Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отглеждането на лавандула - препитание и възможност за алтернативен туризъм

3
Слави Стайков
Снимка: Добромир Видев

За да се развият добре лавандуловите растения е необходимо да има сухо време и слънце. Това казва Слави Стайков. От 2015-та година в чирпанското село Средно Градище той има дестилерия за лавандула, ароматите, от които влизат предимно в козметични продукти. Слави се занимава с лавандуловия бизнес от близо 22 години. И е пряк свидетел на събитията, които правят българската лавандула „номер едно“ в света.

Това е втората родина на лавандулата като започнеш от Пазарджик, Пловдив, Чирпан, Стара Загора. По официални данни в България в момента има около 210 хиляди декара“.

Дестилерията за лавандула на Слави Стайков не е единствената в района на чирпанско. Но той дава пример със своята. Дестилерията преработва лавандула от около 2000 декара, 1 500, от които са на малки производители.

„Ние им осигуряваме жътвата, превоза, транспорта от нивата до дестилерията, сваряването на лавандулата и търсеното на външни пазари“.

Нина Гергинова е организатор на лавандуловия фестивал, който се провежда в Средно Градище от 2014-та година.

По думите ѝ България е на второ място в света по богатство на билките, на първо място в света по насаждения от лавандула:

"Имаме един безценен продукт.  Затова аз няма да се уморя да повтарям, че това е възможност за тези региони, които не са масова туристическа дестинация, не са преекспонирани като туристическа дестинация да започнат да привличат с алтернативен туризъм“.

Средно Градище

Нина Гиргинова казва, че планира да създаде музей на лавандулата. Планове да включи дестилерията си в туристически обиколки има и Слави Стайков. Към момента обаче далеч по-важното за него е да има законодателство, което да защитава производството.

"Има неща, които държавата може да направи и да тръгне по един път на райониране, както беше навремето".

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01