето и в нея посадил различни зеленчуци, продавал ги и по такъв начин осигурявал препитание за себе си и за бедните хора. Част от зеленчуците от своята градина, Свети Фока слагал край пътя, за да могат да си вземат всички пътници.

Снимка: Незабравка Кирова

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40